page.php

Kuidas kasvuhoonet valida

Mille järgi valida omale kasvuhoone ?

Milline profiil? millise kattega? kui suur, kui kallis ja kuhu paigaldada..?

Kuidas valida kasvuhoone ?
Kasvuhoone valikul peaks läbi mõtlema, mida on plaanis seal kasvatada ja kui palju – sellest suurus. Kas kasvuhoone pidamine on tõeline kirg või lihtsalt üks lisategevus aias – sellest tuleneb kui palju ollakse valmis kasvuhoonesse investeerima. Suurem investeering tasub ennast perspektiivis ja igapäevases kasutusmugavuses kindlasti ära. Kvaliteetne kasvuhoone on aia ehteks, mitte ainult praktiliseks kohaks.

Mis materjalist peaks kasvuhoone olema?
Kasvuhoone peaks olema alumiiniumist konstruktsiooniga ja kattematerjalina soovitame kindlasti polükarbonaatkatet, mitte klaasi.

Kivimüürile paigaldatud Euro-Serre kasvuhoone mudel. Kasvuhooneid saad tellida praktiliselt kõikidest vikerkaarevärvides.

Alumiiniumraam on kerge ja kestab väga-väga kaua, erinevalt rauast, mis roostetab aastatega läbi.

Materjalide plussid ja miinused
Klaaskasvuhoone tekitab küll nostalgiat ja on veidi odavam aga puruneb kergesti (ohtlik lastega peredele), vajab rohkem hooldust ning pole taimede seisukohast nii hea lahendus.Polükarbonaat on taimede seisukohast parim – hajutab valgust, laseb läbi taimedele vajaliku spektriosa ja hoiab hästi sooja (oluline öökülmade puhul). Polükarbonaat on löögi suhtes purunematu, pikaealine, kaalult kerge ja lihtne hooldada.Polükarbonaadi paksus võiks olla alates 6 kuni 8mm. Kuigi väga väikestel kasvuhoonetel kasutatakse ka 4mm paksust katet, peaks suurematel mudelitel alla 8mm paksust katet vältima, kuna suurem lumi võib selle sisse vajutada.

Uueks standardiks on kujunemas 8mm suletud otstega polükarbonaatkate, mis püsib kaua seest puhtana ja hoiab paremini sooja kui lahtised plaadid. Plaadi teipi ostes, saab ka tavalisi plaate palju soojemaks muuta.

Kui suurt kasvuhoonet valida?
Kasvuhoone suurust peaks valima alati varuga. Üldiselt on nii, et ükski kasvuhoone pole veel tühjaks jäänud ja pigem tuleb ruumist puudus. Kahju on sellest, kui valik tehtud ja siis avastatakse, et ikka liiga kitsas.Hobiaednikule oleks optimaalne suurus 10-14m2. Sinna mahub valik tomateid, kurke, paprikaid ja samuti maitsetaimi ja salati rohelist. Sellise suurusega kasvuhooned on ka hinnalt kõigile kättesaadavad. Suuruse ülemist piiri pole aga väga väikeste kasvuhoonete puhul nagu 4..7m2 peab arvestama, et õhk kuumeneb seal kiiremini ning ühtlast niiskus- ja temperatuurireziimi on palju raskem hoida kui suurtes kasvuhoonetes. Samuti on väikesed mudelid reeglina väga madalad sisse pugemiseks.
Mida tuleb kasvuhoonet valides kindlasti silmas pidada?
Kasvuhoone ostmine on otsus pikaks ajaks. Hea kasvuhoone eluiga on pikem kui autol. Mõelge siis hästi läbi kui head kasvuhoonet Teie ja teie lapsed väärt on.

Kuidas eristada head kasvuhoonet halvast?
Hea kasvuhoonega oled teda kasutades täiesti rahul. Tunned et tegid õige otsuse ja oled investeeringuga rahul ka aastate pärast. Halva kasvuhoone ostmisel oled õnnelik ainult kassas makstes ja kogu ülejäänud elu kahetsed valikut.Hea kasvuhoone on seest avar ja väljast viisakas; konstruktsioon on tugeva profiiliga ja jäik ning kannatab nii raske lume, tormituuled kui katusele ronimise. Hea kasvuhoone uksed ja luugid käivad kergelt ja kindlalt (halva kasvuhoone luugid logisevad ja uksed tulevad kergesti siinidelt maha). Hea kasvuhoone on disainitud ergonoomiliselt nii, et teda on mugav kasutada.Rusikareegel on see, et ergonoomiliste asjadega harjud kiiresti ega pane neid varsti tähele, ebamugavad asjad tuletavad ennast aga pidevalt meelde.

Millised lisad tuleks kasvuhoonesse kindlasti muretseda?
Kindlasti peaks hankima katuseluugi automaatsed avajad, et jääks ära kaks korda päevas lae alla ronimine. Samuti peaks igas kasvuhoones olema kaasaegne keraamiliste anduritega kastmissüsteem, mis tagab taimedele ühtlase niiskutaseme. Kasvuhoone pidamine ei tohi kujuneda nuhtluseks ja kohustuseks vaid peaks pakkuma naudingut. Kui ventilatsioon ja kastmine usaldada süsteemile, siis jäävad tüütud tegevused ära.Kindlasti peaks hankima mõned riiulid kasvuhoone seinale ja tööpind istutamiseks ja muuks tööks. Riiulid võimaldavad kasutada piiratud ruumi optimaalselt ära ning töölaua tasapindadele saab paigutada ka vajalikud tööriistad, potid ja abivahendid.

Kuhu tuleks kasvuhoone paigutada?
Kasvuhoone oleks hea paigutada päikeselisele kohale aias, eemale suurtest puudest. Hea suund oleks põhja-lõuna suunaline, siis saaks taimed maksimaalse valguse päeva jooksul. Suurte puude all on oht, et tuulega võib kukkuda peale mõni suurem oks ja samuti koguneb lehti ja muud prahti, mida on tüütu puhastada.

Kui kaua peab üks kasvuhoone vastu?
Kasvuhoone eluiga sõltub otseselt valitud kasvuhoone konstruktsioonist ja kvaliteedist. Kaks äärmust – suurem enamus igal aastal Eestis superpakkumistega ostetud üliodavatest kasvuhoonetest purunevad talviste tormidega või lume raskuse all. Korralikud Euroopas toodetud kasvuhooned püsivad paarkümmend aastat ja kauem. Kaasaegsed alumiiniumist konstruktsioonid püsivad väga kaua, keegi ei teagi veel kui kaua tegelikult. Metallist konstruktsioon roostetab läbi umbes 5-10 aastaga. Polükarbonaadile antakse tavaliselt 12 aastane garantii aga materjal peab muidugi vastu palju kauem.