single.php

paprika taimed

Paprikataimede istikud ja nende hooldamine

Kindlasti on teil paprikaseemned juba mullas ning ilmselt juba ka nina mullast välja pistnud. Mõtlete, et mis edasi ja kuidas peaks toimima, et neid paremini kasvatada. Millist hoolitsust, mulda ja väetamist väikesed paprikaistikud vajavad? Aga vaatamegi siis koos kuidas väikesest paprika seemikust tugev ja terve paprikataim kasvatada.

Paprikaseeme idaneb aeglasemalt kui tomat, seega võib tärkamiseks kuluda isegi kaks nädalat või rohkem. Pärast tärkamist tuleks paprikataimed paigutada kohta, kus temperatuur on keskmiselt 16-18 kraadi, et vältida taimede venimist. Jälgida tuleb, et temperatuur ei langeks alla 14 kraadi, sest sellisel juhul paparikataimede kasv peatub ning see ei ole hea.

Paprikataime juured on õrnad

Paprikal on võrreldes tomatiga veel üks erinevus. Ta ei talu nimelt kuigi hästi pikeerimist ning see häirib tema kasvu umbes kümneks päevaks. Põhjus on selles, et paprikal on õrn juurekael ning talle ei meeldi, kui see mulla alla jääb. Kui paprikat üldse pikeerida, siis 15-20 päeva pärast tärkamist.

Kui ruumi on piisavalt, tasub paprikataimed külvata kohe erinevatesse pottidesse laiali ning hiljem istutada taim ettevaatlikult otse suuremasse kasvupotti, jättes pikeerimise etapi vahele. Ümberistutamisel ja pikeerimisel tuleb paprikataim võtta välja koos juurepalliga, et vältida selle vigastamist. Ümberistutamiseks on parim võtta 12 cm läbimõõduga pott – sellisel juhul on taimel piisavalt ruumi kasvada, et ta suve alguses kohe kasvuhoonesse edasi istudada. Kindlasti tekib küsimus, miks mitte võtta kohe suuremat potti? See pole hea sellepärast, et paprikataime areng võib jääda kiduraks, kuna taim püüab kogu jõu suunata juurestiku arendamisesse.

Paprikataime kasvatamine turbatabletis

Viimase aja hitiks on saanud paprikataimede istutamine turbatabletti. Sellisel juhul on vaja ainult alust, kuhu peale tablett panna ning seeme külvatakse otse turbatableti sisse. Enne turbatableti kasutamist tuleb see kindlasti niisutada, kuna selle käigus turbatablett paisub mitmekordseks. Turbatablett on kaetud spetsiaalse kangaga, mis ei lase tal märjaks saades laiali laguneda. Tableti sisse läheb tavaliselt üks seeme ning turbatabletid on suurepärased paprikataimede kasvatamiseks.

Noorte paprika istikute kasvatamiseks on optimaalne õhutemperatuur päikesepaistelisel päevadel 24-26 kraadi ja pilves ilmaga 21 kraadi ringis. Öösiti ei tohiks see langeda alla 20 kraadi. Jälgida tuleb, et pilves ilmaga ei ole temperatuur liiga kõrge, kuna muidu võivad taime õiealgmed hakata varisema ning hilisem saak on väga kesine. Paprikataime kasvukoht peab olema tuulte eest varjatud ja päikesepaisteline. Kui paigutate taimed aknalauale, siis jälgige, et taim ei saaks tuuletõmbust ning temperatuur ei tõuseks seal liiga kõrgele.

Kuna paprika istikute kasvatamisel ei kasutata tavaliselt väga toitainerikkaid muldasid, siis istikuperioodi lõppfaasis tekib tõenäoliselt vajadus pealtväetamise järele. Paprika vajab lämmastikurikkaid väetiseid. Kõige suurem lämmastikuvajadus on õitsemisfaasis ja selle ajal võib paar korda kergelt väetada.

Paprikataimede kasvuhoonesse istutamine

Parim aeg paprikaistiku kasvukohale istutamiseks on siis, kui taim õitseb või on moodustanud juba esimesed viljaalged. Kui istutatakse liiga vara, siis paprika kasvu iseärasuse tõttu taime kasv pidurdub järsult ja edaspidi on häiritud ka viljade normaalne areng.

Soojapuhur laseb varem istutada

Noored paprikataimed on graatsilised ja õrnad. Eriti õrnad on nende juured. Tomatitaimed on noorte paprikatega võrreldes lausa robustselt tugevad.

Meie tingimustes saab paprika kasvuhoonesse istutada siis, kui öökülmade oht on möödas. Tavaliselt siis mai lõpus või juuni alguses. Kui kasvuhoonesse automaatne soojapuhur paigaldada, siis saate taimed juba oluliselt varem kasvuhoonesse istutada. Päevad on ju soojad ka märtsi lõpus ja aprillis aga puhur peab just ootamatu öökülma või külmalainete eest kaitsema.

Kui paprikat kasvatada tomatiga samas kasvuhoones, tuleks paprikale jätta kindlasti lõunapoolne peenar, et tomatitaimed oma kasvuga ei hakkaks paprikataimede eest päikest varjama. Kui paprikataimed saavad liiga vähe päikest, ei pruugi viljad kasvada suureks, vaid jääda väikesteks ja kidurateks.

Paprika istutamisel peab ka muld enne istutamist olema piisavalt soe. Jahedasse mulda ei tasu paprikataimi istutada, kuna vastasel juhul võib jällegi kasv tugevasti häiruda, või taimed isegi hävineda. Paprikat ei tohi ka sügavale istutada, sest juures on sama soojanõudlikud, kui maapealne osa. Paprikataime juurestik areneb kõige paremini pindmises, soojenenud ja õhurikkas mullas. Selles osas on jällegi konteineris või kasvukotis kasvatmisel eelis, kuna sobiv turbamuld tuleb kotiga, mitte külmunud pinnasest.

Võid lugeda lähemalt: konteineraiandus kasvuhoones

Kasvuhoones võiks kasvada 6-10 paprika taime ühe ruutmeetri kohta. Sellisel juhul on neil piisavalt ruumi arenemiseks. Meie lühikese suve jooksul ei kasva paprika väga pikkaks. Umbes 50-80 cm. Üldjuhul ta lisatoestamist ei vaja, kuid sügisel võib ta viljade raskuse tõttu siiski lisatuge vajada.

 

Kirjutame lähiajal ka paprikataimede kasvuhoone aegsest hooldudest, saagi koristamisest ning viljade säilitamisest. Uudiskirjaga liitudes saad uute artiklite kohta esimesena vihje.

Loe veel: Tomati ja paprika taimede ettekasvatamine, Paprika kasvatamine, Paprika sordid, Sobivad tomati sordid, Tomati kasvatamine kasvuhoones, Baklazaani kasvatamineTomati seemnete külvamine, taimede pikeerimine ja kasvatamine, Kui palju tomateid saab osta kasvuhoone eest?,  Mida kasvuhoones kasvatada?Kastmissüsteem kasvuhoonesse, Taimede ettekasvatamine ja kütmine, Taimede ettekasvatamine-millal?, Kasvuhoonet paigalda sügisel, taimi külva kevadelKasvuhoone on investeering tervisesse,  7 põhust kasvuhoonet pidada, kurgisordid kasvuhoonesse, Kasvuhoone kütmine ja valgustus, Abivahendid kasvuhoonesse, Kasvuhoone puhastamine, Kasvuhoone hooldamine, Kasvuhoone soojapidavus, Kasvuhoone kasutamine talvel, Mille järgi valida kasvuhoonet?

Kasvuhoone mudelid Sinu aedaKastmissüsteemid kasvuhoonesse


Sildid:, , ,

comments.php

9 kommentaari

  • Paprikad on tomatitega võrreldes õrnemad taimed ja nii kahjurid kui kasvuhädada on kergemad tulema. Pruunidel lehtedel võib olla mitu põhjust. Võib olla on mingit mineraali, näiteks kaaliumi või magneesiumi puudus või on hoopis lämmastikku palju saanud. Samas võib olla tegu ka mõne haiguse või hallitusega.

   Me ei ole siin taimehaiguste osas nii spetsid, et kohe öelda aga hiljuti sattus näppu üks uus tore eestikeelne raamat nimega “Koduaia Taimetohter” Tiiu Annuk, 2013. Seda tasub täitsa vaadata või omada.

 1. Pingback: Soovituslikud paprika sordid | Rodoaed

 2. Andke nõu kuidas lehetäidest lahti saada?!
  Sellel aastal olen hullusti hädas lehetäidega-
  olen katsetanud rohelise seebiga, Fairiga, Pepsi Colaga jne…
  Need putukad panevad selle aasta saagi kiratsema.

  • Suhteliselt vihmane suvi on lehetäidele tõesti suureks rõõmuks ja soodne keskkond. Kangeid mürke võiks kindlasti oma aias vältida ja isegi kurikuulus pepsi ja coca cola on tegelikult väga kanged kemikaalid, mida aias ei maksaks kasutada.

   Lehetäide kõige suuremad looduslikud vaenlased on lepatriinud, kõrvahargid ja erinevad kiletivaliste vastsed. Tubakapulbriga saab küll leevendada aga see ei kaota neid ära. Selleks, et aed ka järgmisel aastal nendest vaba oleks peaks ikka kasulikud putukad appi võtma.

   Tehke nii: pange aeda eri kohtadesse üles kolm kuni kuus kõrvahargi peibutusvarjendit:
   http://www.rodoaed.ee/tooted/pesakastid-ja-linnusoogid/putukate-kaitse/korvahargi-pesa/
   Kõrvahargid kogunevad sinna päevaks puhkama ja söövad lehetäisid ja nende mune öösel kui ka sipelgad magavad. Sipelgad teaduspärast karjatavad neid ja kaitsevad. Ööösel aga see ei loe. Paari nädalaga peaks aed puhas olema jaka järgmine aasta rahulikum.

 3. Pingback: Baklazaani kasvatamine ja kasutamine | Rodoaed