Kasvuhoone soojapidavus ja soojustus

Kasvuhoone soojapidavus määrab kasutamise võimalused

Kasvuhoone soojapidavus määrab ära selle kui vara saab seal hakata varakevdel taimi ettekasvatama. Hästi soojapidavad kasvuhooned saab kergesti kütta vajaliku temperatuurini ja see ei võta palju energiat. Samal ajal kui õhukese kattega, lahtise raamiga ja külma tuult läbipuhuvat kasvuhoonet pole mõtet kütta, kuna see lihtsalt ei toimi.Soojustatud kasvuhoone võimaldab pikendada oluliselt taimede aastast kasvuperioodi. Mitmekihiliste polükarbonaatplaatide kasutamine kasvuhoonete katmisel tavapärase klaasi või kile asemel aitab juba olulisel määral kasvuhoone soojapidavust tõsta. Kõige soojemad on muidugi meie valikus olevad Tropic Kasvuhooned, mis on tavapärase 8mm või 10mm paksuse polükarbonaadi asemel kaetud 3-kihilise 16mm paksuse polükarbonaadiga. Kõikidel meie kasvuhoone mudelitel on polükarbonaadi plaadid otstest kinni liimitud, mis tõstab lisaks polükarbonaadi vastupidavusele ka olulisel määral kasvuhoone soojapidavust.

Kasvuhoone soojapidavus mullikilega

Kui Sul on tavaline kasvuhoone kas klaasiga või õhukese polükarbonaadiga, siis saad ikkagi tema soojapidavust oluliselt tõsta täiendava soojustamisega. Kasvuhoone soojustamiseks on olemas spetsiaalsed õhuvahedega soojustuskiled ehk nn mullikiled. Tavalised pakkematerjalina kaubanduses kasutatavad mullikiled siin palju ei aita, kuna nende soojapidavus on väike. Samas on see muidugi parem kui mitte midagi.
kasvuhoone soojapidavus ja soojustamine
Pildil soojustatud paketiga talveaed-kasvuhoone Tropic Plus 6,04×6,04m talvel. Seinal on kasutatud 14mm paksust klaaspaketti ja katusel 16mm paksust ja kolmekihilist suletud otstega polükarbonaati.
Kasvuhoone soojustamiseks ettenähtud soojustuskilega soojustades on võimalik kasvuhoone soojakadusid vähendada kuni 45% (valguskadu on ca 10%). Kõige parem tulemuse saavutad siis kui kile erinevad osad on teibiga omavahel kokku liidetud nii, et soe õhk sealt läbi ei pääseks. Isegi kui kütmata kasvuhoones mingit kütteseadet paigaldatud pole, aitavad sellised meetmed saagi algust varasemale ajale nihutada ja taimi külma eest kaitsta.

Kasvuhoone soojapidavus ja kütmine

Kui soovitakse kasvuhoones soojemalembeseid taimi kasvatada tuleks installeerida ka mingi kütteseade. Kütmine ja soojustamine aga samuti päikese eest varjutamine ja õhutamine on peamised abinõud kasvuhoone sisetemperatuuri reguleerimisel.Kui kasvuhoone on suur ja selle kütmine oleks liiga kulukas, siis on hea nipp kasvuhoone osadeks jagamine. Vajalik küttevõimsus sõltub otseselt köetavast kubatuurist Seega kui jagate oma näiteks 30 ruuduse kasvuhoone talveks vaheseinaga pooleks, siis väheneb vajalik küttevõimsus koheselt kaks korda. Tavaliselt ei võtagi taimede või seemikute ettekasvatamine nii palju ruumi kui suurte taimede puhul suvel vaja läheb.Nii saate oma kasvuhoone jagada erineva temperatuurireziimiga osadeks. Näiteks meie Euro Serre ja Hobby mudeleid saab kohe tehasest tellida koos vaheseinaga. Vaheseinu saab meie mudelitele ka hiljem lisada. Need on siis juba korralikud lükandustega tugevad vaheseinad. Tihti tellitakse meie käest kasvuhooned, mis on jagatud keskelt vaheseinaga pooleks nii, et kurgid ja tomatid on omaette temperatuurireziimis.

Kasvuhoone soojapidavus ja vajalik küttevõimsus

Kütteseadmete võimsus peab olema arvestatud nii, et need ka talvel või üleminekuperioodidel suudaksid kasvuhoones vastavalt kasutusviisile õige temperatuuri tagada. Seejuures peab saama korvatud ka välispiirete kaudu toimuv soojakadu. Niisiis sõltub vajalike kütteseadmete võimsus välis- ja soovitud sisetemperatuuri erinevusest, kasvuhoone välispiirete pindalast ning kasvuhoone kattematerjali soojusläbilaskvusest.
Valem: vajalik küttevõimsus= kasvuhoone välispind x soojapidavuse koefitsient x temperatuuride erinevus

Kattematerjalide soojapidavuse koefitsiendid (W/m2K)

Normaalklaas 3mm                                                        6,0topeltseintega tavaline polükarbonaatplaat 6mm                 3,5topeltseintega tavaline polükarbonaatplaat 10mm               2,8topeltseintega Maxi mudelite polükarbonaatplaat 8mm         2,83-kihiline Tropic mudelite polükarbonaatplaat 16mm            1,9

Kasvuhoone välispinda saab välja arvutada järgmiselt

  • 2x kasvuhoone pikkus x räästa kõrgus = mõlema külgseina pindala
  • 2x kasvuhoone laius x räästa kõrgus = otsaseinte pindala räästa kõrguseni -kasvuhoone laius x (harja kõrgus-räästa kõrgus) = otsmiste kelpade pindala
  • 2x kasvuhoone pikkus x joone pikkus räästast katuseharjani (katuse haar) = mõlema katusepoole pindala

Arvutuse näide keskmise 12m2 kasvuhoone mõõtude põhjal

  • Kasvuhoone külg- ja otsaseinte ning katuse pindala on kokku ca 37m2 (laius 2,77m, pikkus 4,41m, räästa kõrgus 1,45m ja harja kõrgus 2,40m).
  • Välistemperatuuri miinimumiks talvel võtame -15C. Kasvuhoones kultiveeritakse toa- ja troopikataimi, seega peab sisetemperatuur püsima +15C tasemel. Niisiis on maksimaalne sise- ja välistemperatuuri erinevus 30C.
  • Kasvuhoone on kaetud 10mm paksuste polükarbonaatplaatidega, mille soojapidavuse koefitsient K=2,8.
  • Paigutades arvud valemisse saame antud näites kasvuhoone soojusevajaduseks 37×2,8×30= 3108W.
kasvuhoone soojapidavus ja soojustamine
Professionaalne kasvuhoone puhur. See niiskuskindel soojapuhur töötab automaatreziimil nii soojendajana kui ka jahutajana.
Teiste sõnadega vajame temperatuuri hoidmiseks minimaalse välistemperatuuri korral 3,1 KW võimsusega küttekeha.Kui soojustame näites toodud kasvuhoone lisaks mullikilega saame soojuskao koefitsiendiks ca 1,7.Kui võtame näiteks kaktused või muud sukulendid, mida on vaja talvisel reziimil hoida ca +8C juures, saame temperatuuride erinevuse -15C minimaalse välisõhu puhul 23. Paigutdes uued arvud valemisse, saame soojusvajaduseks 37 x 1,7 x23 = 1,447 KW.Seega kui väljas on -15 kraadine pakane ja meil on vaja kaktustel säilitada +8C, siis vajame 1,4 KW võimsusega kasvuhoone soojapuhurit või gaasiahju.Loe veel: Kasvuhoone valimine, Kasvuhoone – kas värviga või värvita, Kasvuhoonet paigalda sügisel, taimi külva kevadel, Kasvuhoone kütmine ja valgustamine taimede ettekasvatamiseksPolükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Mida kasvuhoones kasvatada?, Kasvuhoone kokkupanemine, kasvuhoone hooldustööd sügisel, abivahendid kasvuhoones, kasvuhoone talvine kasutamine, kasvuhoone kaitsmine tormi korral, 7 põhjust kasvuhoonet pidada, kasvuhoone puhastamine, Kasvuhoone on investeering tervisesse,Kogu kasvuhoonete valik meie E-poes: Euro-Serre   Hobby   ACD   Floria Kasvuhoone värvimine, Kasvuhoone montaaz, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kasvuhooned nõudlikule kasutajale
2 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Tõnu
Tõnu
27. okt. 2014 11:48

Härrased! Teil on jäänud pool rehkendusest tegemata, kadu toimub ka läbi pinnase, mis kasvuhoonete puhul on tihti soojustamata.

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: