single.php

296_661v

Datlipalmi kasvatamine kodus

Kindlasti oled poest ostnud neid magusaid kleepuvaid datleid. Ilmselt on ka tekkinud mõte, et paneks seemne potti ja vaataks mis saab? No paljudel tekib selline mõte :)

Datlipalme on tegelikult 17 liiki aga toidupoest leiab hariliku datlipalmiPhoenix dactylifera datleid.

Datlipalmi idandamiseks oleks vaja kõigepealt datli seemned viljalihast puhastada ja sooja vette likku panna. Leota neid paar päeva, vahetades regulaarselt vett ja pane siis mullasegusse idanema.

Üks mugav viis igasuguseid palmiseemneid idandada on panna nad nn zip kilekotti koos mullaseguga. Vali suurem ca 3 liitrine või 4 liitrin Zip-kott. Mullasegu sega turbamullast ja jämedast liivast 1:1 vahekorras. Suletava kilekoti eelis on ühtlaselt niiske keskkond. Pead siiski vahel kotti avama ja tuulutama. Veelgi kavalam on panna seemikute kott kandikuga elektriküttega põrandale. Soojus + niiskus ja pole karta et muld läbi kuivab.

 

 

Datlipalmi seemned peale vilja ära söömist

Vahest idanevad palmi seemned 2 nädalaga, vahest läheb 8 nädalat aga enamasti nad kõik idanevad. Kotis saad jälgida kuidas idud arenevad ilma neid vigastamata. Kui idud on juba koti põhjani kasvanud ja hakkavad seal piki koti serva ringi kasvama on aeg ümber istutada. Istuta noored palmibeebid kitsastesse kuid kõrgetesse pottidesse. Kui spets palmipotte pole käepärast kasuta väiksemaid roosipotte. Nüüd vajavad nad ka korralikku valgust. Olenevalt aastaajast aseta nad kas aknalauale või kasvuhoonesse. kasvuhoone oleks muidugi päris hea variant.

Datlipalmi seemned koos idudega

Järgmine ümberistutus tee siis kui noortel datlipalmidel on juba 3-4 lehte. Potid vali pigem kitsad ja kõrged kuna palmide juured kipuvad sügavusse. Roosipotid on jällegi hea proportsiooniga.

Alguses on hea kasutada altsoojendust nagu näiteks põrandaküte. Altsoojendus kiirendab juurte arengut aga nad saavad hakkama ka ilma. Muide kui taime juured on soojas, siis ei pea õhu temperatuur nii soe olema. Seda nippi kasutatakse taimede varakevadisel ettekasvatamisel. Soojendatakse ainult taimekasettide aluseid ja õhk hoitakse kokkuhoiu mõttes päris jahedana.

Noored datlipalmi seemikud on kahe nädala vanused idanemisest

Kui Sul on võimalus noored palmid suveks lausa kasvuhoonesse panna, siis nad kasvavad kiiresti ja samuti väga tugevaks. Hoolitse siis ka selle eest, et neil oleks piisavalt vett. Juurepall potis ei tohiks kunagi päris läbi kuivada. Suve lõpus on hea palme natuke jahedama õhuga ka karastada tõstes nad tuulevarjulisele kohale päikese kätte. Miski ei asenda looduslikku tuult ja värsket õhku. Selliselt karastataud taimed elavad ka talve kindlamini üle.

Veel üks asi. Kuna suurt vaeva vahet pole kas idandad 1 või 10 seemet, siis pane parem idanema väikese varuga ehk ca 10-15 tk. Alati läheb mõni välja ja siis pole nii kahju kui väärtuslik ainuke taimeke teisel aastal välja läheb. Pigem kingi liigsed taimed sõpradele ära kui üle jääb.

 

 

 

 

 

 

Loe veel:


Sildid:, , , , ,

comments.php

20 kommentaari

  • Seemned tahavad olla niiskes aga saada ka õhku ehk mitte liiga sügavale ja liiga pinna lähedal kipub jälle kiiresti läbi kuivama. Sellepärast ongi nii mugav kirjeldatud viisil zip-kilekotis palmiseemneid idandada. Võib ka lillepotis turba sees aga siis peab hoidma ühtlast niiskust.

  • Võib olla botaanikutel on omad terminid aga põhimõtteliselt seesaama valge idujuur kasvab maa sisse ja areneb suureks palmi juureks. Samal ajal kui see valge juurehakatis on ca 10cm pikkuselt maasse kasvanud, siis kasvab seemnest ja juure algusest ülespoole roheline iduleht. Temast saab siis alguse palmi maapealene roheline osa. Selles osas on mõned palmiliigid ka erineva käitumisega aga enamasti kasvab enne natuke juurt ja siis iduleht.

  • 50 seemnest ei pruugi tulla 50 palmi. Pigem on idanevus korralike tingimuste korral ca 70% ja iga aastaga läheb veel osa välja erinevatel põhjustel. Spekuleerin, et kui isegi kui oled korralik rohenäpp, siis on sul 3 aasta pärast 50 seemnest ikkagi ainult 10 palmitaime alles.

 1. Soovitan väga. Mul kasvab juba aastaid – ilus ja väga omapärane taim. Edasi võin lisada, et nagu palmid ikka loob ka datlipalm vart ehk alumised lehed lähevad välja(kuivavad) ja uued tulevad päris aeglaselt. Edu kasvatamises !

 2. Lisaks veel juurde, et palm kasvab päris suureks. Ma kolisin palmi juba kodust kontorisse kuna hakkas liiga palju ruumi võtma.

 3. Minu isa pani ka seemne mulda. Taimel on ainult üks leht ja see on ka umbes 30 cm kõrgune. Üldiselt on kasv kuidagi pidurdunud. Milles võib probleem olla?

  • Palmi kasvamine on alguses päris aeglane ja talvisel ajal, kui valgust vähe jääbki kasv üldse seisma. See on täitsa normaalne nähtus. Talvel olge kastmisega ettevaatlikumad, et noor taim üleniiskuse käes mädanema ei läheks. Kui kõik on ilusti, siis hakkab ta märtsis-aprillis uuesti kiiresti kasvama.

 4. Tere,

  minul vanemate kodus on datli palm kasvanud üle 25a. Vanemate pulmapäeval pandi mulda. Kasvas suureks, tugevaks ning oli juba oht, et peab laele auku tegema hakkama. Kuid nüüd mõned aastad juba on ta kidur. Viskas korraga lehed maha, üksikud pikad lehed vaid püsti. Ümber on istutatud, suur puidust pott ehitatud, väetatud, kastetud ( isa hoolsa käe all ). Mis võib olla sellise nö närtsimise põhjus?

 5. Tere, millal tulevad datlipalmile õiged lehed? Mitte lihtsalt sirged lehed. Sel kevadel ma istutasin ta uude potti, kuid juured on ikka läbi potti kasvanud. Millal datlipalmid õitsema hakkavad? Mul on 50st alles 10 datlipalmi.

  • Tere, millal datlipalm õitsema hakkab ja kas ta kodudes tingimustes õitsema hakkab?

   • Kodustest tingimustes hakkavad suuremad palmid õitsema ainult siis kui on kasvanud talveaias kus nad saavad aastaringselt palju valgust ja talvel ka jahedas puhkamist. Eriti hea oleks lasta neil kasvada talveaias lahtises pinnases aga kui see pole ruumipuudusel võimalik, siis sobib kenasti ka konteineris kasvatamine. Õitsemiseks vajalik vanud ehk kogutud energiakogus on liigiti erinev aga selleks kulub ikka mõned aastad.
    Samas on olemas väikesekasvulisi põõsaspalme, mis hakkavad kiiresti õitsema ka rõdul kasvades kui talvel puhata saavad. Meil hakkas näiteks üks poest ostetud väike põõsaspalm õitsema juba teisel aastal. Nii, et kõik on võimalik.

 6. Mis tähendab, et palm vajab talvel jahedas puhkamist? Milline temperatuur on siis sobilik?
  Tõin paar aastat tagasi Egiptusest palmiseemned kaasa ja panin mulda (liik teadmata). Nüüd on 2 kolmelehega taime. Talvitan neid hetkel umbes 15 kraadises ruumis. Kas see on OK? Või võiks veel madalam temperatuur olla?

  • Jah 15 kraadi on palmidele üldiselt talvel ok. Mõned võivad veelgi jahedamas olla. Egiptusest sattus teile kätte suure tõenäosusega mõni datlipalmi seeme ja need kannatavad ka kuni +10C talvitumist.
   Talvitumine on palmidele ja kõikidele teistele taimedele vajalik, et kasvuajal kasvada ja õitseda. Nii on nad tugevamad. Soojas toas talvituvad palmid ei ole kunag nii ilusad ja tugevad kui korralikult väljapuhanud taimed.

 7. Mulle kingiti sünnipäevaks palm, aga ma ei tea temast midagi. Kas võib ka aknal kohta vahetada ja poolt ka või peab olema kogu aeg ühe poolega valguse poole? Kui sageli kasta talvel kui temperatuur on 19 kraadi, millega väetada ja kui sageli, kas tuleb ka pealt kasta?

  • Kõige pealt palju õnne Sulle Leili palmiomanikuks saamise puhul. Sellest võib kasvada välja tõsine sõprus palmidega.

   Talvel tahavad palmid puhata. 19C on ok aga võib olla ka jahedamas, peaasi, et oleks valgust ehk aknalaud on hea koht kui taim veel väike. Eriti hea oleks panna taime kohale spetsiaalne taimelamp, mis põleks detsembrist kuni veebruarini ca 8 tundi päevas. Head taimelambid on meie e-poes olemas.

   Kasta võiks ca kord kuus käesooja veega aga mitte läbimärjaks vaid niiskeks.
   Vaata palun seda artiklit ka Leili, sellest võib kasu olla:
   http://www.rodoaed.ee/palmide-kasvatamine-ja-istutamine/