single.php

306_693v

Ingveri kasvatamine kodus

Kõigile tuntud ravimtaim ingver on ka väga ilusate õitega ilutaim. Teda on võimalik kodus kasvuhoones kasvatada.

Ilmselt oled ingveriga kokku puutunud juues ingveri lisandiga pakiteed, tehes vürtsikaid idamaa toite või isegi keetes ingveri juurest külmetusevastast jooki.

Harilik ingver ehk Zingiber officinalison troopilisest aasiast pärit mugultaim, mida nüüdseks kasvatatakse juba igal pool kus kliima seda võimaldab.

Ingveri juur on tuntud imeravim. Peamised toimed on põletikuvastane, tugev antioksüdant, vereringet stimuleeriv, seedimist soodustav ja näiteks gripi puhul higistamaajav.

Siin aga räägime hoopis sellest kuidas teda hõlpsasti ise kodus kasvatada. Kõige lihtsam viis ingveri taime saada on hankida poest paar tugevat värsket ingveri juurikat.

Ingveri juurikas vee kohal juurdumas

Ingveri juurikad tuleb siis sooja kohta vee kohale asetada ja oodata kasvupungade tekkimist. Hästi mõjub 1 päevane soojas vees leotamine enne vee kohale panemist. Vee kohale asetamiseks võib kasutada tikke nagu pildil näha. Kasvupungad peaks ilmuma soojas kohas paari nädala jooksul või kiireminigi. Kui pungad juba arenevad siis võid taimekesed ehk mugulad istutada potti nii, et osa mugulat jääks mullast välja. Mugav on kasutada näiteks küttega sooja vannitoa põrandat kuhu asetada potid ning sinna kohale panna ka mõni taimevalgusti. Kui teed seda kõike suvel siis on asi muidugi lihtsam aga talvel vajavad taimed korralikku lisavalgust.

Vali oma taimele vastavalt juurika suurusele sobiv pott. Kasuta toitaineterikast lillemulla segu ning pane põhja ka mõned potikillud drenaaziks. Mulda panemisel käitu ettevaatlikult noorte pungadega ja säti nad ikka ilusti vertikaalselt. Alguses kasta kergelt

Ingveri juurikas

nii, et muld oleks niiske aga kui taim on juba suurem siis võid veega lahke olla. Suvel võid hoida kasvuhoones aga võid ka õue tuulevarjulisele kohale viia. Näiteks puu okste alla kergesse varju. Troopilise taimena ta külma ei armasta seega sügisel vii varakult kasvuhoonesse tagasi.

Kasvuhoones kus on soe ja niiske kasvab ta suvega 60-120cm kõrguseks.

Kui oled reisinud kunagi puhkuse aeg aasias või näiteks Hawail, siis on sulle kindlasti näidatud neid ilusaid punaseid käbisid, mis ingveri varrel kasvavad. Nendest nn käbidest erituvat mahla kasutavad kohalikud putukavastase vahendina määrides seda kaelale, näole ja kätele. Võin omast kogemusest öelda, et aitab. Peale selle on väga värskendav tunne ja see kergelt aimatav lõhn on väga eriline.

Ingveri õisik

Ingveri maaalune ja maapealne osa on väga erinev- mugulad on tugev ravimtaim üpris tugeva maitsega ja maapealne osa on väga ilusat värvi õisikuga ja väga õrna lõhnaga.

Seega armastab Sinu noor ingveri taim sooja ja niisket kohta. Kuna ta aga kasvab troopilises alusmetsas siis täispäike ei ole hädavajalik kui aga noorelt harjutada, siis armastab ta seda väga.

 

Reaalse näitena mõned pildid eelmisel suvel kasvuhoones kasvanud ingveri taimest.

Ingveri juurikast kasvab paari suvekuuga kasvuhoones päris suur taim ja nagu edaspidistelt piltidelt näha kasvab talle ka väga suur juurika mugul alla. Huvitav oli see, et esimese kahe kuu jooksul toimus poest ostetud juurikal tõsine puhastuskuur ja vabanemine mürkidest. Kaks kuud kasvasid kõverad ja kidurad lehed enne kui taim puhtaks sai ja korralikult kasvama hakkas. Edaspidi tulid juba suured ja terved lehed ja õied. Näitas päris ilmekalt ära mida me tegelikult endale sisse sööme ja isegi ei tea seda. Aga see ingveritaim sai puhtaks, terveks ja tugevaks.

Ingveri taim kasvamas kasvuhoones. Pott on 40L ja taime kõrgus maast umbes 2m.

Kasvatamiseks sai valitud 40 liitrise mahuga lihtne plastikust konteiner. Mullaks kasutasime Biolani rodomulda. Ei tahaks küll reklaami teha aga peale aastatepikkust katsetamist kasvatame nüüd kõik oma taimed selles mullas. Nii kaktused (hulka läheb killustikku ja puusütt jne), kõik toataimed ja ilutaimed, maitsetaimed kui ka suures potis kasvatavad varased kartulid. Väga hea struktuuri ja happesusega muld.

Suve lõpu poole hakkas ingveritaim lisaks ilusale kasvule ka korralikult õitsema. Ingveri õied on väga huvitavad.

Ingveri taim potis kasvamas

Õiepung on nagu suur roheline käbi, millest avanevad ilusad värvilised õied. Sellel käbil on aga üks hea omadus, nimelt eeterlik õli, mida ta eritab. Kui sõrmega õrnalt tõmmata piki õiepinga pinda, siis jääb sõrmele õrn vedelik. Väga hea lõhnaga vedelik!

Hawail näiteks kasutatakse seda loodusliku lõhnaõlina ning samuti putukate peletajana. Veidi sõrmega kaela peale ja putukad ei kiusa enam. Lõhn on selline tahtmatult naeratama ajav. Proovige järgi.

Kui suvi läbi ja ingveri pealsed kuivanud, siis võib poti kummuli pöörata ja kaeda, milline on juurikasaak. Meie proovitaimel oli juure mugulaid praktiliselt terve 40 liitrine pott täis. Kui arvestada, et algselt läks juurutamisele ja kasvatamisele ca 5cm suurune mugul, siis on saagikus päris hea. Kogu mugul enne lahti lõhkumist oli umbes 30x39cm ja kaaluga umbes paar kilo.

Ingveri juuremugulad. Ühe suve saak

Proovisime jõulu aeg järgi ja ravimina ning ingveri teena oli maitse lihtsalt suurepärane. Kangus oli isegi tugevam kui poe omal aga maitse kuidagi mahedam. Kuna oleme suured vürtsitoitude austajad, siis sai juurikad erinevates roogades järgi proovitud. Nii nagu põhjamaades kasvatatud viinamarjad on palju peenema maitsega, tundub, et see kehtib ka mõnede teiste taimede kohta.

 

 

 

 

Loe veel: Mida kasvuhoones kasvatada?Toaravimtaim Aaloe, Talikõrvitsate kasvatamine ja kasutamine, Ananassi kodus kasvatamine, Palmide kasvatamine, Datlipalmi kodus kasvatamineKasvuhoone paigalda sügiselArtishoki kasvatamine iluks ja toiduks, Kasvuhoone kütmine ja valgustamine ettekasvatamiseks, Banaani kasvatamine kodus ja kasvuhoones, Kastmissüsteem kasvuhoonesse, Viinamarjad kasvuhoones, Viinamarjade kuivatamine, toidukuivati kasutamine, seente kuivatamineKasvuhoone on investeering tervisesse, 7 põhjust kasvuhoonet pidada, Kasvuhoone kasutamine talvel, Kasvuhoone puhastamine sügisel,


Sildid:, , , , , , ,

comments.php

64 kommentaari

 1. Tere!
  Tänan lõpuks ometi sain teada,kuidas kasvatada ingverit. Aga sooviksin teada, kuidas juurikat säilitada? Ette tänades Heleen.

 2. Kõige parem oleks säilitada kuivas ja jahedas (+10-15C) kohas. Külmkapp ei ole hea koht kuna kipub seal umbses tuksi minema. Samas talub ta ka toas hoidmist kui panna paberkotti (et hingaks) ja kuivainekappi pimedasse.
  Kas on plaan kasvatada talvevaruks ?

 3. proovisin ka kasvatada, varred kasvasid potis umbes 30 cm pikkuseks ja siis kuivasid kõik järsku ära, potis olevatele mugulatele mingeid juuri tekkinud ei olnud.

  • Ingveri juurikat oleks hea enne mulda panemist vee kohal juurutada nagu artiklis oleval fotol näha. Kui juurikas, mis pealseid kasvatas veel kuivanud või mädanenud pole, siis võite sama juurikaga uuesti proovida. Kui väikesed juured alla ajab on kasvama minek kindlam. Antud juhul kasvatas teie taim pealsed puhtalt juurika rammust ja pinnasest ilmselt jõudu juurde ei saanud.
   Samas ei saa välistada ka teist põhjust. Nimelt on kaubandusest pärit taimed vahel nii taimekaitse mürke täis,et kasv on häiritud. Söömisel me ei märke seda aga kui paneme poe juurika kasvama, siis võtab vahel mitu kuud enne kui ta kõikidest mürkidest vabaneb ja ilusad terved lehed hakkavad kasvama. Samas on selliselt puhastunud taime juurikas juba hoopis uue väärtusega.

 4. Kas alguses (esimesel päeval leotamisel) peab tihti vett vahetama, et püsiks soe? Üle nädala tagasi panin varrastega veekausi kohale kasvuhoonesse (ei ole köetav), aga siiamaani on 4st 2 mugulat vesiseks läinud ja teised on samasugused kui enne vee kohale panekut.

  • Jah, alguses peab tihti vett vahetama, et vesi roiskuma ei läheks. Alguses võib panna juurduma ka varju, kuna päikesevalguse käes läheb vesi eriti kiiresti roheliseks.

 5. Pildi järgi ei saa hästi aru. Kas see vee KOHALE panek tähendab seda, et juured ise on kuival, lihtsalt sooja vee aur niisutab neid? Või on selle all siiski mõeldud osaliselt vees leotamist?
  Ja kui soe peab olema see soe vesi ja soe koht?

  • Kõigepealt võiks ühe päeva päris sooja vee sees leotada, et juurikas niiskust sisse imaks ja siis vee kohale põrandakütte peale panna. Vett peab vahetamam ja juurde valama, et juurikas oleks just vee kohal aga mitte vees. Põrandaküte hoolitseb soojuse eest. Soojus on just nii nagu tavaline põrandaküte hoiab ehk mingi 25C näiteks.

 6. Nii, püüdsin ingverit siis kasvatama hakata, aga vist alustasin natuke valesti ikkagi.
  Nimelt, leotasin ingverit ilusti vees esialgu, tubli, sellega sain ilusti hakkama, aga siis sain pildist ikka natuke valesti vist ja vardasse aetud ingverid jäid mul poolenisti vette. Nüüd on nad hakanud endast igasugu värke välja ajama just allapoole. Kas peaksin nüüd rahulikult protsessi jätkama ikka või uued juurikad vardasse ajama?
  Vett valasin eile peale artikli ja kommentaaride uuesti uurimist vähemaks, aga nohh, tahaks ikka kindla peale oma ingverid sügisel kätte saada:)

  • Sellest pole midagi kui juuremugul vette jäi ja nüüd kõik korras on. Vees ligunedes on lihtsalt oht et võib mädanema minna.
   Kui nüüd need väljakasvavad asjad on juured, siis võiks tegelikult juba juurika turbamulda ümber istutada ja sooja põranda peale juurduma panna. Kui need on aga varre pungad, siis võiks veel natuke oodata kuni juured ka alla tulevad enne kui mulda panna.

   • Nad ikka punga moodi paistsid olema, seega lihtsalt hoian neid vee kohal nüüd edasi?
    Ja üks täpsustav küsimus, kui ma panen ta nüüd mulda, kas siis peaks arvestama kohe suure potiga või võib teda hiljem ka ümber istutada?

    • Jah, las kasvab veel.
     Ingverit võib hiljem veel ümber istutada. Parem ongi kui ta praegu saab just parajasse potti nii, et juuremugul ära mahub ja paar senti veel varuks. Kohe liiga suures potis kasvades tekib kergesti liigniiskuse oht.

 7. Tere! Suurepärane, hakkan homme katsetama! Muide, soovitan ökopoest ingverijupp osta, need on hea kvaliteediga, mahlased ja värsked, ega ole ka ära mürgitatud!

 8. Mulle tundub, et kui panna mugul nii mulda, et pung täielikult välja jääb, ei tule juured alla. Kartulil ju ka juured tulevad idu juurest, mitte lihtsalt kartulitükist, kus idu pole. Punga alumine osa peaks mullas olema.

  • Ingver võib kergesti mädanema minna kui on liiga niiske ja jahe, seepärast võib see olla hea soovitus küll

 9. Ma ka katsetan kasvatamist sel aastal. Istutasin suurde potti ja hetkel peesitab rõdul. Kuumade ilmadega võib lausa silmnähtavalt vaadata kuidas on jõudsalt kasvanud. Ootan juba sügist, et pott tühjendada ja selle sees olevat tulemust näha. Maapealsed juured on küll jõudsad.

  • See on põnev eksperiment. Soovime jõudu ja andke siis meile ka teada kui saaki hakkate koristama :) Võite paar fototki teha ja meile saata.
   Jõudu!

 10. Nii, ma vist panin selle ingveri aprilli lõpus potti, siis kasvuhoonesse, kus ta on ca 30 – 50 cm kõrguseks kasvanud ja täna paistab, et ta on hakanud uusi võrseid veel ajama. Samas ka vanadest tulevad lehekesed välja. Õisi veel ei kuskil…
  Aga mul selline küsimus, millal oleks õige sinna poti sisse piiluda, sest kuskilt ma lugesin ka sellist asja, et ingver võib valmida alles detsembriks. Seega kuidas aru saada, et juurikas võiks valmis olla?

  • Tere Meigo,

   Tegelikult kasvab Ingveri juurikas juba ammu ja üha suuremaks. Parem oleks aga lasta oma taimel kasvada nii kaua kui soojust ja valgust jätkub. Detsembris seda kindlasti enam ei jätku aga praegu võib tal küll lasta veel kasvada. Arvan, et kuskil septembri lõpus oleks hea aeg mugulad üles võtta. Enne saagi koristust võiks taime veidi aega väiksema kastmise peal hoida. Samas hoidke teda külmade ööde eest kui ta õue kasvuhoones on.

  • Tere Heleri,

   Ingverid on Sul ilusad aga tundub küll, et mingid kahjurid on seal ennast sisse seadnud. Hea oleks teda nüüd veel soojade päevadega õues hoida, et värske õhk ja tuul taimi karastaks. Paljude pahalaste vastu aitab suvine vihmahoog ja värske õhk. Kuna tegu söögitaimega, siis pritsida ei maksa ja varsti on vast mugulad ka juba nii suured, et võib üles võtta. Aga proovi õues pidada ja sooja veega kastekannust sõelaga lehti kasta. Sellest on ikka abi olnud.

   • Aitäh nõuande eest. Pritsisin sooja vett ja ettevaatlikult tõmbasin sõrmedega üle lehtede, et kleepuvast kihist lahti saada. Loodan parimat nüüd.
    Täna avastasin veel ühe uue kasvu, oli teine nina mulla seest välja pistnud. Ootan põnevusega, kas õnnestub ka õitsemist oma silmaga näha või lähevad lehed enne kollaseks ära.

 11. Tere, minu ingver sai hilja mulda pandud ja taimeke ehk on 20 cm pikkune. Sellest tekkis küsimus – kas ingver kasvab ka toas rahulikult edasi või on see vaevaline ja mõttetu ootus? Kas kastate tavalise kraaniveega või vihmaveega? Kraanivees on palju katlakivi :(

  • Vihmavesi on taimedele alati parem kui lisanditega kraanivesi aga see ei ole nii traagiline. Vast ainult kaktuste puhul on see väga oluline aga teised taimed andestavad kergemini. Ingveri puhul on soojus ja valgus märgusõnadeks. Kui taim tuppa tõsta, siis ta elab edasi aga kuna valgust pole enam piisavalt, siis jääb ta lõpuks niruks. Mõttekam oleks juured üles võtta nii palju kui neid on ja kevadel uuesti maha panna.

  • Minu ingver kasvabki enamuse ajast toas aknalaual, ainult päeval tõstan rõdule, kui sinna päike peale paistma hakkab. Kasvab mühinal, ei saa kurta, et niru oleks.

  • Need on jah õienupud. Palju õnne:) Oodake ära kui õied lahti lähevad ja pisikesed värvilised miniõied avanevad. Siis võib juba õiepunga kergelt pigistada ja nuusutada seda õli, mida ta eritab. See on imehea arooiga lõhnaõli.
   Aga külma suhtes on Ingver jah tundlik, ikkagi troopika metsa taim. Jahedate öödega tuleb ta sisse tõsta.

 12. Tere, Mul hoopis selline küsimus: kuidas te seda kraami pärast sööte, kui rodomullas kasvatate?!? See muld on ju “rikastatud” mitmesuguste keemiliste väetiste jm kraamiga… Või ma eksin? Kas tavaline ürdimuld ei sobi? Või vajab just happelisemat mulda? Ette tänades,
  Rina

  • Tänud Riina asjakohase küsimuse eest.
   Maheda kasvatamise puhul on väetiste teema väga oluline.

   Rodomulla puhul võib aga suhteliselt julgelt võtta kuna ka rododendronid ei talu palju väetisi ja eriti lämmastikväetisi. Seega leidub rododendronitele segatud nn rodomullas minimaalselt lisandeid- natuke fosforväetist ja võib olla midagi veel aga väga väikestes kogustes.

   Loomulikult võib kasutada ka paljusid teisi mullasegusid, mis struktuurilt sobivad aga enamasti on taimede ettekasvatuse segudes väetisi kordades rohkem kui rododele mõeldud segudes. Mulla puhul on tihti struktuur olulisem kui koostisained ehk väga hea mulla saab kasutades oma aia kompostimulda ja jämedat liiva ja puhast turvast kokku segades. Natuke rohkem tööd aga väga hea muld ja palju odavam kui ostes.

 13. Mulle meeldib ingver väga. Söön teda niisama ja panen ka tee sisse koos sidruniga. Mõnus maitse on tal.
  Külle

 14. Mul on selline küsimus, et tegin nii nagu siin kõik õpetuses kirjas, aga minu ingverijuur läks mädanema, ilma et pungad välja tuleks :( mis ma valesti küll tegin?

  • Ei maksa meelt heita. Vahest lihtsalt juhtub nii. Selle pärast on hea alati mitme juurikaga proovida, et osa võib välja minna. Vahest võib vigastus või mädanik juba juurikas sees olla ja endast palju ei sõltugi.

 15. Tere, kas ma võin ingveri küljest pallikese ära võtta millel on pung küljes ja selle mulda panna või kas ma võin selle pooleks lõigata.

 16. Mina panin ingveri vette umbes kuu tagasi. Millegi pärast ei tulnud mul peale pungasid, vaid vees oleva juure seest juba 20cm varred ulatuvad veest välja. Kas tohin neid mulda istutada?

 17. Tere, mul läks ingver pooleks, mida ma pean tegema, et see piirkond mädanema ei läheks.

 18. Istutasin oma ingveri potti ümber ja järgmise päeva hommikul olid lehtedel veepiisad, kas kõik on ikka hästi?

 19. Mul on selline küsimus, et ingver sai toas potti kuskil märtsis-aprillis ja praegu on tegemist toas paraja metsaga ehk osad varred on pikemad kui mina ja samas tahavad nagu murduda. Altpoolt tulevad peale uued võrsed.

  Mida teie kogemus ütleb, kas sel juhul võib pikki varsi lõigata/pügada, et uued varred saaks kasvuruumi või pigemi mitte?
  Ja millal on õige aeg nad potist välja võtta? Kuskilt lugesin, et september on juba õige aeg, kusagil kirjutatakse, et detsember, vat siis on õige aeg…

  • Tänan Meigo hea küsimuse eest.
   Kuna ingveri puhul tahame ju eelkõige tugevaid mugulaid, siis pole mõtet varsi kärpida. Kui mõni murdub maha ja segab liikumist, siis muidugi. Iga vars annab ühele juuremugula osale kasvujõudu ja kõik nad on vajalikud.

   Teine asi on see, et kui nad väga pikaks kasvavad ja oma raskuse all murduvad, siis on taimel ilmselt valgust vähe. Tugeva täisvalguse käes kasvades on varred väga tugevad ja ei kipu liiga välja venima. Samuti areneb mugul kiiremini kui rohkem valgust. Selle vastu aitab suveks välja viimine. Värske õhu ja liikuva tuule käes kasvavad tugevamad võrsed. Kasvuhoones oleks muidugi kõige parem kuna seal on igasugune kasvuprotsess kiirem kui toas või õues.

   Millal on ingveri mugulate saak valmis ja aeg üles võtta?
   Meie oludes toas või kasvuhoones kasvatades sõltub see peamiselt kui kaua on sobivaid kasvutingimusi. Vahel saab ingver ise piisava kasvuhooaja täis ja võib septembris mugulad üles võtta, kuna pealsed hakkavad närbuma. See juhtub siis kui ta on varakevadest alates kasvuhoones kasvanud ja palju sooja ja päikest saanud. Tavaliselt peame septembri lõpuks ikkagi üles võtma kuna siis võib juba külm öö taime kahjustada ja kasv jääb nagunii seisma.
   Detsembrini pole mõtet hoida isegi talveaias kuna siis juuremugulad enam edasi ei arene. Maitseomadused on kõige paremd sügisesel korjamisel.
   Kui tahate veel eriti tublid olla, siis korjake mugulad üles külvikalendri järgi istutsajal ja õie või vilja päeval.

 20. Tere!

  Leidsin poest sellise juurika, kus mõned väiksed pungad olid peal. Jäi paariks päevaks läbipaistva kilekotiga kapi peale ja märkasin, et pungakesed olid veidi suuremad kui ostes.
  Otsustasin edasi katsetada ilma veevannita. Nüüdseks on juba mõned nädalad olnud kilekotis ja ühel suuremal pungal (õigemini noorel võrsel) mitme cm juured all.
  Istutasin potti ja loodan, et sirgub suureks taimeks ja ehk annab ka saaki.

  Kui juurikas värske olemisega ja nublud peal, siis suudab ise säilitada parajat niiskusnivood. Ja läbipaistev kilekott selleks, et ka valgus läbi paistaks.
  Kui satub selline hea juurikas kätte, siis võib proovida :)

 21. Kavatsen kevadel ka ise proovida kasvatamist., seni olen aga pidevalt poest ostnud ja teinud Ingveri jooki, küllaltki kanget. Ingveri viilutan õhukeselt keeva vette, keedan ja lisan siis kahelt sidrunilt riivitud kollase kihi, keedan veel. Lisan sidrunite mahla ja lasen veel keema, siis kurnan, jahutan ja lisan mee, mille seal ära sulatan. Pudelisse ja külmiku. Tassi sisse 1/4 seda jooki ja soe keedetud vesi peale, soojalt seetõttu , et mesi ei talu kuuma. Imeline ja tervistav jook ! Tarbin ise ja pakun külalistele. kes korra saanud, küsib järgmisel korral ise !
  Külmetuse puhul võtan ilusa klaasikesega paar korraliku lonksu arstirohuna, soojendab ja ravib imeliselt ruttu. Edu teilegi !!

 22. Pingback: Tomati ja paprika taimede ettekasvatamine | Rodoaed

 23. Pingback: Aprikoosipuu kasvuhoones | Rodoaed

 24. Pingback: Arbuusi kasvatamine avamaal ja kasvuhoones | Rodoaed

 25. Pingback: Ananassi kasvatamine kodus ja kasvuhoones | Rodoaed

 26. Pingback: Palmide kasvatamine ja istutamine | Rodoaed

 27. Pingback: Apelsinipuu kasvatamine ja apelsini kasutamine | Rodoaed

 28. Pingback: Taimede ettekasvatamine ja kasvuhoone kütmine | Rodoaed

 29. Pingback: Taimede ettekasvatamine- millal on selleks paras aeg? | Rodoaed

 30. Pingback: Banaani kasvatamine kodus ja kasvuhoones | Rodoaed

 31. Pingback: Füüsali kasvatamine ja kasutamine. Maasikfüüsal, Peruu füüsal ja Mehhiko füüsal | Rodoaed

 32. Pingback: Safrankrookus - hinnalise maitsetaime kasvatamine ja kasutamine | Rodoaed

 33. Pingback: Imemaitsev hurmaa. Eksootiline maiuspala talveaiast? | Rodoaed

 34. Pingback: Kaktuste kasvatamine. Ümberistutuse mullasegu valmistamine. | Rodoaed