single.php

Artishoki noor taim 3 nädalat peale külvamist

Tomati ja paprika taimede ettekasvatamine

Tomati seemnete külvamine

Ettevalmistused seemnete külviks

Kuna tomatid ja paprikad vajavad pikemat kasvuperioodi kui meie suvi võimaldab, siis tuleb neid kasvuhoones kasvatada. Lisaks kasvuhoones kasvatamisele peab neid ka ette kasvatama. Tomati ja paprika taimed on paras idanema panna veebruari lõpus või märtsi alguses.

Natuke sõltub see ka tingimustest kus te saate neid kasvatada enne kasvuhoonesse istutamist. Kui kasvukohaks on soe aknalaud, kus ruum ja valgus ikkagi piiratud, siis ärge liialt kiirustage varase külviga. Muidu kasvavad taimed üle. On teil aga veranda käepärast kus valgust ja õhku rohkem, andke veebruaris minna.

Paprika ja tomati seemnete valik on päris suur. On varaseid ja hiliseid, kõrgekasvulisi ja pigem põõsakujulisi jne. Soovitusi on igal pool lehekülgede kaupa. Praktiline oleks kasvatada muidugi nii varaseid kui hiliseid sorte, et katta kogu suvi ja sügis värskete viljadega. Valikul võid aga lähtuda ka peamiselt maitse eelistustest.

Külvikarbid on mullaga täidetud ja kastetud

Oled ilmselt juba kuulnud, et tööstuslikult kasvatatakse kõike lähtudes taimede kasvukiirustest, kasvatamise lihtsusest=odavusest ja transpordikindlusest. Maitseomadused ja toiteväärtus ei oma sellisel juhul mingit tähtsust.

Sinul on aga võimalus oma kasvuhoones kasvatada just maitsvaid ja kõrge toiteväärtusega tomati, paprika, kurgi ja mille iganes sorte. On olemas terveid gurmee sortide katalooge kui selle vastu huvi peaks olema. Ka kaasaegsemad restoranid varustavad ennast selliste sortidega, et kliente meelitada ja hoida. Igal juhul soovitame eksperimenteerida erinevate sortidega ja mitte piirduda aastaid samade taimedega samast aiandist.

Hästi aga nüüd külvi juurde. Üldiselt soovitatakse külviks turbatablette, et pärast lihtsam ümber istutada. Mõte on selles,
et mugavamalt ja väiksema vaevaga tulemust saada. Samas kui külvate suhteliselt väikeses kogus omale, siis võite oma taimedele lubada ka veidi looduslikku valikut ja vabamat ruumi juurtele. Seemned võib külvata vaba käega külvikasti ja pärast tugevamad ümber istutada. Igale taimele meeldib kui tal on juurtel ruumi ja ta saab juurte kaudu teiste omasugustega suhelda. Selliselt kasvavad oluliselt tugevamad taimed.

Seemned on külvatud, sildistatud ja kaanega kaetud

Kasutatakse ikka seda mis käepärast. Kuna meil olid olemas sügavkülma jaoks mõeldud karbid, millesse juba põhja augud puuritud, siis kasutasime neid. Mõõtudelt on väga mugavad 3 Liitrise mahuga sügavkülma jaoks mõeldud toidukarbid (ca 28x18cm). Võib muidugi kasutada spetsiaalseid kasvukarpe, millel läbipaistev katus peal jne. Oluline on, et saaks värske külvi katta kattega, et niiskus püsiks.

Eelmine aasta tomatiseemneid külvates oli küsimus, mida teha liigsete taimedega, kuna pakis oli päris palju seemneid ja kõik idanesid ja kasvasid ilusti suureks. See aasta on seemne tootjad selle tüli kenasti ära lahendanud – seemne pakkides on lihtsalt sama raha eest mitu korda vähem seemneid. 10 seemet on tegelikult täitsa piisav igast sordist.

Kui Sul idaneb umbes 80% seemnetest, siis on täitsa normaalne. Võib olla mõni osutub veel nõrgaks taimeks ja tuleb välja praakida ja ikkagi jääb piisavalt kasvuhoone täitmiseks kui külvad erinevaid sorte.

 

Tööprotsess külvamisel on kokkuvõtlikult järgmine:

 1. Valmista töökoht ette, et kõik vajalik oleks käepärast. Muld, külvikarbid, seemned, plastikust nimesildid ja veekindel vildikas, käärid pakkide avamiseks, kaaned karpide katmiseks ja vesi, millega muld enne külvi kasta. Ja loomulikult ilusad töökindad.
 2. Täida karbid külvimullaga, vajuta ühtlaselt kinni ja kasta märjaks.
 3. Lõika seemnepakid lahti ja kirjuta sildid valmis.
 4. Külva seemned ja pane sildid.
 5. Kata külvid kas kaane või kilega, et idanemist kiirendada.
 6. Paiguta külvid sooja kohta. Näiteks vannitoa soojale küttega põrandale. Idanemisel pole valgust vaja aga peale idanemist tõsta külvid kohe valguse kätte.

Kui taimed on juba 10cm pikkuseks sirgunud tuleb nad ümberistutada eraldi pottidesse. Aga sellest juba siis kui seemned on idanenud ja veidi kasvanud.

 

Taimed on nüüd 3 nädalased peale külvamist.

Tomati taimed on peale külvi 3 nädala vanused

Ümberistutamisel jälgige kindlasti külvikalendrit. Külvikalender peaks nüüd juba iga raamatupoe vahendusel vabalt saadaval olema. Külvikalender põhineb looduslikel energialiikumiste rütmidel, peamiselt kuu mõjul taimedele.

Üks mahekasvatamise võimalusi ongi kasutada väetise asemel looduses vabalt saada olevat energiat ja selleks on vaja lihtsalt tegutseda kooskõlas üldise rütmiga. Kui energia soosib lehtede arengut, siis pole mõtet teha risti vastupidist ja kui energia soosib viljade korjamist säilimiseks, siis pole mõtet seda kasutamatta jätta.

 

Minikasvuhoones taimede ettekasvatamine

Kõige kiirem ja mugavam viis taimi seemnest ette kasvatada on teha seda spetsiaalses minikasvuhoones. Vaata kataloogis minikasvuhoone Jumbo ja minikasvuhoone Grand Top

Tugevad taimed kasvavad jahedamas õhus ja tugevas valguses. Sellepärast on parem seda teha altküttega minikasvuhoones või lihtsalt soojendusmati peal. Nii minikasvuhooned kui soojendusmatid on kavalalt tehtud sellise mõõduga, et nad mahuksid täpselt nii kasvuhoone riiulitele ja sobiksid külvikastide suurustega.

Professionaalsed minikasvuhooned on piisava küttevõimsusega, et hoida taimi soojas ka külmas kasvuhoones ja varakevadel. Sellisel juhul pole vaja kütta soojaks tervet kasvuhoonet, piisab kui külmas kasvuhoones olev minikasvuhoone on ühendatud vooluvõrku. Minikasvuhoone termoregulaator hoiab temperatuuri mullas täpselt etteantud temperatuuril. Valgust on veebruaris ja märtsis kasvuhoones juba piisavalt.

Soojendusmati või minikasvuhoone kasutamisega hoiate kõvasti kokku kasvuhoone kütmise pealt. Seda trikki teavad ka kõik suurtootjad, et kui taime juured on soojas, siis ei pea ülejäänud ruum taime ümber nii soe olema.

Soovime edukat taimede ettekasvatamiset!

 

Loe veel: Paprika kasvatamine, Tomatiseemnete külvamine ja pikeerimineTomati kasvatamine kasvuhoones, Soovituslikud paprika sordid, Baklazaani kasvatamineFüüsali kasvatamine , aprikoosipuu kasvuhoones, Viinamarjad kasvuhoonesingveri kasvatamine , kasvuhoonesse sobivad kurgisordid, mida kasvuhoones kasvatada, Konteineraiandus kasvuhoonesKasvuhoone omaniku kasulikud abivahendid, kasvuhoone puhastamine sügisel, kasvuhoone on investeering tervisesse, 7 põhjust kasvuhoonet pidada, Kui palju tomateid saab osta kasvuhoone eest, kasvuhoone valimine, polükarbonaat või klaas kasvuhoonele?, kasvuhoonet paigalda sügisel ja taimi külva kevadel, kasvuhoone soojustus, kasvuhoone kasutamine talvel, kasvuhoone kaitsmine tormiga, kasvuhoone kütmine ja valgustamine,

Kasvuhoone mudelid Sinu aedaKastmissüsteemid kasvuhoonesse

 

 

Kurgi taimed. Külvamisest on möödas 3 nädalat ja taimed on valmis ümber istutamiseks

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artishoki noor taim 3 nädalat peale külvamist

 

 

 


Sildid:, , , , , ,

comments.php

7 kommentaari

 1. Ma olen esimest aastat aiandushuviline. Panin paprikad 20.03. ilusasti turbatablettidesse. Nädala pärast pistsid ninad välja. Praegu on armsad 2-3 sm pikkused. Millal ma nad suuremasse anumasse ümber istutama peaksin ja kui suur see anum olema peaks? Ette tänades vastuse eest.

  • Proovime paprikate edasisest hooldusest lähemal ajal ka kirjutada aga ette ruttavalt siis. Paprikad on paras ümber istutada kui esialgne kasett või väike pott on juuri täis kasvanud või ca 20 päeva peale seemnete tärkamist. Paprika on õrnem kui tomat ega armasta ümberistutamist ja juurte sakutamist, seepärast on hea ümberistutamisel võtta taimed koos suurema juurepalliga.

 2. Kas basiiliku taimi pikeeritakse? Külvasin natuke liiga vara ja nüüd tunduvad väljaveninud. Kuskilt jäi silma,et maitsetaimi ei pikeerita,kas vastab tõele?

  • Sõltub. Kui maitsetaimed on kohe kasetti või eraldi pottidesse külvatud, siis pole lihtsalt vaja neid pikeerida. Samas kui nad on ikka liiga tihedas mättas koos, siis muidu ei saa. Kui ümber istutate ja sellega juurtele rohkem ruumi annate, võivad nad ju veel potis kasvada enne kui välja saavad. Kuigi liiga soojas pole mõtet hoida- maitse läheb puiseks. Oleneb muidugi taimest.
   Kui nüüd taimekesed on lihtsalt liiga suureks kasvanud ja õues veel liiga külm, nagu hetkel, siis aitab kui alandate kasvukoha temperatuuri jahedamaks. Võite olenevalt taimest kuni 15-16 kraadi peal hoida- see võtab kasvutempo maha ja väldib ülekavamist.

 3. Selline küsimus, elan sellises kohas, kus on suured udud. Öeldakse, et udu rikub tomati ja viljad lähevad pruuniks ja mädanema. Mul on seda olnud. Muidugi mitte kõik tomatid. Selle tõttu ei julge ka kuumemal ajal jätta kasvuhoone ust ööseks lahti.
  Tänan teid väga vastuse eest.

 4. Selline küsimus, elan sellises kohas, kus on suured udud. Öeldakse, et udu rikub tomati ja viljad lähevad pruuniks ja mädanema. Mul on seda olnud. Muidugi mitte kõik tomatid. Selle tõttu ei julge ka kuumemal ajal jätta kasvuhoone ust ööseks lahti.
  Tänan teid väga vastuse eest