single.php

kasvuhoones kasvatamine

Mida kasvuhoones kasvatada ?

Teil on uus kasvuhoone. Paigaldusmehed just lahkusid või lõpetasite ise kasvuhoone kokkupanemise töö ja nüüd on vaja otsustada, mida sinna istutada. Kas on sellist olukorda juba ette tulnud? Isegi kui sellist olukorda pole veel tekkinud, kuna olete samas kasvuhoones juba aastaid samu tomateid kasvatanud, siis võib väike värskendus ja inspiratsioon head teha.

Eesti laiuskraadil on omad piirangud, mida kasvuhoones saab kasvatada ja mida mitte. Kipub ikka nii olema, et eestlased kadestavad lõunanaabreid lätlasi nende veidi soojema kliima pärast ja soomlased omakorda tunnevad kadedust lõunanaabrite eestlaste peale kuna meie suvi on niii pikk.

Tegelikult oleme päris hea koha peal. Näiteks lõuna eurooplased ei saa kasvatada nii mahlased salateid ja rediseid kui meie, sest nende suvi on liiga kuuma ja kuiv. Nemad pigem varjutavad taimi oma kasvuhoonetes ning kaitseva liigse kuivamise eest. Meil on aga võimalik kasvatada kasvuhoones nii mahlaseid rohelisi taimi kui ka lõuna eurooplaste troopilisemaid vilju ilma suurema vaevata.

Kasvuhoone taimede pingerida

Kui panna taimed pingeritta tuntuse poolest, siis on kasvuhoone kultuuridena esireas ilmselt tomat, kurk ja paprika. Kas oled nõus? kas oled neid isegi kasvatanud? Kusjuures praeguseks väga levinud paprika, tegi Eestis tiigrihüppe kasutuselt alles 1980-ndatel aastatel. Enne seda oli ta meil pikka aega pea tundmatu kasvuhoone kultuur.

Paprikad ja tomati sortide valik

Praegu on paprika sortide seemneid saadaval nii laias valikus, et ainult ühte sorti kasvatada oleks lihtsalt võimaluse raiskamine. Kui Eesti poodide valik ammendab, siis googeldage veidi mujal ringi ja leiate hulgaliselt nn gurmee sorte, mida tasub kasvatada. Gurmee sortide eeliseks on paremad maitseomadused võrreldes kaubanduslike sortidega. See pole kahjuks hulgikasvatajate teha aga kõige parema maitsega paprikad ei ole nii transpordikindlad. Sama kehtib ka tomatisortide ja enamike teiste viljade kohta, et kasvatamiseks valitakse sordid mitte maitseomaduste järgi, vaid kasvukiiruse ja transpordikindluse järgi.

Niisiis vaadake ringi, hankige seemned ja külvake ise. Ja kui juba külvata, siis pole ju vahet kas küvata ühte sorti või 5 eri sorti ja pärast sõbrannaga taimi jagada ja vahetada. Ükskõik kui suur on kasvuhoone, siis on taimede arv ikkagi piiratud, mida sinna mahub istutada. Tuleb teha valik.

Seepärast on põnevam panna mitu eri sorti paprikaid ja tomateid. Hea on valida lisaks maitseomadustele ja välisele põnevale kujule ka valmimise aja järgi. Nii ei ole Sul kasvuhoone küpsetest viljadest kunagi päris tühi. Tomateid on nii suureviljalisi kui väga magusaid kirsstomati tüüpi, kõrgeid ja madalaid. Tee valik põnevamaks.

Tomatite ja paprikate kohta saad lugeda siit: Paprika kasvatamine, Tomati ja paprika ettekasvatamine, Tomati seemnete külvamine, Kui palju tomateid saab kasvuhoone eest?, Tomati kasvatamine kasvuhoones ja Tomati kasvatamine avamaal

Kes kellega koos

Muidugi peab arvestama ka sellega, et kõik taimed ei kasva hästi koos. Kurkidest me pole veel rääkinud aga kurgid tahaks parema meelega eraldi kasvuhoonet kui tomatid ja paprikad. Viimased tahavad sooja aga ka värsket õhku- kurgid aga tunnevad ennast ka niiskes leiliesauna kilekasvuhoones hästi aga tuult ei talu.

Lisaks erinevatele taimedele sobivate eri kasvutingimustele on veel kahjurite teema – mõned taimed kooskasvatatult meelitavad ligi lehetäisid ja teisi tegelasi. See on eraldi pikem ja põnevam teema aga üldiselt on märgatud, et niiske suve korral nagu viimasel suvel, kipuvad näiteks baklazaanid, kabatshokid ja suvikõrvitsad kasvuhoones tomatite kõrval kasvades lehetäisid kohale meelitama.

Kahjuritest vabaks looduslike vahenditega

Mida suurem kasvuhoone, seda lihtsam on muidugi korraldada eri taime gruppidele oma alad ja samuti tagada korralikku ventilatsiooni. Umbses õhus võimenduvad kasvuhoone kahjurite mured oluliselt. Kui juba õhu liikumise peale jutt läks, siis väga hea on vabaneda paljudest kahjuritest looduslike vahenditega. Kui on juhtunud, et kahjurid on ilmunud, siis hoidke uksed rohkem lahti kui tavaliselt nii, et sisse pääseksid lendama ka putukad, kes looduses kahjuritest toituvad. Näiteks lehetäidega saavad suurepäraselt hakkama nii lepatriinud kui väikese herilase moodi sirelased. Oled kindlasti suvel näinud kuidas nad lillede kohale ühe koha peal paigal lendavad, nagu helikopterid. Selleks, et neil oleks motivatsion Sinu kasvuhoonesse minna puhastustööd tegema, külva või istuta sinna ka mõni õitsev taime. Väga hästi töötab tavaline kurgirohi. Kurgirohtu saad ka ise salatis ja toidu sees kasutada.

Loe ka : Orgaanilised tõrjevahendid

Keda veel kasvuhoonesse elama panna?

Viinamarjad

Väga tänuväärne kasvuhoone taim on muidugi viinapuu, viinamari. On ka avamaa viinamarja sorte, mis meil hästi kannavad aga kuule, kui Sa oled korra näinud ja proovinud neid viinamarju, mis on kasvuhoones kasvanud, siis unustad avamaa sordid kohe ära. Kasvuhoone on viinamarjadele just suve pikendamise jaoks vajalik nii, et need kõige magusamad ja hõrgumad sordid saaksid päris küpseks.

Ideaalselt oleks muidugi viinamarjade päralt täitsa eraldi kõrge laega kasvuhoone aga tegelikult saab ka päris hea tulemuse väiksemas kasvuhoones teiste taimedega koos kasvatades. Kuna viinamarjad kasvavad suureks aga neid on kerge pügamisega kujundada, siis on võimalik kaks tagumisse kasvuhoone nurka istutatud viinamarja lasta mõõda kasvuhoone seina laiali kasvada nii, et eespool jääb veel ruumi tomatitele, paprikatele ja teistele kasvuhoone taimedele.

Kui viinamarjad huvi äratasid, siis loe lähemalt: Viinapuu kasvuhoones kasvatamine

Aprikoosipuu ja virsikupuu

Siia vahele tahaks kohe väga tuua aprikoosi ja virsiku kasvuhoones kasvatamise. Virsikupuu on meie kliimas õues kasvatamiseks liiga külmaõrn ja aprikoos kasvab õues lihtsalt väga vaevaliselt aga mõlema viljad on lihtsalt suurepärased. Panime ise eelmisel kevadel eksperimendi korras kasvuhoonesse kasvama aprikoosipuu, milles on lähemalt juttu: Aprikoosipuu kasvuhoones ja Aprikoosipuu Sinu aias

Arbuusid ja melonid

Loomulikul ei saa kõiki soovitatud taimi korraga ühte väikesess kasvuhoonesse kokku panna aga valikut peaks see ikka lihtsustama kui tead, mis just Sulle kõige rohkem meeldib. Korralikult küpsenud arbuus ja melon on tegelikult väga-väga hea maiuspala.

Ma pole elus arbuusist eriti hoolinud kuna vene aeg sai neid ikka tee äärest ostetud ja selle enam-vähem küpse leidmiseks kulus vahel pool tundi tõstmist ja katsumist. Nüüd on nad poes ka olemas aga ega nad erilist elamust pole mulle pakkunud. Siis aga kõik muutus. Käisime talvel perega Tais puhkamas ja tellisin juhuslikult arbuusimahla- noh siis kui kõik muud hõrgutised olid ära proovitud. See oli uskumatu. Ma pole elus midagi nii head saanud- nii küpse, nii magus.. Peale seda hakkasin ka arbuusi lõikudena sööma, mis enne läks prae dekoratsioonina kõrvale. See oli täielik uuestisünd. Ja seda ainult selle pärast, et Tai päikese all küpsevad arbuusid täiesti lõpuni küpseks. Ja kuna neid pole vaja kaugele vedada, sis pole vaja ka pooltoorelt ära korjata.

Seda kõike saame Eestis kasvuhoones ise järele teha. Anna arbuusi taimele vett ja sooja, palju sooja ning ta tasub selle Sulle rikkalikult.

Arbuusi kasvatamise kohta loe lähemalt: Arbuusi kasvatamine

Suvikõrvits ehk tsukiini, baklazaan, kabatshokk

Need on kõik kasvuhoonesse hästi sobivad taimed. Miinuseks on see, et eriti suvikõrvitsa taimed on väga suure kasvuga ja nad võivad kergesti kogu väikese kasvuhoone enda alla matta. Sama kehtib muidugi ka eelpool mainitud meloni ja arbuusi taimede kohta. Need on lihtsalt taimed, millede puhul pead tegema valiku – kas ainult nemad või hangid suurem kasvuhoone või kasvatad neid avamaal. Arbuus ja melon saab avamaal enam vähem küpseks ainult päris Lõuna-Eestis, seega maitseelamuse mõttes pole sellel mõtet. Suvikõrvits aga küpseb küll avamaal ära, lihtsalt jääb väiksemaks kui kasvuhoones.

Loe lähemalt: Baklazaani kasvatamine

Varajane kartul

Kasvuhoones aga võib ka päris tavalisi taimi kasvatada, mida siis saab lihtsalt varem kui avamaal. Heaks näiteks on tavaline kartul. Me oleme oma kodus iga aasta pannud paar ämbrit kartulitega kasvuhoonesse kasvama. Mitte maasse aga plastikämbrisse kus augud põhjas. Lihtsalt kanakaka graanulitega turbamulda. Ämbris on kartulit tore kasvatada- kui valmis saab tõstad terve taime ämbrist välja ja kerge turbamulla korral pudeneb muld ümbert ära ning puhtad kartulid on nagu kimbus olemas.

Ämbril on veel teine eelis. Ämbris taimi saab kergesti ümber paigutada- koos pealsete kasvuga nihutad neid rohkem laiali. Alguses võtavad nad aga tihedalt koos kasvades vähem ruumi. Kuna kartulid valmivad kasvuhoones üldiselt vara, siis vabastavad nad ruumi selleks ajaks kui tomatitaimed suuremaks kasvavad ja rohkem ruumi vajavad. Väga praktiline.

Kuumaasikad

Samuti saad päris vara kätte esimese kuumaasikate saagi kui paned maasikad konteineriga kasvuhoonesse. Juunikuus võid nad jälle välja tagasi tõsta ning nad kannavad korralikult saaki kuni külmade saabumiseni välja.

Loe lähemalt: Maasikate kasvatamine

Artišoki kasvatamine

Tasub veel proovida artishoki kasvatamist kasvuhoones. Artishokk on lisaks väärtuslikule toidulisale ka väga ilus õitseja. Artishokk on samuti üks neid taimi, mis kasvavad heades tingimustes suureks. Samas meelitavad nad tänu oma suurtele õitele väga palju kasulikke putukaid kasvuhoonesse, kes tolmeldavad tomateid ja teisi taimi.

Loe kogu lugu: Artishoki kasvatamisest

 

Ei maininud veel sibulat, murulauku, salatit, redist, tilli ja teisi rohelisi salati lisasid, mida kasvuhoones kasvatades saab esimese saagi palju varem kui peenralt.

Eraldi võiks mainida maitse- ja ürditaimi. Isiklik lemmik on rosmariin, mille lõhn on lihtsalt asendamatu. Rosmariin kasvab meil suvel väljas koos potiga aga talveks kolib ta tühja kasvuhoonesse külmavarju ning varakevadel ärkab ellu juba enne kui kasvuhoonet üldse kasutama hakatakse.

Kui tahad nimekirja täiendada, siis anna meile julgesti teada. Võib olla oled ise midagi kasvuhoones kasvatanud, millest võib olla teised ei tea.

 

Loe veel: Kasvuhoone valimineMida kasvuhoones kasvatadaKasvuhoone soojapidavusPolükarbonaat või klaas kasvuhoonelja Kasvuhoone hooldustööd sügisel ja Kasvuhoone montaaz

Kasvuhoone mudelid Sinu aedaKastmissüsteemid kasvuhoonesse

 


Sildid:, , , , , , , , ,

comments.php

25 kommentaari

 1. Pingback: Talikõrvitsate kasvatamine ja kasutamine | Rodoaed

 2. Pingback: Paprikataimede istikud ja nende hooldamine | Rodoaed

 3. Meil samuti kasvuhoones korralik plaatidega põrand. Oleme proovinud suurtes plastik-ämbrites kurki-tomatit kasvatada 2 aastat. Ei õnnestunud. Potid lähevad päikesest tuliseks ja kuivatab juured ära. Samuti pidev tilgutamine ei olnud tomatile hea. Nüüd tahaks teha pikad ja sügavad (kas 30 cm aitab?) puidust nn. “peenra”. Kas on kellelgi kogemust? Põhja ehitus, et muld läbi ei tuleks ? Kile ju ei sobi alla panna ?
  Ja siis, et ka kastmisvesi ei määriks plaatpõrandat ?
  Võibolla mingid uued nn. ” hingavad” aluskatted ?
  Kõik soovitused teretulnud.

  • Kui teha puidust peenrakastid ja vooderdada seest kilega või vettläbiva kangaga on tegelikult tulemus sama kui plastikust konteiner, ainult tööd on rohkem. Võib olla puidust kast on ka ilusam. Mõlemaid variante kasutatakse laialdaselt. Puukasti puhul ei maksa mõõduga liiga suureks minna kuna siis on täis kasti võimatu nihutada.
   Tekkisid mõned mõtted.
   Kui kastmisvesi kastist läbi jookseb põrandat määrima, siis on mullasegu ilmselt liiga raske, mis ei hoia niiskust sees. Võib olla kasutate aiamulda või mustmulda? Võiks proovida turbamullaga või rododele mõeldud turbaseguse kotimullaga, see hoiab niiskust ühtlaselt kinni ega kuiva ka kamakasse nagu mustmuld. Mullasegu niiskuse suhtes parandamiseks võib kasutada ka neid valgeid graanuleid, mida poodides kotiga müüakse. Nimi ei tule hetkel meelde..

   • Tegelikult plaan teha kasvuhoone pikkune jalgadel puust nn. “kast-peenar”. Statsionaarne, mitte nihutatav, kahel pool kasvuhoone servas.
    Kastmisel ikka tilgub läbi mulla midagi maha, selleks tahan kuskilt leida mingid plastikust madalad vannid alla panekuks.

 4. Pingback: Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel? | Rodoaed

 5. Mul on ka selline kasvuhoone põrand nagu pildil ja abikaasa lasi keevitada kastidele jalgadel raamid ning sisse pani veekindla vineeri, kastid on üsna sügavad ja alt midagi välja ei nirise, väga praktilised.

 6. Pingback: Kasvuhoonet paigalda sügisel ja taimi külva kevadel | Rodoaed

 7. Pingback: Kasvuhoonesse, avamaale ning aknalauale sobivad tomatisordid | Rodoaed

 8. Pingback: Pihlakas ravimtaimena - sügisene vitamiinipomm | Rodoaed

 9. Pingback: ingveri kasvatamine kodus | Rodoaed

 10. Pingback: Kasvuhoone soojapidavus ja soojustus | Rodoaed

 11. Pingback: Kasvuhoone talvine kasutamine | Rodoaed

 12. Pingback: Kasvuhoone - kas värvitud või värvimatta | Rodoaed

 13. Pingback: 7 põhjust kasvuhoonet pidada ja ise köögivilju kasvatada | Rodoaed

 14. Pingback: 2015 aasta kasvuhoone trendid | Rodoaed

 15. Pingback: Kasvuhoone on investeering tervisesse | Rodoaed

 16. Pingback: Tomati kasvatamine kasvuhoones. | Rodoaed

 17. Pingback: Kasvuhoone montaaz | Rodoaed

 18. Pingback: Kastmissüsteem kasvuhoonesse. Taimede automaatne kastmine. | Rodoaed

 19. Pingback: Tomati ja paprika taimede ettekasvatamine | Rodoaed

 20. Pingback: Taimede ettekasvatamine ja kasvuhoone kütmine | Rodoaed

 21. Pingback: Taimede ettekasvatamine- millal on selleks paras aeg? | Rodoaed

 22. Pingback: Kasvuhoonesse ja aeda sobivad kurgisordid | Rodoaed

 23. Pingback: Palmide kasvatamine ja istutamine | Rodoaed