Seitse tõhusat viisi kuidas muuta oma aed mesilase sõbralikumaks

Maa-mesilased, üksikmesilased ehk metsikud mesilased, puuherilased ja teised kiletiivalised on meie jaoks tavaliselt lihtsalt ühed sumisevad putukad. Enamus meist ei tea nendest üldse midagi. Võib olla on vaid lapsepõlvest meeles kui sai maamesilasi nende toimetustes jälgitud.

Viimase aasta kahega on aga inimkond olnud sunnitud endale selle teema selgeks tegema, sest tänu intensiivsele taimemürkide kasutamisele aastakümnete jooksul on enamus mesilase liike planeedilt juba kadunud ja viimased parasjagu väljasuremise protsessis.

Muidu poleks sellest ju midagi sest meie planeet Maa on viimased sada aastat olnud väljasuremise suunal ja ega meid linnainimesi ju metsik loodus ei puuduta aga tuleb välja, et kui viimane mesilane sureb on inimesel kui liigil jäänud elada ainult max 4 aastat. Selle arvutuse tegi esimesena Albert Einstein ja nüüd on seda tuhandeid kordi kinnitanud ka kõik teised teadlased. Ilma mesilaste tolmutamise tööta surevad välja õistaimed, kõik inimese söögi kultuurid, seejärel kõik farmide loomad ja õhtuks ka inimene.

Kui me ei suuda mesilasi päästa on meiega ka lõpp. Aga ära liialt muretse, kõik ei pruugi nii minna.

 

On midagi lihtsat, mida me saame igaüks ise oma aias teha. Mastaap on küll väike aga meid ja meie aedu on väga palju.

Siin Sulle paar lihtsat soovitust kuidas muuta oma eriti korras iluaed natukene põnevamaks enda jaoks ja väärtuslikuks elukeskonnaks mesilaste jaoks. Nagu kauba peale kõrvalproduktina saad kingituseks järgnevatel aastatel maksimaalsed saagid kõikidelt oma viljapuuelt, marjapõõsastelt ja kasvuhoone kultuuridelt.

NB Kõik metsikud mesilased ja erakmesilased on inimesele ja lastele täiesti ohutud.

Maamesilased küll suudavad teoreetiliselt nõelata aga teevad seda ainult väga ekstreemses olukorras. nende torge pole valusam kui kodumesilase torge. Maa-mesilasi võib isegi julgesti pihku püüda ja õrnalt ilma pigistamata peos hoida ja nad ei nõela ka selle peale.

 

1. Paigalda aeda mesilase hotellid ehk kiletiivaliste majad

Kõige tõhusam ja praktilisem on paigaldada professionaalsed mesilase ja kiletiivaliste majad kuna neid asustavad putukad kõige meelsamini ja nad kestavad palju aastaid.

Võid aga teha putuka hotelli ka ise. Näiteks võid võtta tammepuust või saarepuust klotsi ja puurida sinna sisse erineva läbimõõduga auke (mitte lõpuni läbi). Augud võivad olla alates 5mm kuni 10mm läbimõõduga. Samuti võid siduda kokku pundi peenikesi bambuse varsi. Riputa need majad näo kõrgusele päikesepaistelisele kohale.

Kui koht neile sobib, siis kolivad sinna sisse nn üksikmesilased ehk metsikud mesilased. Need on sellised väikesed mesilased, keda me tavaliselt ei märka ja kes elavad mitte suurte kolooniatena vaid üksikute peredena.

Paraku sõltub just nende mesilaste tolmeldamisest kogu planeedi taimestiku ja ka inimkonna saatus.

NB Kui tahad teha ekstra sammu sellel teel ja pakkuda lastele erilist põnevust, siis paigalda aeda üks või paar spetsiaalset maamesilase taru. See on väga vajalik maamesilastele aga see on ka uskumatult põnev hobi. Oled nagu mesinik aga ei pea selleks ise suurt tegema. Ainult jälgid koos lastega põnevat protsessi.

2. Loo oma aeda metsiku looduse nurk

Kui sinu aias on lõuna suunas avanev nurk, siis võid kaaluda selle jätmist puutumatu metsiku nurgana. Sellest võib kujuneda suurepärane looduslik elupaik päikest armastavatele erakmesilastele. Võid ainult kõrgekasvulised rohupuhmad eemaldada ja siis nurga aastateks puutumata jätta.

3. Paku neile turvalist varjunurka

liikumisradadest kõrvale jäävad varjulised aianurgad on eriti atraktiivsed just sumisevatele maamesilastele. Lisa maapinnale paar tagurpidi pööratud vana keraamilist lillepotti ja paradiisinurk ongi loodud.

4. Istuta õitsevad taimi

Hoolitse selle eest, et sinu aias õitseks kogu kevade jooksul kogu aeg midagi. Pea meeles, et üliaretatud topeltõielised uudissordid ei sisalda nektarit ja seega putukate jaoks pole neil mingit väärtust. Eelista looduslikke taimi ja vanu sorte- nii põõsaid kui püsikuid ja lilli. Selline ümberkorraldus muudab aia ainult põnevamaks ja õiterikkamaks.

Huvi korral saad selle kohta lähemalt lugeda millised taimed millal õitsevad ja mis on just mesilaste jaoks kõige suurema väärtusega.

5. Vali peenrasse õiged putukasõbralikud lilleliigid

Järgmine kord kui aianduskeskust külastad, siis liili valides mõtle nagu mesilane. Paljud aretatud uudisliigid on väga tihedate topeltõitega, mis ei võimalda mesilasel kuidagi õie sisu kallal epääseda. Ära neid vali. Vali avatud õieehitusega lilli ja õitsevaid taimi. Vahest on aiandis lausa siltidel märgid peal, millised lilled on mesilaste sõbralikud. Siis on asi väga lihtne. Küsi ka müüjalt nõu.

6. Istuta potililli ja potis õitsevaid püsikuid

Kui sul on tõeliselt väike aed või on kasutada kõigest rõdupind või terrass, siis istuta õitsevaid taimi pottidesse ja konteineritesse. Nii on kergem väikesel pinnal organiseerida ja ära õitsenud õitega taimede potte tahaplaanile ümber tõsta. Rõdul või terrassil riputa kiletiivaliste majad otse maja seinale või rõdu piirdele.

 

Ja lõpuks võib olla kõige tähtsam soovitus

7. Loobu oma aias igasugustest taime- ja putuka mürkide kasutamisest

Kõik keemilised taimekaitsevahendid hävitavad putukaid, liblikaid ja mesilasi. Mõnede toime võtab veidi rohkem aega aga nad kõik tapavad. Kõige kurvem on see, et nad ei lagune ega kao ka pinnasest mitte kuskile. Eesti mesilastest leiti sellel aastal tehtud proovides üle paarikümne erineva mürgi mida kasutati viimane kord Eestis üle 40 aasta tagasi.

Kasuta kavalaid looduslikke vahendeid kahjurite kontrollimiseks. Kui teatud taimerühmi koos kasvatada, siis hoiab kahjurid lihtsalt eemal.

Näiteks tagetesed tomatite kõrval kasvades hoiavad eemal lehetäid, kilptäid ja teised erinevad tomatikahjurid; Küüslaugud rooside vahel hoiavad eemal villtäid jne. Vaata lähemalt aiandusteatmikest.

Väga tõhusad on erinevad taimeleotised profülaktika mõttes nagu näiteks nõgesevarte leotis ja teised.

Samuti pane oma aeda heldelt pesakaste lindudele ja samuti varjendeid kiilassilmadele ja kõrvaharkidele. Viimased hoiavad lehetäid ja punased kedriklestad aias kontrolli all.

 

Soovime Sulle edu ja kui küsimusi tekib anna julgesti teada.

Samuti ootame rõõmuga igasugust tagasisidet kuidas Sul on läinud selle projektiga. Kirjuta kohe selle artikli alla kommentaaridesse, siis saavad ka teised sellest abi.

Loe lisaks:

Vääriselupaikade loomine aias, Muuda aed siilisõbralikuks, Aitame Eesti pääsukesi, Lindude suvine söötmine, Pesakastide kasutamine-kes seal tegelikult elavad, 5 soovitust pesakasti paigalduseks, Pesakastide puhastamineLindudele meeldivad söödakoogid ja öko rasvapallidTeadlik ja tervislik toitumine kerge vaevaga, 7 põhjust kasvuhoonet pidada, Milliseid ravimtaimi korjata ja kuivatada suvel?, Mahlapress on kodus vajalik abimees, Viinamarjade kuivatamine toidukuivatiga, Vaakumpakendamine-kiireim viis tervislikuks säilitamiseks

 

 

 

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: