Kasvuhoone kütmine

Kasvuhoone kütmine on põnev lisavõimalus kasvuhoone kasutamise hooaja oluliseks pikendamiseks. Kui kütmata kasvuhoonet saame kasutada sõltuvast ilmast aprillist oktoobrini, siis köetavat kasvuhoonet saab kasutada oluliselt kauem. Kõige vähem saab kasutada varakevadel ettekasvatamiseks ja sügisel tomatite hilisküpsemiseks aga miks mitte ka ületalve.

 

Kasvuhoone kütmine kevadiseks ettekasvatamiseks

Kevadel tuleb aednikel alati päevakorda küsimus, kus ja kuidas oma kasvuhoone taimi ettekasvatada. Kas teha seda toas aknalaual või panna puhur kasvuhoonesse, et seal toasooja saada. Valikuid on aga veelgi.

Parim aeg taimede ettekasvatamiseks on meie kliimas tavaliselt kuskil veebruari keskpaigast kuni märtsi alguseni. Seda siis arvestusega, et need taimed – tomatid, paprikad, kurgid jne- lähevad hiljem kasvuhoonesse kasvama. Suviste peenrataimede ettekasvatamine algab hiljem.

Taimede ettekasvatamiseks on aga vaja luua sobivad tingimused- temperatuur, niiskus ja valgusolud.  Mugav on taimi ettekasvatada kasvuhoones kuna seal on kõige valgem koht juba veebruaris. Kasvuhoone vajab aga kütet.

 

Kasvuhoone kütmine tänapäeval

kasvuhoone kütmine
Profiseeria kasvuhoone puhur Phoenix

Tänapäeval on kasvuhoone kütmiseks väga mugavad täisautomaatsed kütteseadmed. Kõige levinumad kasvuhoone kütmise viisid on kas elektriga või ballooni gaasiga. Balloonigaas annab kasvuhoone kütmisel eelise seal kus püsivat elektriühendust pole või kus elekter võib sageli ära olla. Külma ööga oleks elektrikatkestus taimedele katastroof.

Kasvuhoone kütmine gaasiga

Gaasiahjud on kasvuhoone kütmisel täiesti sõltumatu kütteviis mis ei sõltu ei elektrist ega millestki muust. Muidugi peab aeg ajalt ballooni vahetama. Gaasiahjud on lollikindla termoregulaatoriga, mis hoiab kasvuhoones just õiget temperatuurireziimi. Ahjus on valvetuli nagu gaasiboileris mis lülitub täisvõimsusele kohe kui temperatuur etteantust madalamale langeb.

Gaasiahjul on veel üks suur pluss elektri ees – kasvuhoone gaasiahjud tekitavad kõrvalproduktina puhast süsihapegaasi, mis on taimedele kasvamisel hädavajalik. Tavalises atmosfääris on seda taimedel alati liiga vähe. Profikasvatajad teavad seda hästi ja pumpavad suurtesse kasvuhoonetesse alati süsihappegaasi juurde, et taimed paremini kasvaksid.

Kasvuhoone kütmine automaatse elektriahjuga

Elektriahjud on veel mugavam variant kuna siin pole ka ballooni vaja vahetada. Samuti saab kaasaegsel kasvuhoone elektripuhuril digitaalsel tablool anda ette lubatud temperatuuri vahemiku +/- 1C täpsusega. Digitaalset termostaati THERMO-2 saab ka eraldi lisada oma juba olemasolevale elektripuhurile.

Loomulikult peab arvestama, et küttekehade võimsus oleks kasvuhoone suurusele piisav, muidu pole kõigest automaatikast palju abi. Vajalikud soojuskulu arvutused kasvuhoonele peaks kindlasti iga ahjude müüja poolt saama. Meil on need olemas siin:

Kasvuhoone soojustus ja soojapidavus 

Minikasvuhooned ja elektrimatid

Tegelikult on veel üks väga praktiline viis kuidas taimi ette kasvatada, isegi külmas kasvuhoones. See on tulnud meile teadlastelt ja profikasvatajatelt.

Nimelt on testitud ja avastatud, et taimed võivad kasvada üsna jahedas õhus tingimusel kui nende juured on soojas. Seepärast kasvatab palju inimesi kevadel taimi ette kütmata kasvuhoones aga sooja elektrimati peal. Kasvuhoones ei tohi olla pakast aga näiteks +4C on juba täitsa sobiv.

Veel mugavam võimalus on kasutada nn minikasvuhoonet, mis pannakse kas kasvuhoone riiulile või otse põrandale. Minikasvuhoone on siis selline väike ca 60x130cm suuruse alusega kinnine süsteem, kus hoitakse automatiseeritult kindlat temperatuuri ja õhuniiskust, näiteks +18C. Seemned idanevad seal kiiresti ja taimed sirguvad tugevalt.

Kui taimed on juba piisavalt suured minikasvuhoonesse (üle 30cm kõrgused) võetakse minikasvuhoonel kate maha ja taimed kasvavad edasi jahedamas õhus aga endiselt sooja elektrimati peal.

Minikasvuhoone suur eelis on see, et pole vaja tervet kasvuhoonet soojaks kütta. Minikasvuhoonet saab kenasti ka toas kasutada kuna kinnine kasvuhoone kaitseb taimi eluruumide tolmu ja liiga kuiva õhu eest.

Kas köetava kasvuhoonega on võimalik meie kliimas taimi aastaringselt kasvatada?

Tänapäeval on kõik võimalik. Teoreetiliselt võib ju kütta igat kasvuhoonet talve läbi aga, et kulud mõistlikud oleks peaks kasvuhoone olema üsna soojapidav. Parima soojapidavusega on Belgia Euro-Serre kasvuhooned just tänu soojale konstruktsioonile ja erilistele katteplaatidele. Samuti on oluline, et katuseluugid ja uksed oleksid tuulekindlate tihenditega, vastasel korral puhub soojus sealt kiiresti välja.

Tropic kasvuhooned

Kui on plaan taimi ületalve soojas kasvuhoones pidada, siis on tegelikult selle jaoks kohe eraldi kasvuhoone lahendused olemas. Meil on selleks Tropic kasvuhoone mudelid. Tropic mudelitel on konstruktsioon veelgi paksem kui tavakasvuhoonetel ja polükarbonaat on juba 3-kihiline 16mm paksune ja otsast suletav. Seinale saab polükarbonaadi asemel tellida ka 14mm paksust klaaspaketti.

Sellisel kasvuhoonel peab muidugi ka vundament olema soojustatud, et soojakaod oleksid miinimumini viidud.

Tropic kasvuhoonete kütmine ka talvise pakasega toatemperatuurini ei ole eriti kulukas, sellest ka nende suur populaarsus Eestis. Esimesena avastasid selle võimaluse kümmekond aastat tagasi kaktuse ja orhideekasvatajad ja muidu nutikad rohenäpud. Tänasel päeval kasutavad seda juba kõik, kes plaanivad isegi varakevadist ettekasvatust, mitte ainult ületalve kasvatamist.

Kui plaanite rajada aastaringset kasvuhoonet, siis peate muidugi meie oludes arvestama ka lisavalgusega, sest novembrist veebruarini ei ole meil piisavalt looduslikku valgust, et tugevaid taimi kasvatada.

Milliseid taimi peamiselt kasvatatakse?

Aastaringselt võib kasvatada kõike, alates troopilistest taimedest ja orhideedest kuni kartuli, maapähklite ja ingverini välja. Kes senti väga veeretavad, siis ütlen kohe, et kartuli või ingveri kilohind ei tule selliselt kasvatades odavam kui poest ostes. Küll aga pakub see piisavalt põnevust ja hasarti, et ise proovida ja rahanumbrid korraks unustada. Kirge ja põnevust ei saa rahasse panna.

Kui nüüd küsida, mida meie kliendid oma aastaringsetes kasvuhoonetes kõige rohkem kasvatavad, siis võib öelda, et valikus on kõike, seinast seina. Kasvatatakse troopilisi toataimi, orhidee kollektsioone, palju on kaktuse kasvatajaid, palmide kasvatajaid. Paljud teevad aastaringselt sooja talveaeda lihtsalt paari palmiga õdusa istumise ja kohvijoomise koha. Päris palju kasutatakse talvel sooja kasvuhoonet lihtsalt lemmiktoalillede talvitumise kohana.

Milline on Sinu unistus?

Kasvuhoone kütteseadmed, minikasvuhooned, elektrimatid taimedele, mullasegud, kastmissüsteemid

Kogu kasvuhoonete valik meie E-poes: Euro-Serre   Hobby   ACD   Floria

Kasvuhoone värvimine, Kasvuhoone montaaz, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kasvuhooned nõudlikule kasutajale Taimede Ettekasvatamine- Millal On Selleks Õige Aeg?

Loe veel: Tomati kasvatamine avamaalKasvuhoonesse, avamaale ning aknalauale sobivad tomatisordidMida kasvuhoones kasvatada?Kui palju tomateid saab osta kasvuhoone eest?Kastmissüsteem kasvuhoonesseTomati kuivatamine kuivatis. Päikesekuivatatud tomatite tegemineViinamarjad kasvuhoonesKasvuhoone kokkupanekKasvuhoone puhastamineKasvuhoone on investeering tervisesseKasvuhoone kaitsmine tormigaPaprika sordidKurgisordidKasvuhoone abivahendidKasvuhoone kütmine ja valgustamineKasvuhoone kasutamine talvelKasvuhoonet paigalda sügisel ja taimi külva kevadelIngveri kasvataminekasvuhoone soojapidavusTomati ja paprika ettekasvataminePaprika kasvatamineKasvuhoone valimineKasvuhoone hooldamineAnanassi kasvatamineBanaani kasvatamine

 

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: