single.php

tomatid kasvukotis

Konteineraiandus kasvuhoones – taimede potis kasvatamine

Konteineraiandus kasvuhoones ehk taimede anumates ja nõudes kasvatamine

Viimasel ajal on üha rohkem levinud tomatite, kurkide ja teiste taimede kasvuhoones koos konteineriga kasvatamine. Selle asemel, et näiteks tomat, kurk või paprika kasvuhoones lahtisesse mulda istutada, istutatakse taimed kas kasvukotti või konteinerisse.

Taimede anumates, kottides ja konteinerites kasvatamine on põnevam ja popim ning lisaks on sellel ka mõned eelised tavalisel peenras kasvatamisel. Loe ja otsusta kas tahad proovida.

Millest asi algas?

Konteineris kasvatamine hakkas esimesena levima just linnaaedade kasvuhoonetes ja hobikasvuhoonetes, kus sooviti loobuda lahtisest mullapinnast. Vihmase

Baklazaani ja suvekõrvitsa e kabatshoki taimed kasvukottides. Rivisse pannes saab panna päris palju taimi kompaktselt. Ladvad saab siis juba nööridega toestada ühe ettepoole ja järgmise tahapoole jne.

ilmaga on porise aia ja toa vahet askeldamine päris ebameeldiv ja tülikas. Oleks ju parem kui toast saaks puhta jalaga kasvuhoonesse värske salati ja päikesesooja tomati järele iga ilmaga. Nii hakati kasvuhoone põrandaid katma erineva kivikattega. Kivikattel on aga juba loomulik mõttejätk panna ka taimed kuidagi organiseeritult pinnasesse. Muide ka vene ajal olid paljudes iseehitatud kasvuhoonetes puhtad betoonpõrandad ja peenrad seina ääres pikkades piiratud kastides. Nendes kastides pidi paraku küll iga aasta haiguste tõrjeks osaliselt pinnast vahetama aga mõnes mõttes olid nad ikkagi konteineraianduse eellased.

Kas kasvuhoones konteineris kasvatamisel on eelised ?

Peale võimaluse käia puhtal põrandal on konteineris kasvatamise eeliseks ka kergem viis vältida taimehaigusi ja kahjureid. Tomatitel, kurkidel ja teistel taimedel peab regulaarselt kasvupinnast vahetama, et mullas ei saaks säilida taimehaiguste tekitajad ja talvituda taimekahjurite vastsed. Kui lahtise pinnasega tavalises kasvuhoones satub levima näiteks kasvuhoone karilane ja tal õnnestub pinnasesse talvituma jääda, siis on teda praktiliselt võimatu enam kontrolli alla saada. Kasvuhoone karilase ja mitmed teised kahjurid hävitab talvel kõva pakane aga pinnases on temperatuur alati veidi soojem kui maapinnal. Tühjas kasvuhoones pole kahjuritel aga kuhugi talveks peitu pugeda.

Kui me aga kasvatame tomateid kasvuhoones näiteks kasvukotis, siis läheb kogu kasvukoti juurdunud ja äratarvitatud sisu eraldi komposteerimisele ja uuel aastal kasutatakse uut kasvukotti värske turbamullaga. Kasvuhoone on aga talveks tühi ja külm teeb oma töö kõikide kahjuritega. Juhul kui kasvatakse suuremates kastides või konteinerites, mille sisu jääb talveks alles, siis konteiner on külmale rohkem avatud kui pinnas ja kahjuritega ei teki muret.

Anumas kasvatamisel on veel üks eelis.

Salatitaimed, tilli, rohelise sibula, maitsetaimed ja ürdid saab kõik panna kastidega kasvuhoonesse juba varakevadel

Anumas kasvatatud taimi saad soovi korral ümber paigutada nii nagu ise soovid. Ni on võimalik potiaianduse kujundust mitu korda suve jooksul muuta. Ära õitsenud ja kasutatud kevadised taimed tõstab tagaplaanile ja hetkel aktuaalsed taimed jälle esimesse rindesse. See mõte käis nüüd küll juba rohkem aias kasvatatavate konteinertaimede kohta kui kasvuhone kultuuridele.

Toataimed

On veel üks võimalus, mida veel liiga vähe kasutatakse. Kindlasti on teile kõigil ilusaid potis kasvavaid toataimi – palmid, orhideed jne. Viige nad suveks õue! Praktiliselt kõik toataimed võib suveks õue värske õhu, tuule ja vihma käte viia. Isegi orhideed. Ainult orhideed ja teised poolvarju toataimed pane näiteks kõrge õunapuu alla koos väikese lauaga või pingiga. Pane nad kastmisaluse peale, et niiskus oleks käepärast.

Salatid, tillid ja sibulad hommikupäikeses kasvuhoone ees

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Loomulik tuul, päevane temperatuuri vaheldumine ja puhas vihmavesi mis peksab lehtedelt tolmu ja väetab äikesevihma lämmastikuga – kõik see muudab toataimed tugevaks, karastab. Võib öelda et nad on õnnelikumad :) Selliselt suvitanud taimed peavad ka talve palju paremini vastu ja kindlasti õitsevad rikkalikumalt.

 

Loe veel ka: Tomatile sobivad kasvuhoonedTomati ja paprika taimede ettekasvatamine , Tomati kasvatamine kasvuhoonesTomati kasvatamine avamaalKui palju tomateid saab osta kasvuhoone eest?, Kurgisordid kasvuhoonesse, Mida kasvuhoones kasvatada, 7 põhjust kasvuhoonet pidada, abivahendid kasvuhoones, kasvuhoone kütmine ja valgustamine, kasvuhoone on investeering tervisesse, Kasvuhoone soojustus, 2015 a. kasvuhoone trendid, Kasvuhoone kasutamine talvel, Kasvuhoone puhastamine, kasvuhoone hooldustööd, Kasvuhoonet paigalda sügisel, taimi külva kevadel, polükarbonaat või klaas?, kasvuhoone värviga või värvita?, Kasvuhoone valimine, Kasvuhoone kokkupanemine,

Kasvuhoone mudelid Sinu aedaKastmissüsteemid kasvuhoonesse

 

 


Sildid:, , , , ,

comments.php

12 kommentaari

 1. Tere!

  Olen hankinud kasvuhoone 3,5 x 11,7 m2, sooviga kasvatada tomateid, kurke ja paprikat. Nüüd lugedes Teie kodulehte, tekkis soov kasvatada ka ananassi ja datlipalmi.
  Samuti teen sinna ka mõnusa kohvijoomise koha.
  Kas selle kõige jaoks on vaja mingeid eritingimusi taimedele?
  Tervitades, Aili

  • Tere Aili,
   Rõõm kuulda, et isu on töö käigus kasvanud.

   Kuna nii ananass kui datlipalm on soojamaa taimed, siis ei saa neid seal kasvuhoones üle talve pidada. Kui just kasvuhoone pole talvel köetav. Ananassi meie kliimas kasvuhoones kasvatamisest on meil plaanis detailsemalt kirjutada. Igal juhul on praktiline ananassi taimed istutada konteinerisse ja mitte väga suurde, et oleks võimalik nad talveks sisse tõsta. Palmiga on sama lugu, et kasvatada ikka potis. Nii on lihtsam.

   On muidugi võimalik luua lausa aastaringne talveaed aga see vajab nn Tropic kasvuhoonet ehk soojustatud seintega ja küttega varianti (Euro-Serre Tropic Plus mudelid). Siis võib taimed ka otse pinnasesse istutada. Nii nagu botaanika aedades tehakse.

 2. Palun selgitust kuidas teha nn.talve või lumekülvi. Olen sellest kuulnud aga täpsemalt ei ole asjast aru saanud.
  Aitäh!

  • Peaksime sellest siis loo tegema kuna teema on laiem kui paari lausega saab selgitada.
   Lühidalt.
   Talikülviga külvatakse seemned, ka sellised külmaõrnad taimed nagu tomatid ja paprikad juba varakult mulda ja jäetakse siis õue külma kätte. Seemned hakkavad idanema alles, siis kui temperatuur piisvalt soojaks läheb. Plussiks on väga karastatud ja tugevad taimed, mis jõuavad kasvus peagi varem ja soojas ruumis külvatud taimedele järele. Miinuseks võib olla siiski natuke hilisem saak.

  • Katrin Uverskajalt ilmus eelmisel aastal raamat “Talikülv”. Samuti võib vaadata Fb-st lehekülge “Hobiaednik”.

  • U.Verskaja talikülvi tasub tõesti lugeda. Väga kenasti seletab. Seal ka soovituslikud ajad erinevate seemnete külviks olemas.

 3. Tahaks tomatit kasvatada ämbris mis on 25 l mahuga. Mis muld panna? Sõnnikut ja Biolani kasvuturvast ? Mis oleks hea ja mis vahekorras ? Väetisi te tahaks kasutada.

  • Tomatile on sõnnik natuke liiga tugev võib olla. Kui siis jagada konteiner mõttes kolmeks osaks ja panna kiht sõnnikut alumise kolmandiku turba peale ja selle peale veel kaks kolmandiokku turvast. Siis saab tomat juurtega ise reguleerida palju ta seda rammu vajab.
   Teine veidi turvalisem viis on kasutada samuti Biolani aga mitte turvast vaid rodomulda (40L kott), seal on mõned vajalikud mineraalid juba sees (rodod on tundlikud väetiste suhtes). Istutamisel tuleb panna kümne liitri mulla kohta väike peotäis kanakaka graanuleid pinnase keskele. Kanakaka on looduslik ja naturaalne asi. 25L nõu kohta siis kaks peotäit. Sellest piisab.
   Tomatid kasvaksid hästi ka paljas rodomullas ilma lisandita.

  • Kui ettekasvatatud taimed konteinerisse istutad, siis võid ka 2 või 4 kanakaka graanulit istutusauku visata.
   Kompostimuld võib ka hea olla.

  • Ühele tomatitaimele on piisav 10-12 liitrine ämber Kui on veidi suurem pole ka hullu. Konteineris kasvatamisel peab aga kastmisel silma peal hoidma kuna nõus kuivab pinnas kergemini läbi kui lahtises pinnases peenras.
   Konteineris kasvatamise puhul peaks kindlasti kastmissüsteemi kasutama, et taimed kuumal päeval täitsa läbi ei kuivaks. Soovitame moodsat ja lollikindlat keraamiliste anduritega süsteeme, mis arvestavad taimede reaalset veevajadust. Vaata siit:
   http://www.rodoaed.ee/tooted/kasvuhoone-lisavarustus/kastmine/

 4. Ma tegin mõned sellised katsetuseks. Ei kujuta ette kas töötab.
  Panen potti sellise kergelt sõnnikuga segatud ja seisnud mulla. Maa on raba ääres. 25cm mulda ja siis on juba turvas. Jahe kah. Loodame, et potis kasvab paremini.