Tomati kasvatamine kasvuhoones

Tomati kasvatamine kasvuhoones on paljudele aednikele suur kirg. Kes on kord proovinud otse põõsast korjatud omakasvatatud tomateid, see teab, kui palju maitsvamad ja tervislikumad on nad võrreldes poes pakutavaga. Oma käega kasvatatud ja ökoloogiliselt puhas tomatisaak rõõmustab ja värskendab kogu pere toidulauda mitmed kuud.

Tomati kasvatamine on jõukohane ka algajale aednikule, tuleb teada vaid selleks vajalikke nõudeid. Siinkohal annamegi teile olulisima, kuidas saada õigete meetoditega hea saak.

Tomati kasvatamine kasvuhoones- taustalugu

tomati kasvatamine kasvuhoonesHarilik tomat (Lycopersicon esculentum) kuulub maavitsaliste sugukonda ja on üheaastane taim. Tomat pärineb Lõuna-Ameerikast ja jõudis Euroopasse 18.sajandi lõpus. Tomat sisaldab C-vitamiini, karotiini, B-grupi vitamiine, PP- ja E-vitamiini ning mineraalainetest kaaliumi, fosforit, magneesiumi, kaltsiumi ja naatriumi. On sorte, mis kasvavad edukalt ka avamaal ja konteineris, kuid kõige kindlam on tomatit kasvatada kütteta kasvuhoones, kus on tagatud õige valguse, soojuse ja niiskuse režiim. Tomati kasv sõltub suuresti kasvutingimustest ja kujundamisest. Sortide valikul ja õigeks hoolduseks tuleb arvestada, et peavarre kasvu ja harunemise järgi eristatakse sorte järgmiselt:

  • Determinantsed (madalakasvulised) sordid-peavarrele moodustub õisik 6-8 lehe järel, peavars lõpetab kasvu peale 3-5 õisikuvart ja taim kasvab edasi külgvõrsete arvel. Sellised sordid on kiirestivalmivad, kasvavad kuni 1 m kõrguseks kuid moodustavad vähe õisikuvarsi, neid kasvatatakse avamaal või madalates katmikalades
  • Pooldeterminantsed (keskmise kasvuga)- peavarrel moodustub 6-10 õisikuvart, mille järel peavars lõpetab kasvu, taimed kasvavad kuni 1,5 m kõrguseks ja sobivad kasvuhoonesse kõrgusega kuni 2 m, taimele jäetakse 1-2 peavart ja kõik ülejäänud külgvõsud eemaldatakse kohe peale nende ilmumist kuni tomatite valmimiseni
  • Indeterminantsed (piiramatu kasvuga) sordid-peavars kasvab piiramatult edasi ja taim võib kasvada kuni 8 m pikkuseks, seepärast jäetakse taimele kaks peavart ja latv näpistatakse ära kasvuhoone kõrgusel. Kõik ülejäänud külgvõsud eemaldatakse kohe peale nende ilmumist kuni tomatite valmimiseni

Hübriidsordid F1 taluvad kasvuhoones paremini halba valgustust ning viljuvad paremini kehvades kasvutingimustes, ka ei kannata viljad niipalju temperatuuri ja niiskuse kõikumiste puhul.

Tomati kasvatamine kasvuhoones- Tomati kasvunõuded

Tomat on valguse- ja soojalembene kultuur, taimede kasvuks on parim päevane temperatuur +22-24°C ja öine +16-18°C. Kasvule ja arengule on ohtlik soojuse langemine alla +10°C. Tomateid võib kasvatada erinevatel pinnastel, kuid paremini kasvavad nad kergetel nõrgalt happelistel (pH 5,6-6,5) liivsavimuldadel või saviliivmuldadel, mis sisaldavad rohkesti orgaanilisi aineid.

Et saada korralikke tomati istikuid, on tähtis õigeaegne külv. Liiga varase külvi korral venivad taimed välja ja on elujõuetud, seepärast tüleks külvi aeg korralikult välja arvestada. Optimaalseks istikute kasvamisajaks külvist kasvuhoonesse istutamiseni loetakse 60-70 päeva (determinantsed tomatitaimed kasvavad kiiremini, indeterminantsed aeglasemalt), kütteta kasvuhoonesse istutatakse taimed ajal, mil ööpäevane temperatuur ületab +10°C ja mullatemperatuur on vähemalt 15°C, Eestis olenevalt aastast 5. mai paiku. Siit tulenevalt võiks indeterminantse tomati seemned külvata 23-24 veebruaril. Kui on võimalus öökülma puhul kasvuhoone sees taimi katteloori, paberi või kilega katta, võib seemned külvata ka kuni 10 päeva varem. Ideaalne idanemistemperatuur on 24-26°C, külvi võib katta tõusmete ilmumiseni kilega ja seejärel kile kohe eemaldada.

10 -12 päeva enne kasvuhoonesse istutamist on soovitav taimi päeval õues soojas ja tuulevaikses kohas karastada, sellised taimed hakkavad kasvuhoones kiiremini kasvama. Taimi on parem istutada pilves ilmaga või õhtul. Kui juhtub, et taimed on siiski välja veninud, võib varre suunata kaldu (juurepall üritada istutada vertikaalselt) ja mullata varre alumine osa kõrgemalt. Varre külge, mis jääb mulla sisse, kasvavad lisajuured. Taimede vahekaugus reas võiks olla olenevalt sordist 50-70 cm.

Tomati kasvatamine kasvuhoones- kasvuaegne hooldus

Tomatit on vaja kasta jahedal ajal 1 kord nädalas ja palavate ilmadega 2-3 korda nädalas nii, et muld niiskuks 25 cm sügavuseni. Kasta on soovitatav päeva esimesel poolel eelsoojendatud veega, õhtuse kastmise korral säilib kasvuhoones kõrge niiskustase, mis soodustab taimede haigestumist. Optimaalseks niiskuseks loetakse 60-70%.

Tomatite automaatne kastmine

Tänapäeval muidugi keegi enam tomateid kasvuhoones kannuga ei kasta vaid kasutab töökindlaid keraamiliste anduritega automaatseid kastmissüsteeme. Kastmissüsteemi suur eelis lisaks mugavusele on see, et ta hoiab kasvupinnase kogu aeg ühtlaselt niiskena. Nii ei talu taimed läbikuivamise stressi ja kasvatavad tänutäheks maitsvamad ja mahlasemad viljad.

Tomatitaimede viljumine

Kasvuhoones tõuseb niiskus tihti 80-90%  ja see muudab õietolmu kleepuvaks, raskendades tolmlemist ja viljade moodustumist. Korralikuks viljumiseks ei tohi temperatuur langeda alla 13°C ega tõusta üle 32°C. Viljastumist soodustab hea õiekobarate valgustus ning taimede kerge raputamine. Viljade moodustumise ja intensiivse kasvu faasis on taime veevajadus kõige suurem, hiljem võib liigkastmine põhjustada viljade lõhenemist ja mädanemist. Seepärast tuleb hoolikalt jälgida kastmisrežiimi, mitte lasta mullal läbi kuivada ja õhutada regulaarselt kasvuhoonet. Hea on ka mullapinna kobestamine, sest mullakoorikust tekkiv õhupuudus paneb taimed kiduma.

Kasvuaegne võra kujundamine

Tomatit kujundatakse kogu kasvuperioodi vältel, regulaarselt eemaldatakse külgvõsud, vastasel korral varjutavad nad taime ja võtavad jõu viljade valmimiseks. Soovitav on eemaldada võsud kuni 5 cm pikkuselt, mil nad on veel väikesed. Indeterminantsetel ja pooldeterminantsetel taimedel kasvatatakse 1-2 haru. Kui soovitakse 2 haru, siis jäetakse alles üks tugev külgvõsu, mis seotakse nagu peavõsugi, toestuse külge ja eemaldatakse külgvõsud.
Siduda tuleks tomateid laiema lintpaelaga, kui teha seda nööri või peene paelaga, siis lõikub see viljade ja rohelise massi raskuse all taimedesse ning viljade areng peatub.

Kui  valmivad esimesed viljad, hakkavad alumised lehed kolletuma ja need tuleb regulaarselt eemaldada. Alumised lehed eemaldatakse kuni esimese õisikuvarreni, millel hakkavad valmima viljad. Juuli keskel võib eemaldada lehed, mis varjavad rohelisi vilju, et päikese soojus võiks kiirendada nende valmimist. Augusti alguses eemaldatakse õievarred, mis ei ole veel viljaks arenenud, et kiirendada roheliste tomatite valmimist. Kujundada tuleb sihikindlalt, kuna ülekasvanud taimedel saak väheneb, oht haigustele suureneb ja kogu üritus võib sootuks ebaõnnestuda.

Tomati kasvatamine kasvuhoones- väetamine

Tomatid vajavad kasvuperioodil erinevaid toitaineid. Kaaliumivajadus on suurim intensiivse viljakande perioodil, fosforipuudus võib kaasa tuua lämmastiku halva omastamise. Muld peab olema eelnevalt hästi ette valmistatud ja sisaldama rikkalikult orgaanikat, võib lisada kõdumulda, mereadru, kanasõnnikut. Pealtväetamiseks on hea kasta kasvuperioodil paar korda virtsalahusega.

Tomatisaagi koristamine

Tomatisaak koristatakse vastavalt viljade valmimisele, suure viljakobarate hulga korral on soovitav kergelt värvi muutnud viljad korjata ja jätta järelvalmima, et soodustada ülejäänud saagi valmimist. Järelvalmides pane viljade hulka paar küpset tomatit, see kiirendab protsessi. Samas on otse põõsalt korjatud valmis tomatid maitsvamad. Ilusal ja soojal suvel annab tomat saaki kuni esimeste öökülmadeni.

Algajale tomatikasvatajale võis see jutt nüüd pisut keerulisena näida, sest päris ise tomat ei kasva. Samas on olemas igasuguseid kergendavaid võimalusi, valides keskmisekasvulisi hübriidsorte ja varustades kasvuhoonet automaatsete kastmissüsteemidega. Oma silm on kuningas ja oma kogemusele pole võrdset-tuleb lihtsalt alustada ja järele proovida.

 

Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad

Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine

Kasvuhoone värvimine, Kasvuhoone montaaz, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kasvuhooned nõudlikule kasutajale

Loe veel: Tomati kasvatamine avamaalKasvuhoonesse, avamaale ning aknalauale sobivad tomatisordid, Mida kasvuhoones kasvatada?Kui palju tomateid saab osta kasvuhoone eest?Kastmissüsteem kasvuhoonesseTomati kuivatamine kuivatis. Päikesekuivatatud tomatite tegemine, Viinamarjad kasvuhoones, Kasvuhoone kokkupanek, Kasvuhoone puhastamine, Kasvuhoone on investeering tervisesse, Kasvuhoone kaitsmine tormiga, Paprika sordid, Kurgisordid, Kasvuhoone abivahendid, Kasvuhoone kütmine ja valgustamine, Kasvuhoone kasutamine talvel, Kasvuhoonet paigalda sügisel ja taimi külva kevadel, Ingveri kasvatamine, kasvuhoone soojapidavus, Tomati ja paprika ettekasvatamine, Paprika kasvatamine, Kasvuhoone valimine, Kasvuhoone hooldamine, Ananassi kasvatamine, Banaani kasvatamine

Kasvuhoone mudelid Sinu aedaKastmissüsteemid kasvuhoonesse

8 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Made Kalev
Made Kalev
5. aug. 2017 11:02

Tere! Öelge palun, kas udu on süüdi, kui sügisel tomatitele tulevad mädaplekid? Ei julge ööseks jätta õhutusklappe, sest meil on siin suured udud ilmselt Emajõe soo lähedus. Päeval on küll mõlemad suured uksed avatud. Suur tänu vastuse ja kommentaaride eest.

eino mäelt
eino mäelt
30. juuni 2017 18:53

Palun head nõu – Mu tomatite lehtedele on ilmunud pruunid plekid-tähnid, nagu oleks neil mingi seentõbi. Taimedel on palju rohelisi vilju
kuid ma väetasin neid paar päeva tagasi tomativäetise graanulitega. Igale taimele peotäis ja siis kastsin. Kas see võib olla väetisest?
Juba ette tänades algaja aednik Eino Mäelt.

Elo Tammepuu
Elo Tammepuu
11. sept. 2012 12:15

Tere
Minul selline mure, kas oskate aidata. Olen juba aastaid kasvatanud tomateid aga nüüd juba kaks aastat probleem, millele lahendust ei leia: kõik on hästi nii kaua kuni hakkavad viljad valmima. Varrepoolsesse otsa tuleb tomatile pealtnäha kollakas osa ja sees on kontsik, mis on selline valkjas roheline maitsetu osa. Arvasime eelmine aasta, et on liiga kuum suvi, kui see aasta sama jama, kusjuures näiteks kirsitomatiga mitte aga teistega küll. Näiteks piibe, malle ja moneymaker olid päris jamad, pool tomatit viska ära ja veel see et see aasta olid peal ilusad punased aga sees sama asi. Kas on asi mullas või vee puuduses ei saa aru. Kastetud on korralikult. Kasvuhoone on uus ainult need 2 aastat kasutuses olnud ja maa oli varem heinamaa. Vastust ootama jäädes ja ettetänades. Kas on lootust midagi teha, et eelnev ei korduks järgmisel aastal!?

Rein Viru
Rein Viru
12. juuli 2013 09:51
Reply to  admin

Mis vastuse te leidsite?
Tunnen huvi, kuna sama asi on ka minul ja aastatega süveneb. Tänan, kui selgitate.

Zalena
Zalena
11. apr. 2014 19:15
Reply to  Rein Viru

Meil ka sama probleem,vanasti ei olnud,mis nüüd hakkas aru ei saa,millest…

Maarek
Maarek
4. nov. 2013 20:30
Reply to  Elo Tammepuu

Siin on oma panuse andnud kuum ilm ja sellega seoses ikka ja jälle kuivapoolne pinnas, mistõttu vilja valmimine muutub ebaühtlaseks.

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: