Banaani kasvatamine kodus ja kasvuhoones

Banaani kasvatamine kodus on osutunud väga põnevaks projektiks. Nüüd kui teen aastal 2019 sellele loole korrektuure on seda lugu meie blogis lugenud üle 40 000 inimese ja erinevad ajakirjad ja netiväljaanded on teinud sellest loost üle 20 erineva klooni ja koopia. Vahel lihtsalt mõne teemaga läheb nii. Meenutab natuke meie sarnast hittlugu “Ingveri Kasvatamine“.

Ilmselt on iga eestimaalane söönud banaani. Kunagi suur defitsiidikaup on nüüd üsna tavaline toiduaine. Kutsuti ju meid kunagi lausa banaani vabariigiks. Peale oma raha saamist 1992 oli banaani kilo hind üks neid hindu mida kõik armastasid võrrelda enne ja peale rahareformi. Banaan on aga õigustatult hinnatud toidutaim. Banaani viljad on väga toitvad ja annavad väsinud kehale ja suure nälja korral kiiresti korralikku turgutust. Banaan on ka tugev ravimtaim aga sellest teemast peame eraldi kirjutama.

Kas tekkis huvi? Vaatame siis kõigepealt mis taim see banaan selline on ja seejärel juhatame natuke sisse kuidas banaani ise kodus kasvatada. See ei ole üldse nii suur ettevõtmine ega liiga töömahukas eksperiment. Banaani kasvatamine on aga kindlasti meeldejääv kogemus endale ja pakub kõneainet Sinu tutvusringkonnas veel päris kaua.

Banaani kasvatamine kodus- Banaanitaime taustast

Banaani seemned tulevad tellimisel tavaliselt 10-15 seemne kaupu pakikestes. Banaani looduslike liikide seemned on enamasti umbes hernetera suurused või isegi suuremad.

Looduses kasvab 37 liiki banaane. Nende hulga on üsna tagasihoidliku kasvuga mägismaa banaane kõrgusega 1m aga samas tõelisi hiiglasi. Näiteks Kõrge banaan (Musa ingens) kasvab Uus-Gineas kuni 15m kõrguseks, varre läbimõõt on kuni 1m ja lehed on kuni 5m pikkused.

Samas banaani sorte, mida tänapäeval kasvatakse on lausa üle 300. Sorte on aretatud kasumlikuse ja tõhususe huvides. Headel banaani sortidel pole viljades suuri seemneid, banaani viljad on suurt kasvu ja kannatavad hästi transpordiraskusi kaugetele maadele. Paraku ei pruugi meile jõudvad transpordikindlad banaanisordid olla kõige paremate maitseomadustega. Seda on ilmselt kogenud kõik kes on Aafrikas ja Aasias reisimas käinud ja kohalike turgude valikut degusteerinud.

Banaanid on maailma suurimad rohttaimed. Kuigi banaanid kasvavad väga kõrgeks on nad siiski rohttaimed. Looduses, troopikas on banaanitaime maapealne osa tavaliselt kaheaastane. Esimesel aastal kasvatab banaan lehed ja õisiku, teisel aastal kasvatab ta vilju ning peale viljade valmimist rohtne vars hävib. Banaani maa-alune osa ehk mugul kasvatab järgmisel aastal uue rohtse varre ja kogu protsess kordub.

Banaani kasvatamine kodus

Musa sikkimensis banaani õisik esimeste banaanibeebide nähtavale ilmumisel

Banaani kasvatamine kodus toataimena või potitaimena lisab banaani elueale tegelikult lisaaega kuna ka kasvamise kiirus ja arengu intensiivsus on väiksem. Toas kasvatades võib banaanitaime eluiga olla 5-10 aastat ja rohkem.

Kui Sul on natukenegi taimedega eksperimenteerimise huvi ja uudishimu, siis on mingil hetkel kindlasti järjekord banaani taime käes. Ta on ju põnev ja kiiresti kasvav troopiline taim ja oleks põnev teda kodus kasvatada. Et mis saab.

Kuidas banaanitaime omale saada?

Banaani taime omanikuks võib saada peamiselt kahel moel. Kui hästi läheb, siis saad aianduskauplusest hankida omale hollandis ettekasvatatud banaani sorditaime potitaimena. Valik on põnev ja taimed on juba küllalt suured ja tugevad. Neid banaanitaimi on üsna lihtne suureks kasvatada.

Teine ja põnevam võimalus on hankida omale värskeid banaani seemneid ja panna seemned ise idanema. See on kindlasti töömahukam ja suurema riskiga ebaõnnestumise suhtes aga võrreldamatult põnevam viis. Just seemnest idanemisest saadik protsessi jälgimine on kogu asja põnevam osa. Kuidas hernetera suurusest seemnest kasvab ühe suvega meetrine, mehekõrgune või suurem hiiglane – see on põnev. Suurus sõltub muidugi valitud seemnest ja kasvutingimustest.

Banaani kasvatamine kodus aga kus kasvatada- kas toas või kasvuhoones?

Banaani õisikus on näha tillukesed banaanibeebid

Nüüd on vaja teha valik, kas tahad banaani kasvatada toas potis või on Sul võimalus teda kasvatada kasvuhoones või talveaias. Peab arvestama, et kui banaanitaimel on kasvuruum piiratud elutoaga, siis on praktilisem valida banaani kääbussortide hulgast.

Banaani kasvatamine kasvuhoones. Kui Sul on kasvuhoone ja Sa saad banaanitaime suveks kasvuhoonesse tõsta, on valikuvõimalused liikide ja sortide osas suuremad. Ja kolmandaks kui Sul on võimalus kasvuhoonet ületalve kütta või on Sul lausa aastaringne talveaed, siis on valikud päris suured. Banaanitaime kasvutingimused ja päikesevalguse hulk määravad ära kui suureks ta suudab kasvada ja kas on lootust ka viljade küpsemist ära oodata.

Peab kohe ütlema, et banaanitaime õitsemine ja viljade valmimine on võimalik nii elutoas, kasvuhoones kui talveaias. Lihtsalt toas ja väikeses kasvuhoones kus kasvuruum ja hooaja pikkus on piiratud pole praktiline panna kasvama väga suurekasvulisi banaani looduslikke liike või sorte. Praktilisem on kasvatada nn kääbusbanaani liike või sorte.

Kui kaua läheb aega kuni banaani vilju saab näha?

banaani kasvatamine kodus
Õues suures potis kasvav banaanitaim

Kuna banaani õitsemisest viljade küpsemiseni kulub looduses umbes 9 kuud ja kasvuhoone tingimustes mõned kuud rohkem, siis on vaja banaanitaime meie talvel soojas hoida. Talvine temperatuur peab eri liikidel olema erinev aga üldiselt tahavad ka mäestiku liigid saada vähemalt 18 kraadist soojust. Elutoas on kerge banaanitaimele sooja keskkonda pakkuda aga juhul kui taim sinna mahub. See on ka põhjus, mis banaani kääbussordid nii mugavad on.

Kui juba banaanitaimede talvitumisest hakkasime rääkima, siis vajavad banaanitaimed talvel lisavalgust. Isegi kasvuhoones ja talveaias pidades vajavad nad taimel lisavalgust ja toas peetavad taimed eriti. Seda on lihtne teha kui riputada otse taime kohale spetsiaalne taimele sobiva spektriga valgusti. Valgustit võib siis ise sisse välja lülitada aga veel mugavam on panna seda tegema lihtne automaatika.

Banaani kasvatamine kodus poetaimest

Kõik eelnev oli vajalik, et panna enne alustamist natuke mõtlema võimalike valikute peale. Banaan on suurekasvuline taim nii toas kui kasvuhoones. Parem on selleks valmis olla.

banaani kasvatamine kodus
Väikesed banaanid juba kasvavad. Sellest areneb hiljem suur kobar.

Kui banaani ületalve pidamine viljade moodustumiseks tundub liiga tülikas kuna pole kohta ja ruumi, siis pole midagi. Banaanitaime on põnev kasvatada ka lihtsalt ilu pärast. Üks väga mugav viis on kasvatada banaanitaimed talvel ette ja siis viia koos potiga suveks kasvuhoonesse või istutada otse pinnasesse õue peenra vahele. Muidugi peale külmade ööde möödumist. Niimoodi tehakse näiteks juba aastaid Tallinna Loomaaias ja nende peenramaa on väga efektne.

Banaani kasvatamine ja ümberistutamine

Kui olete hankinud omale banaanitaime kauplusest, siis on esimene töö taime suuremasse potti ümberistutamine. Banaan vajab suurt potti ja palju toitaineid. Banaanitaimel on tihe juurevõrk, mis ulatub päris sügavale. Seega sobivad kõik standardkujuga lillepotid. Parem on taime ümberistutada mitu korda ehk mitte kohe kõige suuremasse potti. Reeglina on poes pakutavad banaanitaimed ca 15-25cm läbimõõduga potis. Sellise taime võite istutada julgesti ca 40cm läbimõõduga potti.

Kasvukeskkonnana soovitan soojalt kasutada Biolani “Okaspuu ja rododendroni mullasegu” 40 liitrises kotis. Vihjan küll konkreetsele firmale aga midagi pole teha – see mullasegu on nii koostiselt kui struktuurilt kõige parem enamusele potitaimedele. Kasutame seda mullasegu ka palmide kasvatamisel aga siis lisame jämedat pestud liiva ja veel paari lisandit. Võid lugeda lähemalt artiklist “Palmide kasvatamine ja istutamine”.

Banaani kasvatamine seemnest

banaani kasvatamine kodus
Banaani kobarad. Kuna otsustasime läbi talve talveaeda mitte kütta, siis raiusime banaanid ja viljad oktoobri lõpus maha. Need kobarad on umbes 40cm pikkused ja päris toored veel.

Banaani kasvatamine kodus seemnest on hea planeerida natuke ette. Kõige mugavam on meie oludes panna troopilised taimed idanema hilissüsgisel või talvel nii, et noortaimed saaksid veebruari lõpust või märtsikuust juba natuke loomulikku päikesevalgust. Märtsis-aprillis saab kasvuhoone omanik panna noored taimed koos lisasoojendusega juba kasvuhoonesse ja selleks ajaks kui maikuus võib taimi välja tõsta on nad juba päris suured ja tugevad.

Banaani kasvatamine kodus seemnest võtsime ette banaani liigiga Musa sikkimensis, millest edaspidi ka pildid. See on suhteliselt kiire- ja suurekasvuline banaaniliik.

Banaani kasvatamine- seemnete idandamine

Banaaniseemnete idandamiseks on väga hea kasutada sama meetodit mis ka palmiseemnete idandamise puhul. Võid lugeda lähemalt artiklist “Datlipalmi kasvatamine kodus”.

Lühidalt öeldes tuleb banaaniseemned panna kõigepealt 1-2 päevaks sooja vette ligunema, et paksud seemnekestad pehmeneks ja seemned rikkastuks kiiremini niiskusega. Vett tuleb kord päevas või sagedamini vahetada, et vesi oleks puhas. Veeklaasi seemnetega võid hoida köögilaual aga võid panna klaasi ka sooja vannitoapõranda peale. Nii idanevad seemned kiiremini.

Peale seemnete leotamist pane seemned nn zip-lukuga kilekotti turbasegu peale. Kott võib olla ca 1L suurune kui paned idanema kuni 10 seemet ja turbasegu pane umbes poole kilekoti jagu. Lihtsam on turbasegu teha niiskeks enne kotti panemist. Leotatud seemned pane turbasegu peale lahtiselt ja katmata kujul ning sulge kilekott. Kilekott pane sooja elektriküttega vannitoapõranda peale. Valgust ei ole idanemise selles faasis vaja.

banaani kasvatamine kodus
Banaani rohtse varre struktuur on hästi näha. Banaani vars koosneb paljudest mahla täis kambrikestest.

Nüüd lase neil idaneda. Pead ainult paar korda päevas koti avama ning õhku tuulutama ja seejärel uuesti sulgema. Võid jätta ka koti kergelt avatuks aga siis võib kotti sattuda kergelt mustust ning tekkida vetikas.

Idanemise aeg

Olenevalt liigist on seemnete idanemist oodata 1 kuni 5 nädala jooksul. Kohe peale idanemist on vaja seemned koos kotiga tõsta valguse kätte. Kuna teete seda tõenäoliselt hilissügisel või kesktalvel, siis on vaja taimelampi või lampe. Alguses piisab valgustiks täiesti väiksemast toataimede lambist aga taimede kasvades läheb valgust rohkem vaja.

Ütlen kohe ära, et kui huvi on tõsine, siis oleks väikesest minikasvuhoonest väga palju abi. Minikasvuhoonetel on automaatselt juhitav temperatuurireziim ning samuti saab kontrollida niiskusreziimi. Nii ei ole vaja ebamugavas asendis vannitoapõrandal kükitada vaid kogu põnevat protsessi saab juhtida mugavalt töölaua peal.

Banaanitaime edasine kasvatamine

Edasine hoolitsemine noorte taimede eest seisnebki peamiselt jälgimises ja vajaduste järgi tegutsemises ehk täpselt nii nagu linnupoegade eest hoolitsetakse. Kui on näha, et taimekesed hakkavad kilekotist otsapidi välja kasvama, tuleb nad ümber istutada. Alguses väikesesse ca 10cm läbimõõduga potti, seejärel suuremasse ja nii mitu korda enne kui nad juba päris suurde näiteks 40-60 liitrisesse potti saab istutada.

Banaanitaimed vajavad palju toitaineid ja palju valgust, et tugevaks kasvada ja õitseda. Seepärast on kuskil 2 kuu vanuseid taimi vaja hakata juba kergelt lilleväetisega kastmisel väetama.

Kui kõik hästi läheb, siis võib suve alguses õiepungi oodata. Muide kui soov on mitte niivõrd banaanikobaraid kasvatada vaid põnevaid õisi nautida, siis on sordibanaanide õied ilusamad. Paljude kääbusbanaanide õied on erinevat värvi nagu kollased, erkpunased ja purpurset tooni.

Soovime edu kasvatamisel!

Kui küsimusi tekib anna julgesti teada.

 

Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad

Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine

Loe veel: Kasvuhoone kütmine ja valgustamine taimede ettekasvatamiseks, Kastmissüsteem kasvuhoonessePalmide kasvatamine ja istutamine, Datlipalmi kasvatamine kodusAnanassi kasvatamine kodus ja kasvuhoones, Ingveri kasvatamine kodusApelsinipuu kasvatamine, Sidrunipuu kasvatamine, Kaktuste kasvatamineViinamarjad kasvuhoones, Tomati kasvatamine kasvuhoones, Aprikoosipuu kasvuhoones, Hurmaa kasvatamine, Füüsali kasvatamine ja kasutamine, Arbuusi kasvatamineKonteineraiandus kasvuhoonesKuidas valida kasvuhoonet?, Kasvuhoone kütmine ja valgustamine, 7 põhjust kasvuhoonet pidada, Kasvuhoone on investeering tervisesse, Taimede ettekasvatamine-Millal?, Taimede ettekasvatamine ja kasvuhoone kütmine, Kasvuhoone puhastamine, Mida kasvuhoones kasvatada, Kui palju tomateid saab osta kasvuhoone eest?, Kasvuhoone hooldustööd sügisel

7 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
leo
leo
20. dets. 2015 09:45

Muretsein aiandist potiga banaanitaime 90-datel ja kasvas põrandal akna all hommikupoolses elutoas. Umbes 8-9 aastat ja hakkas õitsema lillade õitega. Varsti moodustusid banaanid. Esimesed olid 10-12cm pikkused ja järgmised üha lühemad kuni lõpuks 1cm pikkused. Kui kõige väiksemad küpsesid kollasteks olid ka nendel banaani lõhn ja maise. Siis kui vili küpses, närtsis taim sootuks kui tavalina rohulible.

Ruts
Ruts
30. juuni 2015 16:24

Eestis kasvavad suvel õues hästi näiteks sordid Musa Basjoo, samuti Musa Sikkimensis ja Ensete Ventricosumi erinevad versioonid.
Talveks võib pseudotüved üles kaevata ja jahedasse keldrisse asetada.
Võib ka tellida näiteks ebay.de lehelt juba väikeseid banaanitaimi- musa basjoo või ensete ventricosumi. Postikulu ei ole väga suur ja taimed kvaliteetsed. Mina eelistasin taimi seemnetele kuna seemnetest kasvatamine pidi väga pikale venima ja algajal kasvatajal isu üldse ära võtma. Samas talvel kui aias toimetada ei saa, võib kevadeks nii mõndagi huvitavat idandada. Edu katsetamisel!

seidi
seidi
10. dets. 2014 19:43

Plaan tellida seemnemaailm.ee Abissiini banaan ”Pigmy” Musa ensete.
Näis kas õnnestub kasvatamine 😉

Raivo Raudvee
Raivo Raudvee
17. aug. 2014 11:09

Kuidas oleks võimalik neid banaani seemneid endale soetada? Tahaks ka proovida.
Tänan.

TüdrukP.
TüdrukP.
24. mai 2015 22:25
Reply to  Raivo Raudvee

Tere
Tahaks küsida, et äkki oskate soovitada, et milline nendest seemnetest(sortidest) sellel lehel oleks, siis kõige sobivam eestis siin kasvatada ja millele tuleks banaanid ka äkki otsa?

Ette tänades. Loodan, et vastate peatselt. 🙂

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: