Pesakasti paigaldamine- 5 praktilist soovitust

Pesakasti paigaldamine on mitmes mõttes väga oluline tegevus. Esiteks on see põnev ja kaasahaarav tegevus kogu perele. Teiseks on see lastele väga olulise õpetliku väärtusega. Kolmandaks loob see lindudele hädavajalikke uusi elukohti ning lõpuks on selle tulemusena aed tervem ja puhtam kahjuritest.

Looduslikud pesakohad, millest paljud linnuliigid sõltuvad on kiiresti kadumas kuna maailm muutub üha korrastatumaks ja puhtamaks. Isegi meie aiad saavad uue umbrohuvaba murukatte ja katuseräästad suletakse soojustuse käigus tihedalt. Selle tulemusena muutuvad meie aiad, pargid ja kogu loodus lindude jaoks igavamaks ja vaesemaks. Aga kõik pole sugugi kadunud.

“Kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem” ütleb vanasõna. Me saame nüüd ise väga palju ära teha, et lindudele rikkalikumat elukeskonda pakkuda. Ja samas oma aedu natuke elusamaks ja põnevamaks teha.

Pole vaja palju. Piisab kui iga inimene paneb oma aeda ühe või paar pesakasti ja see muudab juba väga palju. Kui iga Eestimaa pere paneks igal aastal ühe pesakasti oleks muutus suurem kui Teeme Ära kampaanial tegutsedes.

Pesakasti paigaldamine ja talgud

Paljudes Euroopa riiides on praegu käimas lindudele pesakastide paigaldamise kampaaniad ja üritused. Pesakaste pannakse aedadesse ja parkidesse üles lausa kümnete tuhandete kaupa. Koos on alati tõhusam ja lõbusam tegutseda kui üksinda. Seda teame meie Eestlased ju hästi, kuna oleme iidne talgu tööde tegemise rahvas.

Kuna praegu on pool Euroopat ja paljud Eestimaalased juba sellest talgust osa võtmas, siis pole Sul muud vaja kui liituda ja tegutseda.

Pesakasti paigaldamine- praktilised soovitused

Et asi oleks teadlikum ja pesakasti paigaldamine lihtsam, siis anname Sulle paar soovitust mida pesakasti paigaldamisel silmas pidada. Linnu jaoks on pesakast tema kodu ja kindlus, seega peab ta vastama lindude turvastandarditele ja muudele nõuetele. Ehk pesakast peab lindudele sobima.

1. Pesakasti paigaldamine ja asukoht

Ära paigalda pesakaste üldiselt teineteisele liiga lähestikku kuna nii võivad osad pesakastid jääda kasutamata. Erandiks on räästapääsuke, suitsupääsuke ja mõlemad meie varblase liigid, kes kõik eelistavad pesitseda hulgakesi koos. Nende pesakaste võid panna mitmekaupa kokku. Ka mõned tihased ei pane seda väga pahaks aga kuna me ei tea kes meie standardpesakasti kolib, siis võiks samale puule mitme kasti paigaldamist vältida.

Ära paigalda pesakaste linnusöögimajale liiga lähedale või samale õunapuule, kus ripub söögimaja. Teiste lindude sagimine söögiplatsil häirib kindlasti pesitseva linnupere elu. Samuti pole mingit mõtet hankida selliseid pesakaste, mis on kokku ehitatud söögimajaga. Lindude mõistes on see sama asjalik kui propelleriga notsu.

2. Paku pesakastile varju ilmastiku eest

pesakasti paigaldamineVeendu, et pesakast ei ole puutüvel või seinal valdavate tuulte koridoris või lageda peal keset kõrvetavat lõunapäikest. Kui teised puud pakuvad tuule ja päikese eest varju, siis pole see takistuseks.

Kõige parem on suunata pesakasti lennuava hommiku päikese poole ehk ida ja lõuna suuna vahele. Kui paigaldad lagendikule metsaservas, siis paigalda lennuava avatud valguse suunas.

Paigalda pesakast kergelt ettepoole kaldu või horisontaalselt nii, et vihmavesi lennuavast otse sisse ei sajaks.

3. Kinnita pesakast hoolega

Kinnita pesakast puule korralikult. Kui oled ise meisterdanud puidust pesakasti, siis kasuta roostevabast traadist riputusaasa ümber puutüve. Seda pead aga iga paar aasta järel kohendama, et traat puu kasvades pingule ei tõmbaks ja puule sisse ei kasvaks.

Pesakasti saad paigaldada ka maja või kuuri seinale.

Kui kasutad professionaalseid puitbetoonist pesakasti, siis pole vaja kinnituse pärast hiljem muretseda. Kinnitamiseks kasutatakse roostevabast terasest riputeid oksale või sagedamini alumiiniumist turvanaela. Alumiiniumist naela võid julgelt puutüvesse lüüa kuna see on puule ja metsameestele ohutu ja linnupesale turvaline kinnitus. Kui soovid näiteks 5 aasta pärast naela eemaldada, siis jääb järgi puhas auk tüves, mis kiiresti kinni kasvab. Alumiiniumi ümber ei hakka puud haavakaitse paksendit kasvatama.

4. Kaitse kiskjate vastu

Kui ehitad ise omale pesakasti, siis kinnita lennuava ümber metallist kaitsekrae, et rähnid ei saaks lennuava suureks raiuda ja ka oravad ei saaks linnupoegadele ligi.

Ära lisa pesakastile istumispulka. Linnud ei vaja seda aga kassile on sellest palju abi kui ta tahab pesale ronida.

Jällegi puitbetoon pesakastide puhul langevad osad turvanõuded ära kuna nad on juba materjali poolest rähni- ja oravakindlad. Kui Sinu piirkonnas on palju kasse, nugiseid või kärpe, siis kasuta spetsiaalseid turvapesakaste, millel on kiskjate vastane sissepääsu kaitse.

5. Pesakasti paigaldamine erinevatesse kohtadesse. Vaheta pesakasti asukohta kui ei toimi.

Pesakastide asustamine lindude poolt sõltub paljudest asjaoludest, mida on raske täielikult ette ennustada. Need pesakastid mis on mitu aastat järjest tühjaks jäänud võib tõsta ümber teise asukohta ja proovida uuesti. Vahest on seal mingi lindudele oluline nüanss, mis jäi meil asukoha valikul kahe silma vahele ja nad ei tahtnud pesakasti kasutada. Proovime uues kohas uuesti.

Samas pea meeles, et osa pesakaste ongi lindudel kasutusel toidulaona ja puhkepesana kuhu munemiseks pesa sisse ei tehta. Seega kui näiteks 20-st pesakastist 3-4 tühjaks jäävad, on see täitsa normaalne. Ära neid ümber tõsta.

Kui aga 5 pesakastist 4 jäävad tühjaks tuleks küll proovida neid teise kohta ümber tõsta.

Loodame, et leidsid loost abi.

Täname Sind ette Eesti lindudele kinnisvara paigaldamise eest

Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad

Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,

Loe veel: Miks on puitbetoonist pesakast lindudele parem kui tavaline puidust pesakast?, Soovitused pesakastide valimisel ja paigaldamisel, Hobiaia pesakastid, Kas pesakastid on tänapäeval vajalikud?, Pesakasti valimine, Pesakasti hooldamine ja puhastamine, Pesakastid tihastele ja väikelindudele, Pesakastid kakulistele, Nahkhiirte pesakastid, Kuldnoka pesakast, Pesakastid pääsukestele ja piiritajatele, Noored aialinnud valivad uue kodu augustis, Pesakastide kasutamine-kes tegelikult seal elab?, Lindude aitamine linnas, Pesakasti puhastamine suve lõpus, 10 fakti rasvatihase kohta, Vääriselupaikade loomine aias, Kuidas aed siilisõbralikuks muuta?, Aialinnud koguvad varusid, Linde toida aastaringselt, Lindudele meeldivad söödakoogid ja öko rasvapallid

2 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
toomas
toomas
24. apr. 2015 19:16

palju maksavad pesakastid puitbetoonist kuldnokkadele ja palju pääsukestele

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: