single.php

sidrun

Sidrunipuu- parima lõhnaga viljapuu

Sidrunipuu on üks eksootilistest viljapudest, mida Eesti kliimas annab kenasti kasvatada sisetingimustes ja kasvõi potiga aknalaual.

 

Algselt on sidrunipuud kasvatatud Aasias, araablaste kaasabil jõudis sidrunipuu ka Hispaaniasse ning sealt levis ta kogu Euroopasse ning hiljem ka Ameerikasse.

Sidrunipuu valminud viljad enne koristust

Sidrunipuu kasvab looduses 2-7 meetri kõrguseks ning okste küljes on tal tugevad astlad. Noored lehed on punakad ning hiljem värvuvad heleroheliseks. Sidrunipuu õied on olenevalt sordist kas ühekaupa või hulganisti koos, avanenult tugeva meeldiva lõhnaga. Igas õies on 20-40 tolmukat. Kui tavaliselt avanevad taimedel korraga kõik õied, siis sidrunipuul avanevad need üksteise järel ning seega valmivad ka viljad erinevatel aegadel.

Istanduses hakkavad poogitud sidrunipuud vilja kandma teisel või kolmandal aastal pärast istutamist. Täiskandeikka jõuavad puud 10-12 aastaselt ning siis kogutakse puult aastas 1000-1200 vilja. Puul küpsenud viljad on palju vähem hapukad, kui need, mis kogutakse ekspordiks ning korjatakse seega pooleldi valminult. Sidrunid järelküpsevad tavaliselt 1-5 kuud.

Vitamiinid

Sidrunis on rohkesti C-vitamiini ning lisaks sellele ka palju kaaliumi ja foolhapet. Hea lõhna põhjuseks on eeterlike õlide sisaldus. Hapukas maitse tuleneb aga sidrunhappest, mida on viljades 6-10%. Toatemperatuuril säilib sidrun värskena umbes nädala, külmikus säilivusaeg pikeneb. Sidrunit võib ka sügavkülmutada.

Sidrunipuu kasvatamine

Sidruni noored taimed, mis on kasvatatud poest ostetud sidrunite seemnetest

Sirdunipuud kasvatatakse seal, kus suvel pole väga palav ja talvel liiga külm. Näiteks Vahemere maades, Californias, Lõuna-Brasiilias jne. Kuid nagu loo alguses mainitud saab sidrunit edukalt kasvatada ka Eestis kodustes tingimustes, kuigi keskküttega ruumid sidrunipuule eriti ei meeldi. Kuiv õhk, pime ja palav ruum võivad põhjustada lehtede varisemist. Sidrunipuule meeldib talvel (novembrist-veebruanini) tubastes tingimustes temperatuurivahemik 8-12 kraadi. Kui nii madalat temperatuuri pole võimalik saavutada, siis võiks see jääda ikkagi alla 20 kraadi. Sidrunipuu armastab valget kasvukohta, kuid mitte otsest päikest. Suvel tahab sidrunipuu niiskemat mulda, talvel aga kuivemapoolset.

Sidrunipuu on juba mõisate ajast saadik olnud Eestis populaarne konteineris kasvatatav ilutaim koos palmide ja teiste troopiliste iludustega. Talveaed või köetav kasvuhoone on muidugi kõige mugavam koht troopiliste taimede kasvatamiseks aga selleks sobib suurepäraselt ka veranda või avar elutuba. Kui talveaeda pole käepärast, siis tuleb sidrunipuu lihtsalt suveks välja värske õhu kätte viia ja talveks jälle sisse sooja tuua.

Kevadel enne pungade puhkemist võiks puud kärpida ja võra kujundada, nii ei kujune puu pikaks ja vibalikuks, vaid uusi oksi kasvab ka madalamatele okstele. Seemnest kasvatatud taimel kulub õitsemiseni 10-15 aastat, poogitud puud õitsevad ja viljuvad juba järgmisel aastal. Kui aga sidrunipuu on juba aastaid kasvanud ja ta ei ole ikka veel õitsema hakanud või viljunud, võib olla probleem ka kasvutingimustes. Näiteks liiga pime või palav kasvukoht. Samas ei maksa meelt heita, sest tassikese teed võib valmistada ka sidrunipuu lehtedest. Ühe tassi tee kohta sobib üks teeleht.

Sidrunipuu õis

Sidrunipuu ümber istutamisel tasub hoiduda juurestiku vigastamisest, sest sidrunipuu juurestik taastub vigastustes halvasti. Kui just mingit erilist põhjust pole, ei tohiks juurepalli laiali harutada – taim tuleks tõsta ettevaatlikult suuremasse potti ja lisada värsket mulda, mis võiks olla kamarmulla ja kompostmulla segu.  Sidrunipuu tahab ka üsna palju väetamist ning selleks sobib hästi meie kauplustes pakutavad tsitruselistele mõeldud vedelväetised.

 

Sidrunipuu on üks lihtsamini kasvatavatest taimedest, kuna läheb kergesti kasvama ning vajab vähe hoolt. Samas on suurepärane teematerjal igal ajal omast-käest võtta. Kindlasti tasub sammud seada poodi ning osta juba idandatud taim, või pista järgmine kord sidrunit süües seeme mulda.

 

 

Kui kord saabub see kena soe kevadhommik, mil teie sidrunipuu oma esimesed õied avab, siis mõistate korraga, millest olete varem alati puudust tundnud. Sidrunipuu õite aroom on midagi sellist, mida ei saa kirjeldada aga peab ise kogema. Ega ilma asjata pole romantilised hispaanlased ja kirglikud araablased pühendanud sidruni- ja apelsinipuude õitsemisele lugematul arvul poeeme ja luuletusi. Igal juhul tasub proovimist.

Loe lisaks:

Apelsinipuu kasvataminePalmide kasvatamine, Banaani kasvatamineAnanassi kasvatamine kodus ja kasvuhoones, Aprikoosipuu kasvuhoones, Viinamarjad kasvuhoones, Viinamarjade kuivatamine toidukuivatiga, Mahlapress-koduaia abimees, Vaakumpakendaja tervislikuks säilitamiseksImemaitsev hurmaa talveaiast,   Konteineraiandus kasvuhoones, Kastmissüsteem kasvuhoonesse, Kasvuhoone on investeering tervisesse, Kasvuhoone kütmine ja valgustamine ettekasvatamiseks, Mida kasvuhoones kasvatada?, 7 põhjust kasvuhoonet pidada, Tomati ja paprika taimede ettekasvatamine


Sildid:, , , , , ,

comments.php

84 kommentaari

 1. Tere! Minu väike sidrunipuu õitses ühe õiekesega ja väike sidrun kasvab juba kenasti, on 1,5cm ja loodan et ta ka valmib.

  • Rõõm kuulda Eve. Kas panid ise seemnest kasvama? Kui vana taim praegu on juba?
   Terv
   Rodoaed.ee

 2. Tere, minu sidrunipuul on hetkel kolm sidrunit küljes, läbimõõduga 2-4 cm, hetkel veel rohelised;) Aga muret teeb selline asi, et viskas kõik oma lehed maha. Muidu oli õisi ja seda mega head lõhna tükk aega tuba täis. Taime ostsin poest, vanust ei oska ütelda aga nii 30-40 cm pikkune on ta mul ikka kohe kindlasti.

  • Tere Mairi,
   Võib olla ma eksin kuna ei tea kus Sinu sidruipuu kasvab aga võib olla on sellest abi.
   Sidrunipuu ei armasta liiga sooja ja pimedat kasvuhkohta, kus õhk ei liigu. Ehk tüüpiliselt näiteks toanurk või akna all suuremate taimede varjus. Lehtede varisemine võib aga ei pruugi olla tingitud liiga pimedast kasvukohast. Sidrunid armastavad värsket õhku või õhu liikumist ja pole vastu ka veidi jahedamatele öödele. Suveks võib nad julgesti õue tõsta ja hoida seal kuni jahedate ilmade saabumiseni sügisel. Kui Su puukene on just nende tingimustes ja ajab lehed maha, anna palun teada ja uurime edasi.

   • Minu sidrunipuu kasvab aknalaual, otsese valguse käes, õhtupoolikuti paistab päike selle akna poole.

   • Minul on 2 aastane sidrunitaim ja suvel koik oli korras. Sügisel tõin taime tuppa ja kuna toas on palav viisin jahedamasse kohta. Ühe kuuga viskas ta lehed maha jättes ainult ühe oksa koos lehtedega. Kas see tähendab et mu sidrunipuu on hävinud või ta taastub veel kevadel?

    • Suure tõenäosusega tulevad varakevadel, kui päike hakkab kõrgemalt käima uued lehed ja kõik on korras. Sidrunipuud lasevad talvel sageli osa või kõik lehed maha, et puhata.

 3. Millisest poest on võimalik osta sidrunipuu taime? Kas ise seemnest kasvatatud taimele tulevad ka kunagi söödavad viljad?

  • Kevadeti on kõikides suuremates aianduspoodides müügil olnud. Kui mitte täpselt sidrunipuu, siis näiteks väiksemate viljadega sugulane kalamondiinipuu. Öeldakse, et seemnest kasvatatud sidrunipuu hakkab õitsema hiljem kui poogitud sordipuu. Aga lõpuks hakkab ka temagi õitsema. Viljade maitse osas ei oska kogemusi jagada. Võib olla on keegi lugejatest selle läbi teinud ja oma metsikult seemnest kasvatatud sidrunilt vilju saanud? Andke julgesti teada ja jagage kogemusi.

 4. Sain sidrunipuu eelmisel aastal. Teadsin, et nad nõuavad suhteliselt keerulisi tingimusi ja seepärast ei lootnud esimesel suvel eriti midagi. Minu üllatuseks aga ajas ta soojemate ilmade saabudes ennast üleni õiepungadesse ja õitses ja õitses. Tõesti suurepärane lõhn! Tekkisid väikesed sidrunid, osad pudenesid, osad kasvasid edasi. Praegu on puukesel 8 sidrunit, kõik umbes 3-4 cm suurused. Kas ta jõuab need suureks kasvatada? Ootan igal juhul huviga.

  • Tere,
   Minul on juba ilus suur puu aga kui ma tahan teda teise potti panna kas ma võin ta siis ümber istutada ja kuidas?
   Puukesel on juba 7 Lehte.

   • Märts aprill on just õige aeg toataimede ja tsitruseliste ümberistutamiseks.
    Nii, et jõudu tööle. Täpsemalt võite lugeda näpunäiteid meie teistest selle teemalistest artiklitest.

 5. Mina olen oma sidrunipuuga väga rahul. Sain eelmine sügis kingituseks sidruni puus, mis oli umbes 20 cm pikk. Algul andsin kraanivett, no puu ei kasva ei kasva, aga kuulsin et peab andma vihma või lumevett. Hakkasin siis kevadel talle vihmavett andma, ja kus hakkas kasvama, hakkas küll hiljem õitsema, siis õitses terve suveläbi, terve puu oli õisi täis. Ja nüüd siis ilusad suured sidrunid otsas, kõige suurem on siis umbes 4 cm pikkune. 6 tk kokku, plus veel kasvatab usinalt endale lehti külge. Tuleb lehti järjest juurde. Ju siis kasvukoht talle väga meeldib.:)

 6. Mul on pandud kasvama seemnest sidrunipuud (3 tk), mitu aastat on juba kasvanud ja kõige suurem on ehk kuskil 80-100 cm kõrge, aga probleem on selles et on ainult üks pikk oks kus küljes on lehed, olen proovinud tagasi lõigata aga ta ajab ainult ühe kasvu ja kasvab nii kõrgusesse edasi. Lehed on ilusad suured, kasvab valgel aknalaual.
  Mida peaks tegema?

  • Seemnest kasvatades tuleks noori taimi ladvast pintseerida juba esimesel aastal, et latv harunema hakkaks.
   Kui seda pole tehtud, võib seda ka hiljem aga sellisel juhul kipub jah peaharu väga domineerima.
   Sellegi poolest on võra kujundamine ainuke asi mis aitab. See võib aega võtta aga aasta paari pärast on teil ilusa võraga kena sidrunipuu.

 7. Minul seemnest pandud puu ~10 aastat, ei ole õitsenud. Kuni eelmise aastani oli väga ilus ja roheline, siis järsku hakkasid lehed pruuni laiguliseks minema ja ära kuivama. Lõpuks olid järgi vaid oksad ja okkad, tegin väga radikaalse pügamise ja ajas uued võrsed ja uued lehed … nüüd jälle hakkab kolletumine pihta. Kurb kohe.

  • Kaie, võib olla vajab Sinu sidrunipuuke põhjalikku ümberistutamist. Võib olla on ta olemasoleva poti või konteineri juurtega nii tihedalt täitnud et enam pole kuhugi ruumi kasvada ja kuskilt rammu ammutada? Kui kaua ta samas potis on olnud? Kas võib selles asi olla.
   Kui mitte, siis võib ta vajada lisandina rauda, mille pärast tsitruselised kolletuma kipuvad. Varem oli selle vastu lihtne vahend- vanad naelad plekkpurki veega seisma ja kui olid küllalt roostes siis potti toppida ja roostevesi ka peale kallata. Nüüd on võib olla ka raualisandeid vedelal kujul saada. Sidrunipuu armastab ka väetise osas natuke teist lahust kui tavataimed. Võib tsitruseväetisega proovida vanemat taime turgutada.

 8. minu sidrun on juba 3cm ja nüüd tuli hulgi õisi terve tuba lõhnab aga ei tea mis juhtus hakkas lehti viskama maha!Mis ma olen valesti teinud?kastan hoolega ja väetis on ka see õige sidruni oma.Puu vanust ei tea bakker jagas lahkelt kingitusi nii minagi ta sain möödunud sügisel.

 9. tere… mul selline küsimus. elan saksamaal ja siin on ilmad palju paremad kui eestis… kuu tagasi oli meil 25kraadi ja minu sidrunipuu arvas vist, et on kevad kuna nüüd on õienupud küljes. Kas ma peaks teda nüüd kärpima ka või seda teen ikka õigel kevadel?

  • Tere Liis,
   Saksamaa kliima teeb paljud Eestimaa aednikud suisa kadedaks kuna talved on pehmemad ja põnevate taimede kasvatamise võimalused on suuremad.
   Sidrun võib õitseda mitu korda aastas, selles pole midagi kummalist. Aga õisi ei maksaks ära lõigata, sellega lõikate ära ka need õiepungad, mis plaanivad avaneda alles kevadel.
   Meie oma potisidrunit oleme tagasi lõiganud kevadel ja sügisel. Sügisel just sellepärast, et talveaias talvitumisel ruumi kokku hoida. Kui ruum pole otsustajaks, siis võite lõikuse julgesti kevadeks jätta.

  • Eks ikka aianduskauplustest. Võib ka ise seemnest kasvatada aga siis oleks vaja parema viljumise huvides ka pookida.
   Lihtsam on muidugi osta juba poogitud puu. Eelmisel nädalal märkasin, et Laagri aianduspoodi oli toodud erinevaid tsitruselisi.

 10. Tahan jagada Sinuga oma rõõmu. Nimelt oli mul aknalaual täna hommikul oi kui suur rõõm ja üllatus. Minu 2,5a sidrunipuu, mis on väga röötsakas, talv tegi oma töö ja lisaks kuiv soe tuba, otsustas, et talveuni on möödas ja kevad on saabunud. Ta näitas mulle, et tulemas on VIIS lõhnavat õiekobarat ja 2 lehekest.
  Sügisel oli 3 õiekobarat ja ühest kobarast sain ka 2 pisikest sidrunit. Oli kordades hapum kui poest ostetud sidrunid. Ikkagi oma ja eestimaine ning minu enda aknalaualt.
  Hurraaa, elagu mu Sidrunipuuke ja teretulemast KEVAD. Ma olen super super õnnelik, sest ma ootasin neid imelisi õisi, nende võrratut maagilist lõhna ja seda tulihaput marjakest, mis olid imehead ja nunnud.

  • Sel kevadel olen lausa õnne tipul. Kui rõõmustasin sidrunipuu 2 värske õiekobara ilmumisest siis tänaseks ei oska enam rõõmustada vaid võtab juba ahhetama. Puuke pole saanud omale eriti lehti juurde kasvatada aga täna hommikul lugesin kokku juba tervelt 7 õiekobarat. Esimesed hakkavad kohe kohe avanema ning minu tuba täitub peagi imelis lõhnaga.
   Olge tublid ja rõõmu taimekeste kasvatamisel.

  • Ei oska kindlalt väita, et ei saa aga ei ole küll kuulnud ja lugenud, et nii saab. Ei oska hetkel öelda. Kas keegi on kuulnud midagi selle kohta?

 11. Tere,

  Sain eelmine kuu endale sidrunipuu. Panime ta valgesse nurka akna alla. Aga nüüd on pooled oma lehed maha langetanud.
  Kas tal võib olla liiga soe?
  Ja kui lehed on maas, kas on lootust, et ta ikka elab taalve üle?

  • Sidrunil võivad jah kergesti lehed maha langeda kui on liiga soe või liiga pime ja soe. Vahest piisab juba järsust ümberpaigutamisest, et lehed langeksid.
   Osaline lehtede langetamine sügisel on normaalne.
   Sidrunipuu peaks aga võimaluse korral talvituma jahedas ja valges. Kui jahedat verandat pole, siis aitab hästi ka lisavalgustus talvisel ajal. Valges talvitudes tulevad kevadel uued lehed ja kõik on ok.
   Soovitame kasutada meie toataimelampe, mille spekter on taimede jaoks sobiv ja voolukulu ainult 15W.
   Siin on link: http://www.rodoaed.ee/tooted/kasvuhoone-lisavarustus/kasvuhoone-valgustus/energiasaastlik-taimelamp-l15/

 12. Minul on selline küsimus, et ma sain endale pool aastat tagasi sidrunipuu ning selle oksad on seotud võresse. Kas ma peaksin selle eemaldama, et taim korralikult kasvada saaks?

  • See on hea küsimus selles mõttes, et taimi seotakse või põimitakse tihti erinevatesse ilukujudesse et inimestele põnevamat visuaalset poolt pakkuda. Samal ajal taime seisukohast on igasugune põimimine takistuseks. Võrele toetamine on õigustatud kui viljad on nii rasked, et kipuvad muidu oksi murdma nagu näiteks ploomidega tihti juhtub.
   Aga sul on õigus Kristi. Seni kuni Sinu sidrun veel liiga suuri sidruneid otsa ei kasvata võid julgesti oksad vabastada ja lasta tal jõudu koguda ja tugevaks saada. Taimed armastavad vabadust, nagu ka meie :)

 13. Mina ostsin poest meetripikkuse sidrunipuu. Kui tihti kastma ja väetama peab?
  Head uut aastat!

  • Head Uut Aastat Sullegi Lea!
   Sidrunipuu tulev talvisel ajal pooleldi kuivas ja jahedas hoida. Raske on öelda kui tihti kasta, kuna see sõltub oludest aga kord kuus võiks talvel kasta. Kui aga muld ikka märg on eelmisest korrast võib vahe pikem olla. Väetada tohib alles aprillist kui uued kasvud tulevad ja valgust -soojust rikkalikult.

 14. Mida teha kui sidrunipuu lehed kolletama kipuvad, laiguliseks muutuvad ja ära kukuvad?

  Saime mingi u 2-3 aastat tagasi Bakkerist tellides sidrunipuu kingituseks kaasa. Terve selle aja on puu kiratsenud, ühel korral küll kasvas vohinal. Kasvu tingimustes nagu midagi muutunud ei olnud aga lihtsalt viskas järsku lehed maha. Nüüd on kõik vanad ja suured lehed tasapisi kollase laigulisteks muutumas enne kui maha kukuvad.

  Õitses küll nüüd kiratsedes veel kahe õiega. Ja üks kasvav sidrun on eelmisest suvest ikka veel küljes (kuigi sidrun ise on oma kasvuga ühele kohale tammuma jäänud juba mingi pool aastat).

  Kasvab lõunapoolse toa akna peal. Mida teha?

  • Eks siin samad põhjused mis varem küsinute kirjades ja vastustes juba välja koorunud.
   Sidrun tahab vahest ümberistutamist saada ja talvel jahedas talvitumist.

   Ta vajab ka veidi spetsiifilisemat väetist kui teised taimed või tavalist väetist ja käsitsi lisatud roostes naelu või raua roostet.
   Vanasti taludes hoiti sidrunipuu kõrval klaaspurk kus vanad naelad vees roostetasid ja vahest valati roostevesi jälle potti.

 15. Tere, mul on seemnsest kasvatatud sidruni puu (lehed lõhnavad sidruni järgi, kuid ma täpselt ei mäleta mis seemne mulda panin). Taim on umbes 50cm pikk ja vähemalt 6 aastat vana, aga kordagi pole õitsenud. Kui kaua ta peaks veel kasvama, et õitsema hakkaks? Väetist ma ei kasuta ning taim on suvel õues ja talvel toas. Talvel on toas tavaliselt 20 kraadi.
  Loodan, et oskate vastata mu küsimusele ja loodan, et mu taim hakkab peagi õitsema!

  • Seemnest kasvatatud sidrunid ja greibid hakkavad õitsema alles ca 15-20 aastaselt. Seemnest kasvab üles metsik nn looduslik sidrun. Tavaliselt hangitakse poogitud sorditaime, mis hakkab õitsema juba 2-3 aastaselt. Samas ei maksa meelt heita kuna seemnest kasvatatud taimed on ilusamad ja tugevamad kui sorditaimed. Juba ainuüksi ilusate ja lõhnavate lehtede pärast tasub neid kasvatada.

 16. Üks asi kindlasti veel. Ärge kastke sidrunipuud mitte mingil juhul lubjarikka kraaniveega. Kraanivesi on tihti üheks peamiseks puu hukkumise põhjuseks.

  • Hea tähelepanek Ardo. Kraanivees on veel sellised ühendid nagu kloor ja fluoriid, mis on taimedele tapvad. Aitab kui lasta kraanivett kannus või ämbris ööpäeva seista, siis osa kloorist lendub. Fluoriidi vastu ei aita paraku midagi.

  • jah kevadel võiks latva kärpida küll muidu paneb taevasse ega harune. Istutamine on samuti hea kuna aktiveerib juurte arengut.

 17. Meie sidrunipuud on kasvanud juba ca aasta ning kõige pikem neist on ehk ca 40 cm. Kuna oleks parim aeg neid kärpida ja ümber istutama hakata. Mis kuul?

  • Kärpida ja ümberistutada on hea ikka kevadel kui taim on puhkerezimist ärganud. Märtsikuu istutusajal (vt külvikalendrist järgi) oleks kõige parem aeg.

 18. Selline küsimus, et olin ostmas omale sidrunipuud kauplusest, kuid märkasin taime sedelil märget, et viljad söögiks kõlbmatud ja jäigi ost poolikuks. Kas tegu siis kemikaalidega, milledega taime pritsitud või on tegu mingi muu teemaga? Ehk oskab keegi nõu anda.

  • Tänan vastuse eest!

   Äkki oli tegemist dekoratiivse sidrunipuuga. Olen kuulnud, et on olemas dekoratiivne sidrunipuu.

   Panin kaks seemet, ning valgustuse panin seepärast, et muld soe oleks (arvan, et see kiirendab idanemise protsessi). Ma loodan, et ma väga väikest potti ei valinud (ca 8 cm).
   Kui kaua see idanemise protsess kestab ehk kui kaua võib umbes aega minna kui iduleht mullast hakkab näha olema?

 19. Panin just täna sidruniseemne mulda. Kas on see hea kui hoian lampi potile hästi lähedal (tegemist ei ole mingi spetsiaalse lambi ja pirniga). Kohe kui seemne mulda panin, kastsin leiget kraanivett peale. Kas mu seemneke võib minna idanema ja seejärel ennast välja hakkab ajama? On kellegil nõu anda? Jään vastust ootama!

  • Kas panid ühe seemne või rohkem? Hea oleks panna paar tükki. Idanemise protsent ei ole kunagi päris 100% aga sidruni puhul üsna selle lähedal.
   Kirjelduse järgi tegid kõik õigesti ja varsti peaks idanemist oodata olema.
   Valgustust ei ole küll esialgu vaja. Lisavalgust võib anda siis kui iduleht juba mullast näha hakkab olema.
   Soovime edu ka omalt poolt!

   • Alguses panin kaks seemet ja siis lisasin kaks veel juurde. Seega kokku neli. Lambi panin seetõttu, et see ajab mulla soojaks, ning arvan, et idanemise protsess kiireneb. Võib see nii minna? Kui kaua umbes võib idanemisega aega minna? Kas mul tasub kasta iga päev või üle päeva, või veel suurema päevade vahega?
    Aitäh!

    • Kastmise üle peab otsustama kohapeal. Muld peab olema niiske aga mitte märg. Kasta alles siis kui on näha, et mul heledaks ja kuivaks läheb.
     Idaneda võib 5 päevaga aga võib minna ka 3 nädalat. Seda on raske ennustada.
     Tuleb hoida silma peal, et muld oleks just parajalt niiske ja hoida ka õhk liikumas, et vetikat ei tekiks.
     Soovin edu põneva protsessi juures!

 20. Mõni aeg tagasi küsisin sidruni kohta. Nüüd on sidrunipuu kärbitud ja ümber istutatud ning edeneb ilusti. Panin lingi ka oma teistele taimedele, millega hetkel katsetan.
  Sidrun, avokaado, mango, kiivi, granaatõun ja pitaya..
  http://1drv.ms/19d52S6

 21. Palun. Kes teab kust saab osta juba poogitud sidruni- või mandariinipuu?

 22. Mul on sidrunipuud 2 kuud varsti kasvanud. Kas mul tasuks kärpida juba enda puid. Mainin ka seda et nad kasvavad suht lähestikku üksteisele, samas potis. Ühel kipub nagu natuke peatüvi suureks minema. Ei oska midagi ette võtta. Jään huviga vastust ootama.

  • Kärpida ja ümberistutada on hea ikka kevadel kui taim on talvereziimist ärganud. Istutusajal (vt külvikalendrist järgi) oleks kõige parem aeg lõigata.
   Istuta lahku kahte potti või vali üks ja lõika teine maha. Kahte ühes potis pole hea kasvatada.

   • Tere. Mul on seemnest kasvatatud sirdunipuu esimene ümberistutamine käsil. Vist 3-4 a vana, potis 3 oksa (70, 50 ja 30cm), pole veel õitsenud. Loen siit, et hea oleks nad eraldada jub nooremas eas. Eelnevatest vastustest, et juurt pole hea vigastada. Avastasin, et pott on üsna väike olnud kuna oli juuri tihedalt täis. Hetkel panin kõik kolm uude potti koos värske mullaga. Kas saan veel lähipäevil midagi teisiti teha kui ta veel juurdunud pole või pigem mitte? Täna on 12.03.17. Tänud vastuse eest ette.

    • Tere Eve,

     Tänan jagamast.
     Kui soovite kolme eri taime, siis võib veel potist välja võtta ja kõik eraldi pottidesse istutada. Juhul kui juuri saab lahti harutada. Tavaliselt ikka saab. Aga kui ei taha asja ette võtta, siis võib ka lasta ühes potis kasvada ja millagi suvel teha valik. Kaks nõrgemat maapinnalt maha lõigata ja tugevam ainult alles jätta.

     • Tere. Nüüd on mu sidrunipuul häda. Tundub, et on saanud ühelt teiselt lillelt haiguse kaela. Kirjutasin rodoaeda vist ca kuu tagasi tavameilile ka. Nimelt oli agaavil mingi haigus, mille tagajärjel lehed ajasid maha mingit kleepuvat ainet. Mitte palju, algul ei saanudki aru, et lillelt. Proovisin teda pesta ja mingiks ajaks aitaski kuid tuli jälle. Nüüd on samas toas oleval sidrunipuul, mis oli küll kardina taga aknalaual (sellel samal, mis ümber istutasin; istutamisele pidas hästi vastu, kolme taime siiski ei eraldanud) samuti lehtedel kleepuv aine ja aknalaud koht kus pott on, kleepuv. Lugesin netist taimede haiguste kohta ja seal soovitas taim alaspidi kogu osas vees leotada. Hoidsin teda vannis ööpäeva, loputasin voolava veega kõik lehed veel ka üle kuid paari päeva jooksul hakkasid mõned lehed jälle nõrgalt kleepuma. Olen lehti ka lähemalt vaadanud, neil on rootsu juures või lehe all kas 1 või 2-3 tibatillukest plekki, mis küünega lükates ära tulevad. Selline laiaks vajunud läbipaistev asi ümber. Näpu vahel hõõrudes läheb kergelt katki. Ei ole kleepuv, on sidrunilõhnaline. Palun aidake, mis tegema pean, ega ometi kogu taim äraviskamisele kuulu?

 23. Tere.
  Sain sidruni puu, pikkusega ca 150cm, lisaoksi vähe.
  Kogu korter on päikese poolne ja alla 23 kraadi korterisse ei saa kuidagi, sidrunile liiga palav. Mida teha? Ja kust võtta vett, mis pole kraanivesi, vihmavett klaasitatud rõdult ei saa. Kas palavaga peaks üle päeva kastma? Kas peaks ka lehti pritsimima?
  Kust ma tean, et ma üle ei kasta.

  • Tere Aili,
   Eks korterites on taimede pidamisel suuremad väljakutsed kui eramajas. Ei ole ilmselt võimalik korteris ka jahedat talvitumiskohta leida. Sellega ei ole midagi teha.
   Kastmisest oleme palju rääkinud, et see on tunnetamise asi. Võimatu on nõu anda- kõik sõltub olukorrast, taimest ja kuidas oma taime tunnetate. On tõesti kerge üle kasta aga samas ei tohiks ka pikalt kuivaks jätta. Ainuke asi mida saab soovitada ja mis alati töötab, on õppida oma sidrunipuud tundma, tunnetama, et saab juba peale vaadates aru, mida tal vaja on ja kui palju. Lõpuks teevad niimoodi ju kõik rohenäpud:)

   • aprill ammu käes, aga minu sidrunipuu on vist surnud. Ei elanudki talve üle.Ühtegi lehte pole.

 24. Tere panin sidruni kasvama 2014 a .
  Tekkis küsimus millal on aeg väetada ja õitsema hakkab? Ja kui tihti väetatakse?
  Taim on 30cm pikk, tugev ja ilusa tüvega
  Tänades Mait

  • Tere Mait,

   Sidrunipuud võib väetada tugeval kasvuajal alates maist kuni augustini. Kui on seemnest külvatud siis võtab õitsemine aega. Poogitud taimed hakkavad aga juba kolmandal aastal esimesi õisi näitama.

 25. Minul on juba seemnest mulda pandud ja taimel on juba kaks lehte küljes. Kui kaua ma pean teda väetama et kasvaks ilus puu ?

  • Oled tubli rohenäpp kui juba seemnest üles tõusnud. Väetada pole vaja enne kui taim juba üle 20cm kõrgune muidu võib juured ära kõrvetada.

   • Minu puu oksa altpoolt on valge ja ma ei saa aru miks. Enne oli ju roheline- mis ma pean tegema, kas uue mulla panema, et ta jälle ilusaks Läheks.

    • Tere Jaanika,
     Peate natuke täpsemalt kirjeldama mis selle oksaga lahti on. Natuke on infot juurde vaja et oskaks midagi soovitada.

 26. Tere
  Saime kingituseks sidrunipuu, millel on viljad ca 3-4 nädalat tagasi. Kastnud oleme ca 1 kord nädalas. Alguses oli kinnisel rõdul, mis läks päikese käes päris soojaks, nüüd on toas aknalaual. Ajab järjest lehti maha. Kas ta võib liigsest kuumusest lehti maha ajada?
  Sidrunil oli ka sildil kirjas, et mitte süüa. Ilmselt on tugevasti väetatud. Kui puu toibub, millal võiks tema saadusi süüa?

  Ette tänades
  Anneli

  • Tere Anneli,

   Ilmselt Hollandi aiandist pärit sidrunipuu on tõesti alguses üsna keemiat ja väetist täis aga see puhastub aasta jooksul välja. Seega kui järgmisel aastal viljad külge tulevad ja ära küpsevad võite julgesti süüa. Saan aru, et sellel aastal vilju lihtsalt polnud? Kui aga praegugi viljad küljes on, siis võib ikka neid mekkida kuna see keemia, mis kaupluses müüdavatel sidrunitel sees on – on veel palju kangem :) Pealegi ei söö te neid ju kilode kaupa.
   Aga järgmisel aastal on puu juba päris puhas ja orgaaniline. Võib julgelt vilju tarvitada.

   • Tere minul on mure minu Apelsin on suur puu aga kuidas ma pean veel temaga tekelema ja ta on noor veel olen talle väätist panud kui kaua see võtab aega kui puu on veel peenike vars et millal ta täielikult jämedaks läheb et ta ei murtuks ära ja millal millal oks tuleb kui tohib küsida

 27. Pingback: Palmide kasvatamine ja istutamine | Rodoaed

 28. Pingback: Apelsinipuu kasvatamine ja apelsini kasutamine | Rodoaed

 29. Pingback: Banaani kasvatamine kodus ja kasvuhoones | Rodoaed

 30. Tere.
  Sidrun on pandud seemnest kasvama ja mure järgmine.
  Taim on 30 cm pikk aga nüüdseks visanud vãhemalt 80% lehtedest maha.
  Kasvutingimused on kõik täidetud.
  Kas võib olla et taim puhkab veel ja pole ärganud?

  • Tsitsurelised tahavad valges ja jahedas talvitumist. Ideaalselt +15 kuni +18C. Peab olema ka piisavalt valgust või siis lisavalgust. Kui on liiga pime ja eriti kui on talvel umbne ja soe, siis jah lehed kukuvad maha. Kui te veel elus on siis märtsipäike võib olukorda päästa. Nii, et soovige talle veidi kannatust.

 31. Tere!
  Minagi panin omale sidruniseemned mulda. Tegin seda täitsa hetkeajendil ja pärast mitut nädalat ootamist nähes, et midagi ei toimu, otsustasin seemned välja kaevata ja midagi muud istutada. Kuid seemneid välja urgitsedes leidsin siiski ühe seemne mis oli idanema hakkanud. Ohh seda õnne!!!
  Panin siis seemne uuesti mulda aga seekord natuke kõrgemale ja ilusti poti keskmesse. Taim hakkas üsna jõudsalt kasvama kui järsku tekkis potti veel kaks taime… ohhh seda õnne!!! Istutasin taimed eraldi pottidesse. Kaks jätsin omale ja ühe kinkisin ära. (Istutasin taimed 2017 vara kevadel) Olen oma taimi tänaseks suurematesse pottidesse istutanud ja lisaks ostsin ka tsitruseliste väetise nüüd ära. Aga mu taimed kasvavad ühe pika varrena. Hetkel pole küll veel väga pikad taimed aga tahaksin siis teada, et mida ja kuidas peaksin tegema, et mul ei kasvaks üks pikk leheroots vaid puu nagu puu olema peab? Tundub hirmutav oma väiksele haprale hoolealuselt kääridega kallale minna aga kui sellest abi on siis tuleb teha. Ehk siis kuidas see lõikamine välja näeb?

  Vastust ootama jäädes!

  • Tubli Janeli, et said taimed kenasti kasvama. Sidrunipuud hargnevad ühel hetkel ise ilma, et sul oleks vaja sekkuda. Kui aga tahad protsessi ise suunata, siis võid teisel aastal lihtsalt ladva ära näpistada- see paneb tüve hargnema.