Ravimtaimede korjamine

Ravimtaimede korjamine. Millal on mõistlik ravimtaimi korjata ja millise toidukuvatiga ja kuidas neid kuivatada. Sellest räägime lähemalt.

Kõikide ravimtaimede kuivatamisel on kõige parem kasutada kaasaegset loomuliku protsessiga taimekuivatit ehk selline kuivati, mis kuivatab pehme soojuse ja õhuventileerimisega. Selline protsess jäljendav looduses toimuvaid protsesse. Igasugused dehüdraatorid ja muud kiirkuivatid rikuvad ravimtaimede õrna struktuuri ja kogu väärtuslik ravivägi läheb kaduma. Samuti aroom ja maitse.

Ravimtaimede korjamine- Ravimtaimed üldiselt

Ravimtaimedega saab oskusliku kasutamisega ravida enamus haigusi. Lisaks otsesele ravitoimele annavad ravimtaimede teed palju jõudu. Osa taimeteesid sobib juua hommikusel ajal, et füüsilist keha ergutada, teised teed on head jälle õhtusel ajal, et keha maha rahustada ja rahulikult välja puhata. Samas ei pea kõiki taimi selgeks õppima. Piisab kui teate väikest valikut tavalisemaid ravimtaimi ja kuidas neid kasutada. Neid mida tunnete võite ka julgesti korjata ja kuivatada. Kuivatamine kusjuures on ainuke viis suvist päikeseväge taimedes talveni alles hoida. Ja kuivatamine on iidne säilitusviis.

Suvi on imeilus aastaaeg ja õige aeg, et võtta ette ravimtaimede korjamine talviseks perioodiks. Erinevaid raviomadustega taimi kasvab meie metsades ja aasades suures koguses. Ravimtaimi tuleks kindlasti korjata päikeselise ilmaga ja päeva esimesel poolel – nii on nende tervislik toime kõige parem. Jälgida tuleb sedagi, et taimed poleks vihmast või kastest märjad ning kogumiseks tuleb valida paigad, mis on eemal suurtest linnadest ja maanteedest. Nii ei satu organismi raskemetalle ja muud mittevajalikku.

Ravimtaimede korjamine – mida suvel korjata ja kuivatada

Harilik raudrohi

See kasulik ravimtaim alustab õitsemist juba juunis. Harilikul raudrohul nopitakse kuivatamiseks õisikud koos 10-15 cm pikkuste vartega. Kuivatakse koos varreosaga.

Raudrohul on mitmeid kasutusalasid. Näiteks kasutatakse teda seedehäirete korral, vererõhu alandajana ning neerude töö korrastajana. Raudrohi parandab vereringet,  vähendab valusid ning raudrohust tehtud tee on väga hea rögalahtisti. Juba vanarahva hulgas oli teada, et raudrohul on põletikuvastane ja verejooksu peatav toime ning tänu sellele paranevad väikesed haavad kiiresti, kui sinna asetada muljutud raudrohu lehti. Kes on hädas ninaverejooksudega, sellel tasub teada, et käte vahel muljutud leht aitab suvel peatada ka ninaverejooksu. Siiski on oluline teada, et raudrohuteed ei tohi liigselt tarvitada, kuna ta soodustab vere hüübimist ning see ravimtaim ei ole soovitatav üle 60 aastastele inimestele.

Harilik pärn

Harilik pärn alustab õitsemist juuni lõpupäevil. Kuivatamiseks kogutakse õisikuid koos kattelehega. Õisikud laotatakse kuivati plaadile õhukese kihina ja kuivatakse õrna kuivatusreziimiga. Nii säilitavad õisikud maksimaalselt ilusa värvuse, lõhna ja maitseomadused. Kõige sagedamini kasutatakse pärnaõieteed palaviku alandamiseks ning külmetushaiguste leevendamiseks.

Ravimtaimede korjamine- Metsmaasikas

Ravimtaimede korjamine
Metsmaasikas on ka ravimtaim

Kui mõelda suvele, siis tulevad silme ette maasikad ja mis saaks olla veelgi parem suutäis, kui metsmaasikad. Toorelt on metsmaasikas eriti mineraaliderohke taim, mille lehtede ja õite tõmmis seob kehas raskemetalle, viies need kehast välja.  Metsmaasika viljadest on abi kehvveresuse ja vitamiinipuuduse korral. Lehtedest tee aitab seedehäirete korral ja tugevdab verd.

Metsmaasikaid annab väga hästi kuivatada. Kuivatamiseks valida suhteliselt madal temperatuur ning natuke pikem reziim kui ravimtaime lehtede kuivatamiseks. Talvel saab kuivatatud metsmaasikaid krõbistada nagu kommi, kusjuures maitse on imehea ning kõigele lisaks on tegu äärmiselt tervisliku vahepalaga.

Liht-naistepuna

Liht-naistepuna hakkab õitsema jaanipäeva ajal. Õisikuid kogutakse koos 15-20 cm pikkuse varrega nagu raudrohtugi. Kuivatatakse sarnaselt pärnaõitega.

Naistepuna tarvitatakse kõhuhädade, külmetushaiguste, köha, närvilisuse ja neeruhaiguste korral. Liht-naistepuna ei ole soovitav lastele anda, kuna ta tekitab lastel tihti allergilisi reaktsioone.

Ravimtaimede korjamine- kõrvenõges

Ravimtaimede korjamine
Kõrvenõges on kõigile tuttav taim aga ta on ka üks tugevamaid ravimtaimi ja jõutaimi.

Kõrvenõgest peetakse rohkem umbrohuks, mis väga valusasti kõrvetab, kuid tegelikult on tegu väga tähtsa söödava taimega, mille vitamiini- ja toitainetesisaldus on suurem kui ühelgi teisel ravimtaimel või aedviljal. Kõrvenõges on väga tugevatoimeline ravimtaim.

Kõrvenõgest kuivatatakse õitsemise alguses. Tee keetmiseks kogutakse kõrvenõgese lehti. Eriti hea on seda teha suve esimesel poolel, kui lehed on ilusad ning jäävad kuivanult ilusateks rohelisteks. Tee jaoks võetakse teelusikatäis peenestatud lehti klaasi keeva vee kohta, segul lastakse jahtuda. Juuakse teda lonkshaaval üks klaasitäis päeva jooksul.

Kõrvenõges  sisaldab rohkesti valke ning  erinevaid mineraalaineid – näiteks rauda, magneesiumi, kaaliumi, kaltsiumi. Lisaks veel süsivesikuid ja erinevaid vitamiine. Kuivatatud kõrvenõgese teed tarvitatakse vere tugevdamiseks ning veresuhkru alandamiseks, samuti organismist vee väljutamiseks. Kes on hädas kõõmaga, võib pesta pead nõgeselehtedest tehtud tõmmise abil. Eriti mõnus on seda teha talvel, kui juuksed vajavad külmaga ühte turgutavat vitamiinisüsti.

Kortsleht

Kortslehe korjamiseks on parim aeg siis, kui taim õitseb. Eestis näeb kortslehe õisi juunis, juulis ja augusti alguses. Ehkki soovitusi on erinevaid, on kõige parem korjata lehti koos õitega ja kuivatada neid koos. Samas võib korjata ka ainult lehti, kuid kunagi ei korjata ainult õisi, kuna viimastes ei ole piisavalt ravimtoimet.

Kortsleht puhastab väga hästi organismi. Aitab eriti hästi erinevate põletike korral, eriti  põiepõletike ja kuseteede põletike puhul. Tänapäeval töötatakse palju arvutiga ja seetõttu on ka silmad väsinud. Abi leiab kortslehe tõmmisest, millega võib õhtuti pesta silmi, mis need jällegi säravaks ja puhanuks muudab. Segu peaks olema piisavalt tummine – tavaliselt võetakse poolteist kuni kaks lusikatäit kuivatatud kortslehte ning valatakse sinna peale 200 ml kuuma vett, misjärel lastakse teel seista ligikaudu 4 tundi.  Pärast seda tuleb tee kurnata, et ta enam kangemaks ei muutuks.

Ravimtaimede korjamine- Saialill

Ravimtaimede korjamine
Harilik saialill. Lihtne ise kasvatada ja korjata.

Saialill  on ravimtaimena lihtsalt asendamatu, sest tegu on parima ravimtaimega, mida kasutatakse immuunsüsteemi tugevadamiseks ning põletikukollete leevendamiseks. Saialill hakkab õitsema juuli alguses ning tema õiteilu võib nautida kuni sügiseni. Eriti populaarne on saialilledest erinevate salvide, õlide ja tinktuuride valmistamine. Kui salvide tegemine tundub liiga keeruline on vaja saialilled kuivatada. Saialillel kogutakse terved õisikud ja kuivatatakse koos kroonlehtedega. Taimekuivatil vali natuke pikem reziim kui näiteks pärnaõite puhul kuna õsikuosa on paksem.

Saialillel on haavu parandav ja põletikuvastane toime. Puhastab organismi, korrastab ainevahetust, vaigistab valu ja soodustab und.

Kindlasti leidsid omale ühe või paar lemmiktaime, millega edasipidi tegeleda. Alustamiseks piisab kui teed tutvust ühe või kahe taimega. Korja neid õigel ajal ja kuivata hoolikalt ning naudi talvel nende tugevdavat väge. Järgmisel aastal lisa veel paar. Niimoodi tasaisi õpid selgeks niipalju ravimtaimi kui just oma pere tarvis teada.

Pole midagi imelikku kui piirdud ainult saialille või piparmündi tee kuivatamise ja kasutamisega. Sellest täiesti piisab ja seda on lõpmata palju rohkem kui mitte midagi. Mõni sinu tuttavatest jälle korjab meelsasti mõnda teist taime ja siis saate omavahel vahetada.

Edu taimemaailma avastamisel

 

Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad

Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,

Loe veel: Ravimtaimede korjamine ja kuivatamine, Tomati kuivatamine kuivatis, Seente kuivatamine, Taimekuivatid, Viinamarjade kuivatamine toidukuivatis, Teadlik ja tervislik toitumine võimalik kerge vaevaga, Sügisesse aeda sobivad lillesordid, Safrankrookus-hinnaline maitsetaim, Orgaanilised väetised, Astelpaju on üks kasulikumaid marju Eestis, Pihlakas-sügisene vitamiinipomm, Mahlapress-vajalik abimees koduaias

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: