single.php

pesakast 2GR_221_16

Miks on puitbetoonist pesakast lindudele parem kui isetehtud puidust pesakast?

Pesakastide ülespanek lindudele on Eestis vana traditsioon. Linnuhuvilised on sellega teadlikult tegelenud juba aastakümneid ja sellest on saanud ka väga populaarne rahvalik harrastus. Ilmselt on igas Eestimaa talus ja aias üles pandud vähemalt üks linnupesakast.

Tavaliselt on Eesti inimesed nii tublid, et teevad lindudele pesakasti ise valmis. Varem polnudki mingit muud valikut kui tuua seljatäis laudu ja hakata meisterdama. Vähemalt taluõues seisva kase otsa pandi kuldnokale maja püsti ja tavaliselt ka paar pesakasti maja otsaseinale.

Pesakastid kaubanduses

Nüüd on muidugi kaubanduses igasuguseid pesakaste saadaval- puidust ja vineerist ja värvitud puitplaatidest ja isegi plastikust. On lillelisi ja mummulisi ja inimeste elumaja kujulisi koopiad ja on lihtsalt ilusaid siledaid ja värvitud vineerist karbikesi. Kahju tunnistada aga enamus uhkeid värvilisi ja nikerdustega karbikesi on pigem dekoratiivsed aiakaunistused kui lindudele mõeldud pesakastid. Dekorativsete pesakastide aeda panemine on paljudes Euroopa maades väga levinud aiakaunistamise viis koos keraamiliste loomade ja aiapäkapikkudega. Väga ilus aga lindude jaoks mõttetu.

Kaubanduse valikust võib välja riisuda peamiselt kahte tüüpi pesakastid, mis arvestavad ka lindude vajadusi, mitte ainult dekoratsiooni väärtust. Esiteks on erinevad puidust tehtud pesakastid ja siis on professionaalsed puitbetoonist pesakastid nii lindudele kui nahkhiirtele.

Puidust pesakastide tugevused ja puudused

Öökullipoeg ornitoloogi käel pesakasti kontrollimise ajal

Puitpesakastid nagu neid Eestis on tehtud on väga hea ja looduslik viis linde elukohtadega abistada. Olgu poest ostetult või ise tehtult. Mõõte ja jooniseid on erialakirjanduses piisavalt, et teha eri linnuliikidele sobivad pesakastid valmis. Igal linnul on omad spetsiifilised kohastumused ja vajadused pesakastile.

Puidust ehk laudadest kokku löödud pesakastidel on aga paratamatult mõned puudused, mis piiravad nende kasutuselevõttu lindude poolt ning lühendavad eluiga.

Need linnud, keda me pesakastidesse pesitsema meelitame pesitsevad looduses pehkinud puutüvedes või rähnide poolt valmis tehtud pesaõõnsustes. Püütüve õõnsus või rähni poolt õõnestatud pesakoobas on väga kindel ja turvaline koht linnule. Tuul ei puhu, vihma ei saja pähe ja temperatuur on tänu paksule puidumassile päris ühtlane. Samuti on selline kodu kiskjate eest päris kenasti kaitstud.

Laudadest tehtud pesakastiga on see häda, et lauad kuivavad kokku ja kõveraks ning pesakasti seintesse tekivad praod ja järgmisena päris suured vahed. See võib juhtuda juba paari aastaga. Pragudega pesakastid praagitakse lindude poolt välja sest seal pole soe ja turvaline poegade jaoks.

Tihti on nii, et kui panete uhiuue laudadest pesakasti puu otsa, siis esimesel aastal ei võta linnud seda veel omaks kuna see on liiga uus. Liiga võõras looduse jaoks. Teisel aastal on ta piisavalt laagerdunud ja linnud saavad teda kasutada kuid kolmandal aastal on ta juba lõhki kuivanud või pragudega. Seega päris kahju sellest suurest tööst nii meile kui lindudele.

On veel üks asi. Laudadest pesakast on kerge saak rähnile, kes tahab tihasepoegi kätte saada. Isegi kui lennuava ümber on pandud plekist kaitse saab rähn teha uue augu pesakasti küljele laudade vahele. Looduslikus tüveõõnsuses sellist ohtu tavaliselt pole.

Puitbetoonist pesakastid

Arvestades puidust ja laudadest tehtavate pesakastide puudusi on sakslased loonud spetsiaalse materjali, millest oma professionaalseid pesakaste teha. Puitbetoon segatakse kokku puidu ja taime kiududest ning betoonipiimast. Betooni on seal suhteliselt vähe aga tulemuseks on väga tugev ja vastupidav ning temperatuuri suhtes stabiilne materjal.

Selliseid pesakaste on nüüd tehtud juba ca 65 aastat ja neid on pidevalt täiustatud. Samaaegselt toomisega käib pidev testimine ja lindudelt tagasiside küsimine kui seda võib nii nimetada. Katsete tulemused looduses näitavad väga üheselt milliseid pesakasti mudeleid linnud eelistavad ja milliseid mitte. Teinekord on oluline sisemise ruumi mõõtmed vahest aga konkreetne kuju, mis lindudele just eriti hästi sobib. Võib öelda, et need pesakastid on tehtud lindude soovide alusel.

Puitbetoon pesakastide peamised eelised

1. Suur vastupidavus

Puitbetoonist linnumaja hoone seinale

Puitbetoonist pesakastide esimene eelis on nende suur vastupidavus ja pikaealisus. Nad peavad vastu vähemalt 20-25 aastat ja on koheselt valmis lindudele kasutamiseks. See tähendab mitut aastakümmet edukat pesitsemist reaalsetes loodusoludes.

Schwegleri firma saksamaal on viimase 50 aastaga tootnud kokku ligi 9 miljonit puitbetoonpesakasti, millest suurem enamus on siiamaani lindude poolt kasutusel. Seega võib pesakasti paigaldades arvestada, et ta kestab aastakümneid.

Puitbetoon on puhas looduslik materjal mis tagab hea soojustuse temperatuuri kõikumiste suhtes, laseb õhul liikuda läbi seinte ning hoiab ära kondensniiskuse tekkimise pesas, mis tekib kergesti plastikust, kivist või üleni betoonist pesakastides. Samuti peab puit-betoonisegust pesakast kenasti vastu rähnide rünnakutele.

2. Täpne kuju vastavalt lindude vajadustele. Kõige suurem kasutuselevõtt lindude poolt.

Teine puitbetoon pesakastide suur eelis on see, et neid saab toota just sellise kuju ja suurusega kui lindudele vaja. Erinevatel lindudel on erinevad soovid pesakasti suuruse, kuju ja seinapaksuse suhtes. Puitbetooni mass võimaldab neid soove täpselt järgida.

Pesakastide disain peegeldab looduslikke elukohti. Pesakastide sisemised mõõdud ja kuju on sarnased nendele, mida teevad rähnid või mis tekivad vanadesse puutüvedesse loodusliku pehkimise tagajärjel.

Iga pesakasti mõõte, pesitsemiskambri suurust ja kuju, lennuava kuju ja suurust ning palju teisi omadusi on lindude ja loomade endi järgi pidevalt kohandatud. Linnukaitse organisatsioonide poolt üle maailma tehtud eksperimendid kinnitavad, et suurim asustustihedus lindude poolt (ehk pesitsevaid paare hektari kohta) on saavutatud just Schwegleri puitbetoonist pesakastidega.

3. Lihtne paigaldus ja kerge puhastamine

Patenteeritud paigalduse meetod puudele hoiab ära puude vigastused ja puu tüve kasvamise ümber pesakasti kinnituse. Pesakastidel on kiiresti eemaldatav esipaneel, mis laseb pesakaste kergesti ja mugavalt kontrollida ja puhastada.

4. Kõige soodsam investeering loodusesse

Tänu pikale elueale on puitbetoonist pesakasti hankimine väga soodus investeering.

Kui keskmine puidust pesakast väikelindudele maksab kaubanduses ca 14-20 EUR ehk keskmiselt 17 EUR ja eluiga on ca 4 aastat, siis väikelindude puitbetoonist pesakast maksab 24 EUR ja eluiga on ca 30 aastat.

30 aasta jooksul peaksime puitpesakastidele kulutama seega 127,50 EUR, puitbetoonist pesakastile kõigest 17 EUR.

Või kui jagada investeering aasta peale, siis puidust pesakasti puhul on see 4,25 EUR aastas ja puitbetoonist pesakasti puhul 0,57 EUR aastas.

 

Me ei taha kindlasti jahutada loodushuviliste entusiasmi ise endale pesakaste teha. See on ainult tervitatav algatus. Me anname lihtsalt uue vaate lindude seisukohast.

 

Puitbetoonist pesakastid lindudele

Loe veel: Kas pesakastid on tänapäeval vajalikud?Soovitused pesakastide valimisel ja paigaldamisel, Nahkhiired Eestis. Nahkhiirte pesakastid ja varjualused, Pesakasti hooldamine ja puhastamine, Pesakastid tihastele, Kuldnoka pesakast, 5 soovitust pesakasti paigalduseks, Pesakastid pääsukestele ja piiritajatele, Pesakast paigalda suve lõpus, Pesakastide kasutamine-kes seal tegelikult elab?, Pesakasti puhastamine suve lõpus, 10 põnevat fakti rasvatihase kohta, Lindude aitamine linnas, Vääriselupaikade loomine aias, Aialinnud koguvad varusid, Lindude toitmine aastaringselt, Lindudele meeldivad söödakoogid ja öko rasvapallid

 

 

 

 


Sildid:,