single.php

linnusöögimaja_1

Lindude talvine söötmine on alanud

Nii nagu ilmad jahedaks keerasid on linnud hakanud meie akendele koputama ja suuremat tähelepanu nõudma. See on ju loomulik, kuna nüüd on meie aeg oma lepingupoolt täitma asuda. Terve kevade ja suve on linnud meie põldudel ja aedadel silma peal hoidnud ja kahjuritõrjet teinud ja nüüd on nende töövahetus läbi ja algab meie vahetus.

See oli loomulikult meelevaldne lihtsustus, sest linnud ei tegutse tasu nimel ja inimesed ei toida linde samuti mõeldes sellele, et nad suvel nende aedu kaitseks – mõlemad teevad seda puhtast tegutsemisrõõmust.

Lindudele on tegelikult väga kerge meele järgi olla. Piisab natukesest regulaarsest toidulisast söögimajasse ja nad on teie suured sõbrad. Kuigi paljud inimesed toetavad aialinde kerge toidulisaga aastaringselt algab just nüüd oktoobris lindude massiline talvine toitmine. See on meie kultuuri osa.

 

Turvalised söödakoogid ja rasvapallid

Rähnid tulevad kohale kui on pähkleid ja söödakooke

Kõik on tuttavad lindudele päevalilleseemnete ja searasva panemisega aga paljud pole veel tuttavad spetsiaalsete söödakookide võluga. Söödakoogid ja rasvapallid on tõhus toidulisa kui külm ukse ees. Kvaliteene söödakook on nii kõrge energiasisaldusega, et annab lindudele lühikese ajaga kõrgeoktaanilist kütet tegutseda ja külmale vastu panna.

Kui te ei plaani lindude söötmisega ennast liialt siduda ega taha kaela kohustust iga päev seemneid lisada, siis kasutage söödakoogi söötjat. Näiteks kolme söödakoogi mahuline hoidja tagab aia lindudele lisaenergia päris pikaks ajaks. Ja kui te neid jälgite, siis veendude, et nad lausa jumaldavad seda.

Siin on veel lisaväärtus. Söödakoogi peale tulevad kohale ka erinevad rähnid, kes kindlasti teie läheduses elavad aga kes söögisegu peale eriti maiad ei ole või tulevad seda vaatama alles suure külmaga. Söödakooki tulevad aga rähnid kohe uurima ja nautima. Saksa ja inglise teadlaste uurimuste kohaselt on selline energiarikas lisasöötmine aidanud Euroopas paljude ohustatud rähniliikide ja teiste lindude arvukust taastada. Kes teab võib olla on just teie aias mõni ohustatud linnuliik omale vajalikku abi saamas.

Rasvapallid on meile tuttav teema kuna neid saab poest osta ja tublimad on neid ka kodus ise teinud. Suurepärane. Aga vältige palun võrguga rasvapallide tegemist ja kasutamist, sest need võrgud on lindudele väga ohtlikud. Paljud linnud takerduvad võrkudesse ja hukuvad külmaga väga kiiresti. maha pudenenud tühjad võrgud süüakse sisse maas toituvate lindude poolt või satuvad nad kiisude ja kutsude kõhtu ja saavad saatuslikuks. Kuna Euroopas hukub igal aastal suurtes kogustes linde nende võrkude tõttu, siis andke oma panus ja kasutage ainult lindudele turvalisi ilma võrguta rasvapalle.

Eks me võtame ju kaudselt vastutuse oma hoolealuste eest.

Hinda ka linnutoidu puhul kvaliteetset toorainet

Luba oma lindudele parimat. Kui me ise sööme ilusaid pähkleid ja kvaliteetseid teravilja saadusi, siis pole vaja ka lindudele prügiseguseid või hallitanud seemnejääke pakkuda. Hallitus on muide lindudele väga ohtlik.

Valik on kaubanduses väga erinev aga me saame alati ostmisel kontrollida enne kui söögi välja paneme. Odavaim ei pruugi alati olla parim lindudele. Kui pakend on läbipaistev, siis lihtsalt piilu pakendisse kas seal on koos seemnetega ka plaju prügi ja tolmu hulgas. Hea söök peaks olema puhas ja värske.

Hea valik on päevalilleseemned. Muide linna peal liigub erinevaid legende aga just musta kestaga päevalilleseemned on kõrgema toiteväärtusega ja lindudele kergemad avada. Mitte triibulised. Triibulised on ok aga paljud väiksemad linnud neid ei taha kui on paremat võtta. Eesti tooja Balsnacki omad on näiteks väga puhtad ja musta koorega.

 

Tihased peavad järjekorrast viisakalt kinni

Säästa oma aega kevadisel koristamisel

Teine võimalus on kasutada spetsiaalseid söögisegusid, kus on sees erinevad seemned, rosinad, pähklid jne. Hindu võrreldes peab ka arvestama, et spetsisaalsed lindude söögisegud on tavaliselt juba kooritud seemnetest ning on seetõttu palju tihedamad. Tihedamat segu on samas mahus rohkem kui näiteks koos koortega päevalilleseemneid ehk sama raha eest saate rohkem. Kooritud seemnetega söögisegul on veel see eelis, et kuna süües ei teki kestajääke, siis on kevadel aias vähem koristamist. Olgu näiteks nn muretu prügivaba söögisegu lindudele.

 

Ära unusta oma lapsi

Ärge unustage, et lastele on lindude söötmine ja lindude jälgimine väga põnev tegevus. Tänu söögimajale saab linde jälgida nii läheda maa pealt nagu tavaelus kunagi ei õnnestu.

Kui elate perega linnas suures korruselamus, siis pole midagi. Linde on igal pool. Selleks paigaldage toaaknale spetsiaalne iminappadega söögimaja ja te üllatute kui palju on linnas linde. Võib olla läheb alguses mõni päev aega kui linnud teid leiavad aga nad leiavad kindlasti.

 

Kõiki söögimaju ja linnusööke saad tellida smartpostiga 1-2 päevaga igale poole üle Eesti.

 

Mis iganes viisi Sa valid, linnud on igal juhul Sulle selle eest tänulikud ja hoiavad järgmisel aastal Sinu aia korras.

Loe ka: Lindude suvine söötmine meelitab kohale põnevaid külalisi ja Lindude talvine toitmine

 

 

 

 


Sildid:, , ,