Lindude suvine söötmine meelitab kohale põnevaid külalisi

Lindude suvine söötmine. Lindude talvine söötmine ja tihastele peki panemine akna taha on igale eestlasele tuttav tegevus. Oled Sa aga proovinud linde ka suvel toita? Isegi kui see tundub kummaline tegevus on see tegelikult mujal Euroopas väga levinud.

Suvel ja sügisel ei ole lindude söötmine muidugi hädavajalik, kuna linnud saavad siis kenasti ise hakkama. Kui Sa aga seda teed, siis on Su aia linnud selle eest väga tänulikud. Linnud on väga terased ja uudishimulikud olendid ja leiavad üles pandud söögimaja väga kiiresti üles. Ja kui mõni linnuke uue asja avastab, teab sellest varsti kogu ümbruskonna linnuseltskond. Info ligub lindude hulgas väga kiiresti.

Lindude suvine söötmine- milleks linde suvel sööta?

Lindude suvine söötmine
Punarind ehk inglise keeles Robin on tagasihoidlik aga päris usaldav linnuke

Suvine lisasöötmine polegi niivõrd lindudele vajalik vaid annab meile lihtsa võimaluse linde lähemalt tundma õppida. Samuti nagu talvel, näeme neid toites ka suvel linde keda me muidu lähedalt kunagi ei näeks.

Oled Sa näinud lähedalt näiteks eesti ühte värvikirevamat lindu ohakalindu? Ta on rohkem nagu papagoi moodi aga ometi meie tavaline asukas, kuigi väga varjulise eluviisiga. 

Kindlasti oled kuulnud erekollasest rästa suurusest peoleost aga kas oled teda ka kunagi oma silmaga näinud. Peoleo ei ole klassikaline söögimaja külaline aga kui Su aias koguneb pidevalt suurem seltskond linde siis võib ka tema vahest uudishimust läbi astuda.

Lindude suvine söötmine võimaldab meil näha haruldasi linde kohe oma akna taga

Tegelikult on huvitavaid väikelinde palju keda me suhteliselt harva kohtame. Osa neist pesitseb eestis suvel ja lendab talveks meilt minema ning talvise söögimaja juures me neid lihtsalt ei näegi.

Väike aga inimese suhtes üpris usaldav punarind on heaks näiteks. Inglismaal on lausa klubid inimestele, kes fännavad oma aias punarinde. Tänu sellele on aastate jooksul välja töötatud spetsiaalne punarinna söögisegu, mis just punarinnale kõige paremini sobib. Peamiselt koosneb see proteiinirikastest kuivatatud jahu-ussidest ja teistest jõulistest lisanditest. Selliseid segusid on eriti hea anda lisasöögina varasuvest kuni suve lõpuni kui linnud kasvatavad üles poegi ja vajavad palju proteiinirikast toitu. Pole vaja karta et nad selle arvelt aiast vähem kahjureid söövad.

Selle söögisegu nimi on “I Love Robin” ja seda söövad hea meelega ka tihased ja teised väiksemad linnud. Kuna seda sööki söövad parima heameelega ka koerad ja kassid, siis on mugav kasutada aknale kinnitatavat polükarbonaadist söögimaja. Niimoodi saame läbi akna linde lähedalt uurida ja lastele näidata ning samas ei pane kiisud ja kutsud väärtuslikku sööki lihtsalt nahka.

Ohakalinnud

Lindude suvine söötmine
Ohakalind on Eesti linnustikus haruldaselt kirju sulestikuga linnuke. Kui salk ohakalinde aeda külastab, siis on tunne nagu oleks tulnud külla papagoid.

Teiseks põnevaks linnuks, keda tasub meelitada ja oodata on juba eespool mainitud ilus ohakalind. Ohakalinnud on varjatud eluviisiga linnud, keda võib suve lõpus ja sügisel näha suurtel umbrohtu kasvanud põldudel seemnetega maiustamas. Nagu nimigi ütleb on ohakalindude eriline maiuspala ohakaseemned. Inglismaa ja saksamaa linnuhuvilised on õppinud neid ilusaid linde oma aeda meelitama, et ka pere väiksemad liikmed ilusast vaatepildist osa saaksid. Kuna ohakaseemned on väga väikesed, siis vajavad nad spetsiaalset söögimaja, kuna tavalisest söötjast jookseksid nad lihtsalt maha.

Kui sa ei tea kas Sinu kodu ümbruses ohakalinde leidub või mitte, siis on kõige parem kasutada alguses ohakalinnu testerit ehk väikest söögimaja, mis meelitab linnud kohale. Ohakalinnu tester on pisike söögimaja erekollase alusega, mis paistab lindudele kaugelt silma. Järgmine kord kui nad mööda lendavad tulevad nad kindlasti lähemalt vaatama ja kui nad juba koha avastavad, siis tulevad nad suurema seltskonnaga tagasi.

Kui ohakalinnud on Sinu aia avastanud, siis võid neile juba suurema söögimaja panna aga võid ka jätkata sama testeri täitmist. Ohakalinnule mõeldud söögimaja ja ohakaseemned sobivad suurepäraselt veel rohevindile ja siisikesele. Ohakalindude söötmine on väga odav hobi kuna söögimajad on väikesed ja seemned on väikesed ja kuna linnud on ka väikesed, siis kulub seemned suhteliselt vähe. Aga lõbu ja põnevust kuipalju.

Lindude suvine söötmine suurendab aia liigirikkust

Üks lindude suvise söötmise võlusid on veel see, et lindude liigirikkus Sinu aias kasvab oluliselt. Kui muidu on aias rasvatihased, metsvindid ja teised suurearvulised aia- ja pargilinnud, siis lisasöötmisega meelitame aed palju rohkem erinevaid linnuliike. Nad mitte ainult ei käi seal söömas vaid järgmiseks suveks kolivad nad Sinu aeda ka pesitsema. Aed muutub rikkalikumaks igas mõttes.

Paljudele võib see tunduda natuke hirmutav aga linnurikast aeda külastavad vahest ka öökullid ehk kakulised ja näiteks raudkull. Raudkull on üks meie pisemaid kullilisi kes on väga kiire ja ettevaatlik. Teda on looduses üpris raske märgata isegi kui selleks eraldi teda passima läheme. Samas linnusöögimajaga aias võib teda vahetevahel linde piilumas näha. Harva kui ta mõne väikese linnu kätte saab aga tema ootamatud sööstlennud jäävad teile kindlasti elu lõpuni meelde. Olen ise õunapuu vahele pandud võrkkiiges pikutanud kui raudkull on okste vahelt üle pea sööstnud. See on alati põnev elamus.

Linnusöögimajadest pudeneb alati midagi maha ja nii saavad oma osa ka põlluhiired ja need linnud kes söövad maast ja söögimajasse ei lähe. Olgu näitena meie põldvarblased, kes on igal pool Euroopas üsna ohustatud. Põldvarblaste arvukuse drastilise vähenemise peamiseks põhjuseks peavad teadlased põllumajandusmürkide massilist kasutamist ja mobiilisides kasutatavaid sagedusi, mis just lindudele väga halvasti mõjuvad.

Kui teie aias on aga mõni hiireperekond, siis on väike lootus ka kunagi mõnda kakulist näha. See sõltub muidugi sellest kus piirkonnas teie kodu asub aga lootus on alati.

Sügisel saame linde aidata talveks valmistumisel

Tegelikult on sügisene lisasöötmine ka lindudele endile vajalik, kuna sügisel varuvad kõik linnud omale talveks rasvavarusid. Need, kes rändavad lõunasse vajavad lisaenergiat pikaks rännakuks ja need linnud kes jäävad kohale vajavad energiat, et külm talv üle elada. Lisasöötmine teeb neile selle ülesande lihtsalt lihtsamaks.

Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad

Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,

Loe veel: Lindude talvine söötmine, Lindudega sinasõpruses sõlmimine, Kuidas vältida 10 peamist viga lindude söötmiselKõrvahargid- Sinu aia bioloogiline kaitse lehetäide eest, Lindude talvine söötmine on alanud,

Linnusõbralikud söögimajad ja linnusöögid

Linnusöögid ja Linnusöögimajad, Pesakastid, Kõik kasvuhoone mudelid, Lindude talvine toitmine ja sinasõpruse loomine,

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: