Toidukuivati kasutamine

Toidukuivati kasutamine. Toidukuivatid on mudelite kaupa tehniliselt erinevad aga üldine tööpõhimõte toidu ja taimede ettevalmistamisel kuivatamiseks on sama.

Edaspidi räägime ainult nn loomuliku protsessiga toidukuivatitest ehk sooja õhu toidukuivatid. Nende tööpõhimõte on võetud loodusest enesest. Päike soojendab ja tuul ventileerib. Maksimaalselt tervisliku tulemuse saamiseks on soovitav kasutada just selliseid looduslikke tsükleid imiteerivaid kuivateid.

Toidukuivati kasutamine- tööks ettevalmistamine

Korralikes toidukuivatites on kas ABS plastist, alumiiniumist või roostevabast terasest kuivatusrestid. Neid on kerge puhastada ja nad ei erita mingeid kahjulikke aineid ehk seega turvalised. Selliseid kuivatusriiuleid võib puhastada tavalisel viisil pestes. Siit ka esimene soovitus – enne igat kasutust oleks hea riiulid värskelt üle pesta või loputada. Eriti kui viimasest kuivatamisest on pool aastat möödas või kui võtate täiesti uue kuivati pakendist välja. Nii tagate toidule värske lõhna.

Mida saab üldse toidukuivatiga kuivatada?

Toidukuivatis saab kuivatada praktiliselt kõike mis kuivatisse mahub või mida saab parajateks viiludeks lõigata. Olgu näiteks – seeni, aedvilju, puuvilju, juurvilju, marju ja ravimtaimi aga ka seemneid, liha, kala ja leiba.

Soomes on väga levinud matkale minnes näiteks hernesuppi või toorest muna kaasa kuivatada. Hernesuppi või mõnda muud rammusat suppi saab küpsetuspaberi peal väga mõnusalt õhukesteks pannkookideks kuivatada ja siis on teda lihtne matkal kaasas kanda ja vajadusel kiiresti jõuvarusid taastada. Samal otstarbel kuivatakse toorest muna õhukese kihina matkale kaasa. Väga praktiline ja väga tõhus.

Ainult Sinu fantaasia seab piirid.

Eestis on jälle tõusvaks trendiks saanud omakasvatatud puhaste ja magusate viinamarjade rosinaks kuivatamine. Asi on selles, et tööstuslikult kasvatatud viinamarjad, millest poe-rosinaid tehakse ja lastele söödetakse on tunnistatud maailma üheks kõige enam taimemürke sisaldavaks toiduaineks. Mitte ainult meil, vaid nii Euroopas kui USAs. Omakasvatatud viinamarju te aga tõenäoliselt ei mürgita.

Põhjus miks viinamarju on hea kuivatada on see, et nad kipuvad valmima kõik korraga paari nädala jooksul ja nad ei säili praktiliselt üldse värskel kujul. Kuivatamine aga annab võimaluse maiustada nendega veel talvel ja järgmisel kevadelgi kui vahepeal otsa pole saanud.

Toidukuivati kasutamine- Kuidas kuivatatavaid seeni, marju ja muud enne toidukuivatisse panemist käsitleda?

Kuna kuivamise kiirus ja kvaliteet sõltub suuresti kuivatatava vilja paksusest, siis on vaja võimaluse korral viljad enne kuivatamist viiludeks lõigata. Päikesekuivatatud tomateid itaalia moodi näiteks kuivatakse kahel viisil – õhukese lõiguna või sektoritena. Itaalia köögis kasutatakse mõlemaid aga kuivamise aeg on tomati sektoritel oluliselt pikem.

Paksud seened (näiteks puravikud), puuviljad (näiteks õunad) jt lõigatakse 5mm viiludeks. See on optimaalne, et saada mõnus tulemus. Õhukesed seened (näiteks lehterkukeseened ja väikesed kukeseened), aedviljad, marjad jt pannakse kuivati riiulile tervelt. Marjad pannakse küpsetuspaberi peale, mis jätab riiuli igast servast 1,5-2cm ulatuses vabaks.

Kui palju võib toidukuivatis korraga kuivatada?

Toidukuivatis võib kõik riiulid korraga täis laduda. Õhukesed viilud (näiteks puravikud) võivad katta teineteist ainult pooleldi. Kukeseeni võib panna teineteise peale ja lehterkukeseeni nii palju kui riiulile mahub.

Õunaviile ja tomativiile näiteks võib laduda üksteise kõrvale tihedalt serv-serva vastu. Nii on mugavam pärast plaadilt kätte saada kui üksteise peale ladudes ja samuti on kuivamise aeg lühem.

Viinamarju võid kuivatada tervelt aga võid suured marjad ka pooleks lõigata. Tervelt kuivatades läheb kauem aega aga kui vajad pikemaajalist säilitamist, siis on terved rosinad parem kui poolikud.

Kui kaua peab toidukuivatiga kuivatama?

TRE Spade toidukuivatitel on erinevaid automaatseid programme, mis jälgivad erinevate toiduainete kuivamisprotsessi ja hetke temperatuuri. Kõik on digitaalsel ekraanil reaalajas näha. Nii on muidugi lihtsam. Soome kuivatil ei ole küll digitaalset juhtimist ja programme aga on korralik termostaat temperatuuri juhtimiseks.

Kuivatusprotsessi sobiva aja määramine erinevatele toodetele tuleb juba väikese kogemusega ja kiiresti. Toidukuivatiga on kaasas päris näitlikud tabelid sobivate programmide ja aja kasutamise kohta aga mõned näited, et tekiks mingi ülevaade kui ei ole kunagi varem kuivatamisega kokku puutunud.

Aedviljad saavad reeglina kuivaks juba umbes 3 tunniga. Seened ja õunad umbes 8 tunniga. Marjad (näiteks mustikad) nõuavad 2 ööpäeva. Viinamarjade puhul sõltub kõik marja suurusest ja niiskustasemest korjamisel.

Kasulik on kuivatada näiteks seeni, õunu või paksemaid vilju üle öö. Pole kahjulik, kui seened jt on kuivatis kauem kui vajalik. TRE Spade toidukuivatil näiteks läheb programmi lõppemisel kuivatisse jäetud toiduainete hoidmine automaatselt üle säilitusreziimile. See on tasane soojendus ja ventileerimine, et vältida niiskuse kogunemist ja muude lõhnade külge jäämist.

Toidukuivatis olevad toidud on kuivad, kui need kergelt käes murenevad, välja arvatud puviljad, näiteks õunad, mis sisaldavad palju suhkrut ja jäävad selle pärast kergelt niiskeks ja elastseks. Tomatite õhukesed lõigud muutuvad näiteks peaaegu küpsisteks kui valmis saavad aga aroom on selle eest võrratu.

Kuidas toidukuivatis kuivatatud tooteid säilitada?

Toidukuivati kasutamine on üks osa aga kuivatatud toiduaineid on vaja ka kuivana hoida. Kuidas seda teha.

Kuivatatud tooteid peab säilitama kuivas kohas aga normaalsel temperatuuril ja valguse eest kaitstud. Näiteks köögikapis, kust neid on mugav kasutamiseks võtta. Nii säilivad maitseomadused, vitamiinid ja aroom kõige paremini.

Väga põhjalikult kuivatatud toiduained võivad jälle kergesti ümbritsevast õhust hakata niiskust sisse imema kui neid lahtiselt seisma jätta. Nii võib juhtuda näiteks kuivatatud tomatitega kui panete nad toidukuivatist välja võttes köögis lauale ja väljas on just niiske juuli lõpu ilm. Paberkott on hea aga kui majas on üldine niiskustase kõrge, siis tõmbavad kuivatatud viljad ikka aja jooksul natuke õhuniiskust jälle sisse.

Kuivatatud õunte puhul pole sellest midagi, sest nende säilivus ja aroom sellest palju ei kannata. Mahlasemate viljade puhul nagu tomatid, aprikoosid jt on parem hoida kuivatayud tulemust klaaspurgis.

Pingerida on nii, et paberkott on hea aga klaaspurk on kõige parem. Klaaspurk hoiab ka kuivatatud viljad halbade olmelõhnade külgejäämise ja võimalike putukate eest.

Toidukuivati kasutamine- kuivatatud seente kasutamine

Seente kuivatamise puhul peab ära mainima mõned nüanssid.

Kuivatatud mahedamaitselisi seeni nagu kukeseened, puravikud, punapuravikud, narmikud ja lambaseenikud, peab enne kasutamist leotama toatemperatuuril vees või piimas 1-4 tundi või üle öö. Kui seeni murendatakse teise toidu sekka, näiteks valmistades liha-seenepalle, pole neid vaja eelnevalt leotada.

Kuivatatud kibedamaitselisi seeni, mida peab tavaliselt kupatama, nagu riisikad, on vaja leotada 1 tund ja leotusvesi ära visata.

Ettevaatust! Kuivatatud kevadkogritsaid peab kasutusele võttes keetma kaks korda 5 minutit ja mõlemal korral keetmisvee ära viskama.

Head toidukuivati kasutamist!

Kogu köögiseadmete valik meie E-poes: Toidukuivatid Vaakumpakendajad Hakklihamasinad Vorstipritsid Kööginoad Pipraveskid ja Soolatoosid

Loe veel: Ravimtaimede korjamine ja kuivatamine, Seente kuivatamine, Milliseid ravimtaimi korjata ja kuivatada suvel?, Tomati kuivatamine toidukuivatis. Päikesekuivatatud tomati tegemine, Viinamarjade kuivatamine toidukuivatis, Mahlapress on koduaias vajalik abimees, Vaakumpakendamine on kiireim viis tervislikult toiduaineid säilitada

Kööginugade teritamine,

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: